Jump to content

Golf 7 GTI - The hot hatch


Iulian M

Postare recomandată

Am cam 1600mile cu masina si parca si-a mai dat drumul motorul. Masina se simte foarte usoara si e o placere sa accelerezi. 

Eu am destul de multe rampe prin oras si Civic-ul parea ca se chinuie la o apasare normala a pedalei de acceleratie; GTI-ul accelereaza fara probleme si DSG-ul schimba super rapid si e chiar placut sa auzi schimbarile de trepte (pana si nevasta-mea a observat asta). 

Am facut putin pe instructorul si acum are si sotia permis de US. (nu-i place ca DSG-ul schimba prea jos in ture)

Mi-au ajuns intre timp si numerele de inmatriculare. Am facut upgrade la iOS 11 si acum afiseaza si limitele de viteza pe Apple CarPlay dar tot nu se ridica la nivelul Google Maps. Astept pe 4 octombrie sa vad Pixel 2 cum e si poate schimb pe Android. (mai am un Moto G5 Plus cu care m-am jucat pe Android Auto si e mult mai fain decat Apple CarPlay). 

Nu am mai apucat sa dau cu ceara pe masina si nici nu stiu daca o sa mai fac treaba asta. Toate masinile pe care am dat cu ceara le-am vandut in mai putin de 2 ani :D 

Mi-am vazut si fostul Civic in parcare la VW. Au mai scazut din pretul afisat initial; chiar sunt curios cand il vand. 

Golf-ul meu cu noile numere:

 

IMG_0330.jpg IMG_0332.jpg 

 

Aici cred ca e Tiguan-ul american si Touareg 

IMG_0331.jpg

Am fost si prin Los Angeles si as cam vrea sa ma mut in orasul ala in viitorul apropiat (ar fi multe de zis despre orasul asta). 

Ceva poze cu masini europene vazute prin LA:

 

IMG_0221.jpg IMG_0226.jpg IMG_0228.jpg IMG_0239.jpg

IMG_0240.jpg IMG_0242.jpg IMG_0245.jpg IMG_0246.jpg

IMG_0247.jpg IMG_0248.jpg IMG_0253.jpg IMG_0254.jpg

IMG_0261.jpg IMG_0262.jpg IMG_0263.jpg IMG_0267.jpg

IMG_0268.jpg 

 

Modificat de Iulian M
Link către comentariu

Salut, 

Frumoasa masina ai si iti multumim pentru poze :)

Daca nu sunt prea indiscret, cu ce te ocupi de te poti reloca asa usor si in astfel de zone? :D

Am fost si eu prin America acum ceva timp si mi-a placut foarte mult, e una din zonele unde m-as muta fara sa stau pe ganduri.

Link către comentariu

M-a intrebat cineva pe alt forum de semnalizarile "US style" si azi le-am observat si eu. 

M-am uitat in seara asta pe la mai multe masini prin trafic si nu e consistenta pozitionarea lor: unele masini le au pe partea exterioara a farului (spre aripa), altele spre sigla; alte masini au becuri separte pe exterior ce stau aprinse in portocaliu tot timpul, etc.

La Golf-ul meu, sunt pe partea farului dinspre aripa si se vad mai bine din lateral si nu din fata masinii. 
 

IMG_0359.jpg IMG_0361.jpg 

Nu e foarte clar din poza de mai jos, dar si stopul din spate are un bec rosu aprins pe laterala.

IMG_0213.jpg

Modificat de Iulian M
Link către comentariu

Nu ma deranjeaza ci doar le-am remarcat acum :D

Azi am verificat si uleiul si e la maxim dupa 1600mile (~2500km). Am verificat dimineata cu motorul rece pe locul meu de parcare chiar daca in manual zice ca verificatul uleiului se face la cateva minute dupa ce motorul a fost oprit si era la temperatura optima de functionare. 

La 1.8 TSI pe Octavia, s-a aprins martorul de nivel de ulei pe la 10.000km. 

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
15 hours ago, Iulian M said:

La 1.8 TSI pe Octavia, s-a aprins martorul de nivel de ulei pe la 10.000km. 

Sper sa nu fie o regula pentru 1.8 TSI :)
Zilele astea am trecut putin de 8000 km si sunt cu 1-2 mm sub linia de maxim.

Link către comentariu

Eu am avut generatia precedenta de 1.8 TSI, cel de 160CP cod motor CDAA. 

Daca la 8000km esti cu 1-2mm sub linia de maxim, atunci n-ai probleme.

Link către comentariu

O poza din seara asta cu o lumina mai ciudata la apus ce scoate in evidenta culoarea; n-are niciun filtru poza. 

IMG_0027.jpg

Modificat de Iulian M
Link către comentariu

Ma tenteaza sa montez asa ceva: https://parts.vw.com/p/Volkswagen__/Spare-Tire-Mount-Subwoofer--Soundbox/53859989/000051419.html (e un produs vandut de VW si montajul l-as face tot la ei fara sa afecteze in vreun fel garantia) dar nu stiu cam care ar fi beneficiul.

Am sa caut sa vad daca sunt ceva intalniri VW prin zona mea si are cineva montat produsul ca sa compar cu sistemul meu.

Modificat de Iulian M
Link către comentariu

Am un prieten ce si-a comandat asa ceva, e aproape cat roata de rezerva si are vreo 15 kg. El e maniac cu muzica si cu sunetul si zicea ca transforma sunetul in masina, se aude clar, bass-ul e excelent si nu ti se indoaie geamurile la masina.
Pe mine nu ma pasioneaza deci mai multe detalii nu pot sa-ti dau. Chiar ieftin la 300 de dolari. El a comandat din Germania si a costat 300 de euro.

@rudolf.s da-ne detalii pls

Link către comentariu

Ah super! Eu am roata de rezerva de dimensiuni reduse si din ce zice in descrierea produsului, pare sa fie compatibil cu roata de rezerva.

Link către comentariu

Ala se monteaza in locul rezervei. E putin mai mare decat cel care vine cu Dynaudio (care sta IN rezerva).
Are amplificator integrat si din cate tin minte trebuie codat pe masina pe care se monteaza (el avand niste profile/optimizari in functie de caroserie / sistemul audio prezent)

Modificat de C Z R
Link către comentariu

Hmm... pai si daca se monteaza in locul rezervei, unde mai pui roata de rezerva?

De codat nu ar fi problema ca as face montajul la dealer dar nu renunt la roata de rezerva.

(am avut kit de pana pe Mazda si am pierdut 3 ore din viata si nervi cu asteptatul platformei la intrarea pe autostrada ca n-am avut ce face cu acel kit)

Modificat de Iulian M
Link către comentariu

Eu nu am roata de rezerva deloc asa ca as putea pune acel woofer :D . Sunt curios cum ar trebui sa procedeze cineva din Romania pentru a instala acest produs. Merg la dealerul local vw si ii arat link-ul respectiv sau .. ? 

Link către comentariu

Se comanda din catalogul de accesorii, am cerut eu acum ceva timp un preț, am primit 2050 lei.

Link către comentariu

Orice-ar fi, dar sa te bazezi pe un spray amarat, in locul unei roti de rezerva, doar ca sa ai un subwoofer "elegant"... mi se pare usor, hmmm, sa zic inconstient?

sa curga minusurileeee :)

Link către comentariu

Pai nu renunt la roata. Sunt alti posesori ce nu au roata ci kit de pana. (cum ar fi @ShadoWzZ).

Am citit eu gresit in descriere ca e compatibil cu roata de rezerva.

Multumesc de raspunsuri!

Modificat de Iulian M
Link către comentariu

Exista cealalta varianta cu subwoofer in roata de rezerva - de la Dynaudio parca..

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!