Jump to content

Coduri piese - Part numbers Golf IV&Bora


rudolf.s
 Share

Postare recomandată

Si daca i-as pune un ERT care se afla pe 1.6 16V?

Asta vreau sa stiu daca are ceva daca pun o cutie de 1.6 pe 1.4 ca sunt identice.

 

Mersi GABI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

poti sa imi dai niste coduri pt niste bucse de la timonerie care seschimba....am citit undeva pe forum dar nu mai gasesc ca si comandat aceste bucse la reprezentata. As vrea si eu sa le schimb pe ale mele. niste coduri ma intereseaza si cam care ar fi pretul(este vb de masina din semnatura)

ms bafta

Modificat de 90G_O_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SSRAZVAN,daca pui cutie de 1.6 16v,am senzatia ca trebuie schimbate si planetarele,cel putin de aia din stanga sunt sigur 100% ca trebuie schimbata.

 



@90G_O_L,depinde de ce bucse cauti.

post-64586-0-30936900-1366354007_thumb.j

post-64586-0-86173100-1366354008_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stefan tiganus

Salut, nu am gasit unde sa postez o intrebare, sper ca e bine la sectiunea coduri. Am un vw golf 4 2002 tdi 101 cai AXR si am codul de pe pompa abs + esp 1J0614517 G (F4). Vreau sa o inlocuiesc si am gasit la dezmembrari o pompa dupa o bora care are codul 1J0614117 (A5).Gaurile pentru conducte si suruburile au aceeasi pozitionare. Se potriveste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt niste bucse de marimea unui dop de sticla la timonerie...care fac legatura intre lamele timoneriei nu stiu cum sa-ti explic..nu ai o schema cu timoneria de 1.6 golf 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stefan tiganus,merg doar 1J0614517G,1J0698517C,1J0698517E.

post-64586-0-91369700-1366440991_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

-un cod pt un kit reparatie butuc(yala) portiera fata? 

- la mine la compresorul ac, e cu ambreiaj sau supapa? daca e cu ambreiaj, se poate un cod va rog frumos?

wvwzzz1jzyw508246

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut gabi

imi poti spune te rog codul/pret bobina inductie Oem 1.6 16 v BCB,

ms

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@90G_O_L,036905715G lei 165 bucata.

@andreisergiu,1J0 820 803 L este codul compresorului.1J0 820 811 M este codul cuplajului de la compresor.Set reparatie butic yala G4 nu este livrabil dar exista piese componente de pe O1 care sunt compatibile....acum depinde de ce cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut


vreau sa va intreb daca pentru golf 4 variant 2003, 1,9tdi 96kw,
motor asz, codul pentru bucse bara stabilizatoare este corect acesta
1j0411314T


m-ar mai interesa si codul pt bieletele antiruliu si daca aveti idee de un kit de reparatie dogbone - suport motor(daca exista)

 

multumesc anticipat

 

NU MI-A RASPUNS NIMENI IN TOPICUL DE BUCSE ASA CA AM PUS AICI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista set de reparatie pt tampon antibalans.

Restul de piese...imi trebuie o serie de caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WVWZZZ1JZ3W560928

 

parca eu gasisem ceva odata pe net de la powerflex sau corteco  pt kitt reparatie dogbone - doar bucsele

 

pentru ca e foarte scump

 

http://www.nlpower.com/Producten/Productdetails/tabid/64/ProductID/37101/CategoryID/190/Powerflex-PU-Bussen---VW-Golf-IV-4Motion/Default.aspx

 

http://www.vwforum.com/forums/f15/diy-dogbone-removal-install-40464/

 

trebuie sa existe - al doilea link

Modificat de koko26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stefan tiganus

Gabi, modulul Abs Esp pentru golful meu (Golf 4 2002 1.9 AXR) cu codul 1J0614517J se potriveste? Cu cele gasite mai sus nu am gasit modul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1J0614517J a devenit ulterior(dupa ce a fost scos din fabricatie) 1J0698517E,deci merge fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1J0 411 314 T bucse bara

1J0 411 315 K bieleta antiruliu

 

va salut


vreau sa va intreb daca pentru golf 4 variant 2003, 1,9tdi 96kw,
motor asz, codul pentru bucse bara stabilizatoare este corect acesta
1j0411314T


m-ar mai interesa si codul pt bieletele antiruliu si daca aveti idee de un kit de reparatie dogbone - suport motor(daca exista)

 

multumesc anticipat

 

NU MI-A RASPUNS NIMENI IN TOPICUL DE BUCSE ASA CA AM PUS AICI

La tamponul antibalans daca e dusa bucsa din fata,trebuie schimbat cu totul...nu-l poti repara.

Poti folosii bucsele respectiva dar nush cat de indicate sunt pt ca tamponul respectiv trebuie sa aiba putin joc ca sa iti atenueze miscarile fata/spate ale motorului.Bucsele respective sunt destul de tari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Gabi,

 

Vezi te rog imaginea atasata, cum identific data de fabricatie ? Si pe capul de plastic al bobinei este trecut doar codul piesei acel "250" respectiv "301" ...

post-90737-0-88226100-1366637144_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ai cum sa identifici la piesele fara termen de garantie,data fabricatiei.Doar pe piesele de plastic mai apare bulina cu anul/luna fabricatiei(bulina rotunda cu sageti).Poate din codul de bare,dar eu nush sa interpretez asemenea cod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiam eu, ciudat oricum...la toate bobinele AM nu este trecuta data fabricatiei ? sau doar la bosch ? Oricum am schimbat 2 bobine, in curand le voi schimba si pe celelalte doua (sunt batrane, din 2005 si ma tem ca vor pica in curand)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stefan tiganus

salut gabi, mai ajuta-ma te rog cu un cod pentru masinuta mea, pentru pompa abs esp codul asta se potriveste? 1J0614117 F si (A4) scrie in chenarul negru. Iar pe spatele controlerului scrie 1C0907379J

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg decat codurile postate de mine,pt modele cu ESP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Gabi,

Am o rugaminte la tine,poate ma poti ajuta cu niste informatii ca am fost la VW si aia habar nu au pe ce lume sunt.

Se da un Golf 4 1.4 16V cod cutie DUW,an fabr.2000,serie sasiu:wvwzzz1JZYB105021,sti cumva ce coduri de cutii au fost puse pe motoarele de 1.4 dar dupa an de fabr.2000?

Am un prieten cu un golf 4 identic ca al meu si la cutie la fel dar este an de fabr.2002 si nu a avut absolut nici o problema la cutie.

Faza cu cutia de viteze de 1.6 sa pun pe masina pica ca am inteles ca nu se "pupa" la fix.

Si are ceva daca nu pun acelasi cod de cutie pe motor?

 

Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DUW au fost puse din 1997 pana in 2006 cand G4 a iesit din fabricatie,

La cutia de 1.6 16 v trebuie schimbate planetarele,dar cutia in sine este asemanatoare numai sistemul de prindere al planetarea pe cutie difera.

Din 2002 pe G4 au schimbat sistemul :02K498088  Set fixare coroana-carcasa diferential, 9mm / 02K498088A  Set montaj coroana diferential 11mm / 02K409143A(nituri mici)  Pinion atac+coroana diferential / 02K409143L(nituri mari) Pinion+coroana diferentia.Pe cutia cu nituri mari DUW trebuie sa gasesti un numar care trebuie sa fie mai mare decat G10071,ce este sub aceasta numerotare are niturile de 9.Cauta pe cutia ta numerotarea asta si vezi ce gasesti.

 

post-64586-0-97957200-1366885308_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi m-am uitat pe diferential si am gasit codul asta:02k 409 121J/ESH.DE.7.00

In carcasa ambreiajului am gasit 02k 301 107/GD-TL 023 dar asta cred ca este codul carcasei pentru inlocuire in caz de necesita.

Codul cutiei este DUW si langa cod mai scria 31010

                                                                       14    5

Sa inteleg ca daca eu am codul de la diferential 02k 409 121J inseamna ca am nituri de 9 mm?

Doar ce am postat am gasit pe cutie si diferential,dar nu am gasit nimic asemanator cu ce ai scris tu G10071 mai mare.

 

Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

02k 409 121J este pt grupul conic cu nituri de 9.Nush ce fel de sistem de numerotare al cutiilor se aplica dar datele din programe imi dau negru pe alb:pana la numarul ... si de la numarul...

Trage un ochi aici la postul 1043..

http://vwforum.ro/topic/34806-cutia-de-viteze-probleme/page-53

E posibil sa mearga cutia de 1.6 16 v pt ca colegul si-a montat un DUW in loc de un ERT care vine pe 1.6 16v.

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!