Jump to content

Golf 7 GTI - The hot hatch


Iulian M

Postare recomandată

Ha ha ha. Consum de diesel, asa-i daca acolo 110 e viteza maxima pe autostrada :P . Tu ca sa simti masina cum trebuie si sa te joci cu ea numai pe circuit ai sanse ca in rest... amenda, puscarie in cel mai rau caz, bail :P

Link către comentariu

In statul meu, limita e de 75mph (120km/h) pe autostrada dar sunt multe portiuni cu 60mph (~96 km/h) si 70 mph (~112 km/h)

Daca merg pe cruise control cu limita de viteza, ma depasesc toti. In general se merge cam cu 10% peste limita de viteze.

La un stat de langa, limita e de 80mph (~128km/h).

Limitele sunt cam ca in Europa (exceptie fiind Germania). Doar ca si aici exista un stat la vreo 5ore de condus, Montana (care e cu 50% mai mare ca Romania)), ce au bagat limite de viteze abia prin '2000. Au o densitate a populatiei de 3 locuitori / km2 (Romania are 85 de locuitori pe km2) si acolo am inteles ca mai poti abuza. 

Cel mai safe e pe circuit.

Modificat de Iulian M
Link către comentariu

Peste 2 luni jumatate sau 7200mile (probabil 2 luni jumatate o sa fie) trebuie sa schimb uleiul.

Primul sevice e la 2 ani dar uleiul se pare ca vrea sa-l schimb la 10.000 mile sau 6 luni. 

In planul de service zice 10.000mile sau 1 an de zile. Ma gandesc ca poate n-au resetat counter-ul cand au predat masina. (a fost luata pe loc de pe stoc)

IMG_0383_(1).thumb.jpg.afe97464441b2f3c01de4cdec6d6477d.jpg

Am luat si 1l de ulei Castrol 502.00 cu 10$ ca sa-l am in portbagaj. 

IMG_0385.jpg

IMG_0386.jpg

Modificat de Iulian M
Link către comentariu

Nu vreau sa intram in discutii, doresc sa-mi expun parerea doar. Cel mai bine e sa faci schimbul la un an sau 15 mii. Nu vrei sa stii cum arata un ulei dupa 30 de mii de km. Daca tii la masina il schimbi mai des, mai ales ca ai turbo. eu nu m-as increde in marketingul asta cu 30 de mii indiferent ce zice producatorul ;)

Link către comentariu

Superba masina, superba culoarea, superbe drumurile! :) Imi aduce aminte de fostul meu GTI :D 

Drumuri bune! 

Link către comentariu
7 hours ago, Aerofan said:

Cel mai bine e sa faci schimbul la un an sau 15 mii.

Corect. Ideea e ca in manual zice sa il schimb la 1an/10.000 mile dar masina peste 2 luni jumatate, adica la 6 luni.

620E75E1-C8D3-4F7F-BA4D-10EDAD32ACB3.jpeg

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
4 hours ago, corad0 said:

Superba masina, superba culoarea, superbe drumurile! :) Imi aduce aminte de fostul meu GTI :D 

Drumuri bune! 

Multumesc!

Link către comentariu

Foarte misto pozele si impresiile... Like :icon_thumleft:

Cu uleiul...daca tii masina sub 3 ani, doesn't really matter, poti schimba linistit asa cum "cere masina". 

Link către comentariu

Foarte frumoase pozele, mi s-a facut si mie dor de ninsoare :) . Pe acolo nu pare ca sunt probleme cu zapada de Craciun..

Legat de cutia de viteze: pentru un spirit sportiv si mai ales un control total - nu exista decat manuala, automata are limitele ei. E doar o chestiune de cat de mult ai nevoie de acele lucruri, oamenii normali in general nu au nevoie decat in 3-4-5% din timp.

 

Link către comentariu
7 hours ago, Iulian M said:

Mi-ar fi placut ca padelele din spatele volanului sa fie fixe ca sa pot schimba si cand plec de pe loc si fac dreapta intr-o intersectie. 

Banuiesc ca nu ai ambele maini pe volan, ca altfel le foloseai fara probleme. Atunci, de ce nu folosesti maneta schimbatorului ? Ca in cazul unei...manuale ?

Link către comentariu

Am ambele maini. Problema e cand opresc complet la o intersectie sa fac dreapta. Atunci schimb din schimbator.

Sunt multe intersectiu in cruce cu semnul stop.

8 hours ago, CristiALF said:

Foarte frumoase pozele, mi s-a facut si mie dor de ninsoare :) . Pe acolo nu pare ca sunt probleme cu zapada de Craciun..

In Seattle nu prea ninge ca e influenta oceanului dar in muntii de prin jur, da. Unele varfuri au zapada tot timpul anului (~4500m)

8 hours ago, CristiALF said:

Legat de cutia de viteze: pentru un spirit sportiv si mai ales un control total - nu exista decat manuala, automata are limitele ei. E doar o chestiune de cat de mult ai nevoie de acele lucruri, oamenii normali in general nu au nevoie decat in 3-4-5% din timp.

Asa e. Eu oricum am condus vreo 12 ani cutie manuala si doar 1 an cutie automata. E o chestie de obisnuinta si poate cu timpul o sa ma obisnuiesc mai mult cu automata. 

Link către comentariu
On 11/5/2017 at 10:39 PM, 75NOR said:

Foarte misto pozele si impresiile... Like :icon_thumleft:

Cu uleiul...daca tii masina sub 3 ani, doesn't really matter, poti schimba linistit asa cum "cere masina". 

Multumesc. Tu de ce nu mai postezi in topicul tau ? :D

Cred ca nu am fost eu destul de clar. 

In planul de service, scrie ca uleiul trebuie sa il schimb la 10.000 mile sau 1 an. Masina zice la 10.000 mile sau peste 2 luni jumatate. Eu am masina de 3 luni jumatate, deci ar veni primul schimb de ulei la 6 luni de cand am masina.

Nu mi-e clar de ce masina imi zice sa schimb uleiul peste 2 luni jumatate cand estimez ca as avea 4000-4500 mile. Oricum o sa schimb uleiul mai repede mai ales ca e uleiul din fabrica de dupa rodaj.

 

Modificat de Iulian M
Link către comentariu

La cat de frumoasa si performanta este masina, ii poti face un cadou frumos cu o schimbare de ulei.

Link către comentariu
3 hours ago, Iulian M said:

Nu mi-e clar de ce masina imi zice sa schimb uleiul peste 2 luni jumatate cand estimez ca as avea 4000-4500 mile. Oricum o sa schimb uleiul mai repede mai ales ca e uleiul din fabrica de dupa rodaj.

Intervalul e flexibil/variabil si in sensul ca iti poate cere mai repede in functie de cum s-a mers cu ea :)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Big like de poze, mai ales aia cu parcul.... :icon_thumleft:

Bai nene ce trafic aveti pe "super slabs"-urile alea...

Link către comentariu

Un Golf 7 se ascunde !

Si uite asa, veni toamna,

Dar tu ai parasit Honda !

Insa dupa al iernii ger,

Poate vei avea ..Type R ?!

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu

Chiar de mergi cu GTI

Ochii deschisi sa ii tii

Nici nu stii cand vei testa

Urmatoarea masina a ta

Nu iti mai place de gheisha ?

Poti sa iti iei masina .. de nisa

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu

Am mers azi mai tare putin (e Thanksgiving si e cam pustiu) pe ploaie si WOT in treapta a 2a si a 3a la +17 grade cu anvelopele M+S rupe aderenta. Pana prin primavara, nu prea mai pot calca la podea in primele 3 trepte.

In treapta a doua face urat tare, cu tot cu diferentialul blocabil pe fata. Probabil asta e unul din motivele prin care in zona mea se vand atat de multe Subaru WRX (45-55 distributia cuplului permanent fata/spate).

In alta ordine de idei, sa ne cumparam masini mari ca incap in locurile de parcare fara probleme :D

 

 

 

IMG_0451.png

IMG_0452.png

Modificat de Iulian M
Link către comentariu

Va rog sa reveniti o topic.

Nu este arie de versus.

Este ultimul avertisment.

Multumesc.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!