Jump to content

bataie la roata fata dreapta


SamuraiJerk
 Share

Postare recomandată

Golf2 GTI 16V '86

am detectat de ceva timp o bataie la roata fata dreapata atunci cand schimb regimul de franare / accelerare

cu cat mai brusc fac asta cu atat mai distinct si mai tare se aude

presupun ca e un simptom cunoscut

este o problema care pot sa o repar eu sau trebuie sa merg la service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Golf2 GTI 16V '86

am detectat de ceva timp o bataie la roata fata dreapata atunci cand schimb regimul de franare / accelerare

cu cat mai brusc fac asta cu atat mai distinct si mai tare se aude

presupun ca e un simptom cunoscut

este o problema care pot sa o repar eu sau trebuie sa merg la service?

Bucsa de la bascula, cea dinspre spatele masinii montata in plan vertical.

De constatat poti s-o faci si tu insa inlocuirea propriu-zisa e bine sa se faca intr-un service. Trage frana de mana, vireaza stanga iar cu piciorul bate tare in roata pe suprafata acesteia de rulare, observand totodata daca acel zgomot de care spui tu apare. Pune cricul, scoate roata si verifica vizual starea bucsii mari in plan vertical, poti folosi un levier sau o surubelnita mai mare pt a forta in ea si a observa mai bine starea ei.

Modificat de Sorin Golf 3 cabrio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am aceeasi problema si am descoperit canu mai am surubul de la bascula si ca nu mai am bucsea de la bara de torsiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O alta sugestie care poate fi utila. Si eu am patit la fel. La accelerare mai tare si la franare mai brusca se auzea o bataie destul de puternica la roata din fata.

Am cautat sa vad si am descoperit prima data urmatoarea: rulmentul de sus din capul amortizorului fata avea bilele terminate si a doua oara tot asa se auzea era un pivot strans prost si se mai slabise.

Asta am patit eu si am avut asta v-am spus. Poate va ajuta cu ceva. Bafta tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut o astfel de bataie, apoi am constat ca nu stransesm prezoanele de la roata cu ocazia schimbului de roti vara/iarna :emthdown:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa investigatii vizuale am remarcat cauza bataii:

- cauza: surubul del la bratul oscilant fata (care strange bucsa oscilanta) era necorespunzator.

- motiv: mi l-au schimbat la service, pt ca al meu original avea filetul deteriorat, dar nu au pus unul identic ci unul mai lung. desi surubul se strangea cat puteai cu cheia, nu mai presa bucsa care in 4 luni a largit un pic lacasul de pe bratul oscilant si a inceput sa bata

- remediu: am cumparat un surub corespunzator cu 10,5 RON si l-am montat

- rezultat: bataia a incetat sa se mai auda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!