Jump to content

Golf 7 GTI - The hot hatch


Iulian M

Postare recomandată

Pe tot US.

Azi am julit și o janta într-o bordură. Așa e cu roti pe 18" :(

 

Link către comentariu

Salut!

Foarte frumos GTI-ul si imi place f mult si culoarea.

S-o stapanesti sanatos!

Facand putin haz de necaz... i-ai facut botezul cu julirea jantei.

Daca te uiti pe topic-ul meu si eu am patit la fel... la vreo 3 luni de la achizitie. M-am enervat ingrozitor.

E greu cu jantele pe 18... la mine fiind negre au aparut si ceva zgarieturi fine pe ele de la pietricele etc..

In curand cred ca le voi duce la revopsit pe toate 4 :)

Drumuri bune, colegu'!

Link către comentariu

Multumesc!

Azi am terminat rodajul de 1000mile recomandat in manual. Am pus putin masina pe modul sport si am auzit si eu acel soundaktor; nu suna rau.

Vreau sa mai stau cel putin pana la 2500km mai calm (fara sa depasesc 4000RPM si sa calc la podea acceleratia) ca sa fiu cu inima impacata ca am facut tot ce e posibil sa reduc riscul unui consum de ulei.

IMG_20170820_151916523_HDR.jpg IMG_20170820_162402936_HDR.jpg IMG_20170820_162755684_HDR.jpg 

 

 

Link către comentariu

nu stiu cat ai apucat sa ii dai GTI-ului dar sunt curios cat de departe e motorul fata de cel pe care l-ai avut pe octavia?

Link către comentariu

Cauciucul acela oare nu va incepe sa vibreze de acum?

Rezerva e pe janta de tabla? Are aceeasi dimensiune?

Link către comentariu

Roata de rezerva e mica ca si dimensiune. Nu am simtit sa vibreze roata. 

Modificat de Iulian M
Link către comentariu

@Iulian M: finally :wub:

De cand asteptam sa scapi de "jap c*ap" si sa revii in grup. Ai uitat sa spui ca ai si 4 butoane de geamuri luminate si cu impuls :rolleyes:

Lasand glumele, sa te bucuri de ea si sa iti ofere multe satisfactii. Cred ca ai facut o alegere foarte buna :) 

M-am abonat la topic, asa ca keep the pictures comin', mai ales alea cu peisaje stil "american dream" :wub: 

Nota bene si pentru rodaj, iti vei multumi dupa.

Te salut :) 

Link către comentariu

asta cu 4 geamuri cu impuls si butoane iluminate este geniala :)

fascinant cum anii astia inca japonezii nu doteaza masinile cu chestii pe care vw le avea standatd in 1997...

un topic de urmarit 

Link către comentariu

Multumesc!

Japoneze nu o sa mai cumpar in viitor. Ma simt in Golf "ca acasa" cum s-ar zice. Masina e mai calitativa din toate punctele de vedere si ofera senzatia de soliditate care lipseste total la Civic/Mazda. 

Pe la mine pe aici, japonezele sunt foarte populare dar pentru Golf GTI DSG nu prea exista concurent in ~25.000$. (Focus ST si Civic Si au doar cutie manuala, Subaru WRX are optional un CVT si singurul mai apropiat cu DCT ar fi Hyundai i30 1.6turbo (n-are diff-ul de pe GTI PP si DCT-ul e "uscat"))

A/C-ul chiar daca e manual, e net superior climei auto de pe Civic. Geamurile atermice cred ca ajuta mult; pe golf efectiv au o nuanta mai inchisa pe cand pe Civic erau apropape transparente.

Inca stau si ma intreb ce a fost in capul meu acum 7 luni de zile de n-am ales din prima asa ceva.

L.E. Honda Civic in US are toate butoanele de la geamurile electrice luminate, dar numai cele de pe fata au functie cu impuls. In Europa, toate sunt cu impuls si luminate.

Modificat de Iulian M
Link către comentariu

Felicitari pentru revenirea in grup! Ciudate configuratiile masinilor prin state, climatronicul e dotare de fita se pare, full de full fara climatronic :biggrin:

Legat de experientele anterioare, stii cum se spune, din greseli inveti :)):)):)) 

Link către comentariu
în urmă cu 10 ore, Iulian M a scris:

Inca stau si ma intreb ce a fost in capul meu acum 7 luni de zile de n-am ales din prima asa ceva.

Nu mai scot citate din topicul cu Skoda unde tot ma repetam... nu lasa VAG-ul din mana ca e bun chiar daca fac magarii :P . Tu nu si nu.... Batman Batman... Mazda in sus Mazda in jos... apoi Honda in sus, Honda in jos, pana la urma ai ajuns la vorbele mele :na:
Eu in orice masina din gama VAG ma pun trebuie sa scanez pozitia butoanelor si atat ca restul merge automat, am stat in multe masini si am condus multe masini la viata mea dar tot la vorba ta ajung, senzatia de acasa de comod si relaxare numai in gama VAG o simt. Ori stau in Audi, ori in Skoda, ori in Golf sau chiar in Seat tot comod ma simt si parca stiu cum merge masina respectiva. In Porsche si Lamborghini inca n-am ajuns sa stau si nici nu cred ca voi ajunge vreodata :)) 

Link către comentariu

Interesanta evolutia preferintelor tale. Pe forumul Mazda pareai foarte incantat de marca. Am apreciat mereu ca ai fost obiectiv si ai prezentat si plusurile si minusurile masinilor detinute sau conduse.

O sa mai trec pe acolo sa vad daca mai faci vreun update/versus si sa vad cum reactioneaza sau "spumeaza" cei cativa fanatici si "formatori de opinie" de acolo:))

In orice caz, felicitari pentru GTI si astept reviewurile tale, ca imi place cum prezinti.

Link către comentariu

Sincer am fost incantat de Mazda si probabil n-as fi schimbat masina respectiva daca as fi ramas in Irlanda.

Problema la mine cu Civic a fost CVT-ul si mi-am dat seama de asta la scurt timp dupa achizitie. (cam dupa ce am terminat rodajul)

Nu am gasit niciun defect major la Mazda ca sa ma faca sa schimb masina in felul cum am facut-o la Honda. (avea cutie manuala :D )

Pe forumul Mazda n-au cum sa reactioneze in vreun fel pentru ca Mazda n-are concurent pentru GTI. De cand s-a despartit de Ford, Mazda a renuntat la MPS si s-au concentrat pe motoare pe benzina cu raport de compresie ridicat. (mai nou or sa lanseze motoarele HCCI)

Din ce am observat eu pe forumurile altor marci, despre VAG userii zic de consum de ulei, lant de distributie la TSI si design de conserva. In schimb, in momentul in care marca pe care unii o sustin n-are concuret direct, acei useri cam tac; hot-hatch DCT n-au multi.

Modificat de Iulian M
Link către comentariu

@Iulian M: misto poza cu bordul.

Stii ce ai putea sa-i mai faci ? Avand in vedere ca la voi nu trebuie placuta numar pe fata, lasa bara clean look, fara suportii aia din primele poze, o sa puna mai bine in evidenta toata fata masinii...

Link către comentariu

Depinde de la stat la stat.

"In Washington, most vehicles are required to have 2 license plates, one on the front and one on the rear of the vehicle. Trailers, semi-trailers, campers, mopeds, collector vehicles, horseless carriages, and motorcycles only have 1 license plate."

 

 

Link către comentariu

Ah da. Multe chestii interesante prin regulile astora. Multe mi se par mai simple de interpretat, mai la obiect si in contact cu realitatea.

Eu aici sunt sofer incepator; nu am putut schimba permisul de Irlanda si a trebuit sa dau examen auto. Acum am doua permise: unul de Irlanda (care e defapt permis romanesc schimbat cand m-am mutat in Irlanda) si altul de US. 

6 luni de zile de Civic cu motor de 1.5l mi-au oferit un pret mai bun la asigurare pentru GTI. (am 6 luni de no-claims )

Unde vreau sa ajung e ca prin legislatia auto de aici prin care m-am uita, e un capitol intreg despre road rage care ar trebui tradus in limba romana si pus ca intro automat la fiecare clip pus pe trafictube sau in alta parte.

  • Allow plenty of time for the trip, listen to soothing music, improve the comfort in your vehicle, and understand that you cannot control the traffic, only your reaction to it. In the end, we may very well discover that personal frustration, anger, and impatience may be the most dangerous "drugs" on the highway.Be polite and courteous, even if the other driver is not.
  • Avoid all conflict if possible. If another driver challenges you, take a deep breath and move out of the way. Never underestimate the other driver's capacity for mayhem.
  • When entering traffic or changing lanes, make sure that you have enough room.
  • Make sure you have established a safe following distance between your vehicle and the one in front of you. For more information, see the Driving safety and accidents page on the DOL Web Site.
  • Don't make aggressive hand gestures to the other drivers when they offend you with their driving.
  • Signal when turning or changing lanes.
  • Control your anger; remember it takes two to start a fight.
  • Avoid prolonged eye contact with the bad or angry driver.
  • Get help. Call police on your cell phone or go to a public telephone or place. Don't pull to the side of the road.
  • Forget about winning. No one wins in a highway crash.
  • Put yourself in the other driver's shoes. They may be driving that way because of an actual emergency!

Pe Civic am avut un dashcam si am pus destule video-uri pe YT dar nu cred ca mai pun camera pe Golf.

Dashcam-ul e asta. O sa scot cardul SD de 64GB din el si sa pun muzica.

 

Modificat de Iulian M
Link către comentariu

Asa nespalata cum e....

Faza scurta ON:

IMG_0218.jpg 

Interiorul.

IMG_0200.jpg IMG_0246.jpg  


E putin offtopic dar....se supara cineva daca pun pozele asa avand in vedere ca le-am facut in acelasi loc?

HDR1.jpg IMG_9111.jpg 

IMG_0213.jpg IMG_9104.jpg 

IMG_0214.jpg IMG_9108.jpg 

IMG_0241.jpg IMG_9113.jpg 

IMG_0223.jpg IMG_9128.jpg 


IMG_0207.jpg IMG_9132.jpg

Modificat de Iulian M
Link către comentariu

@Iulian M: faine pozele :)  Fain GTI-ul...

Bai...urat mai e civicul ala :) Asta si Toyota Camry mi se pare cele mai de-personalizate masini de pe la voi

Apropos, cum a fost sa dai de permis in State? Cum e examenul ? 

Ce faci ca solutie de roti de iarna ? Pentru de optezi ? 

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!