Jump to content

RCD300 AUX IN


passat19tdi
 Share

Postare recomandată

Pentru cei ce au aparate RCD 300 cu mp3 si vor sa-si puna intrare auxiliara.

In primul rand trebuie activata functia AUX, adica sa apara in meniul radioului (HU) AUX. Asta se face cu ajutorul VAG com-ului pe canalul 56 radio...coding...si se modifica ultima cifra in 1, chiar daca in balonul de pop up apar alte balarii

apoi se leaga o mufa jack de 3,5mm la pini 2,8 si 9, ca in poza.

Am deschis acest topic deoarece mai este unul cu aproape acelas titlu cu 30 de pagini, pe care l-am citi pe tot si nu am inteles nimic, doar ca unii fac pe desteptii si nu zic nimic concret doar se lauda ca au pus nu stiu cate auxiliare si pentru ca stiu ei sa puna un cablu la o masina si sa bifeze o chestie acolo, se cred zei. 

M-am inspirat de aici     http://forums.vwvortex.com/showthread.php?3928384-Trick-How-to-activate-the-AUX-function-on-a-RCD300      postul 23

radio.jpg

post-59646-0-96775700-1365463875.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 01.07.2017 at 9:08 PM, passat19tdi said:

Pentru cei ce au aparate RCD 300 cu mp3 si vor sa-si puna intrare auxiliara.

In primul rand trebuie activata functia AUX, adica sa apara in meniul radioului (HU) AUX. Asta se face cu ajutorul VAG com-ului pe canalul 56 radio...coding...si se modifica ultima cifra in 1, chiar daca in balonul de pop up apar alte balarii

apoi se leaga o mufa jack de 3,5mm la pini 2,8 si 9, ca in poza.

Am deschis acest topic deoarece mai este unul cu aproape acelas titlu cu 30 de pagini, pe care l-am citi pe tot si nu am inteles nimic, doar ca unii fac pe desteptii si nu zic nimic concret doar se lauda ca au pus nu stiu cate auxiliare si pentru ca stiu ei sa puna un cablu la o masina si sa bifeze o chestie acolo, se cred zei. 

M-am inspirat de aici     http://forums.vwvortex.com/showthread.php?3928384-Trick-How-to-activate-the-AUX-function-on-a-RCD300      postul 23

radio.jpg

 

Eu am cumpărat o chinezărie mufă de 12 pini și buton dedicat care vine montat lângă butonul de esp (eu am Jetta) și am codat rcd 300 exact cu am scris colegu mai sus și merge doar ca se aude cam urat( o fi de la calitatea cablului. Nu știu încă mai investighez) 

 

Screenshot_20170823-200353.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 23.08.2017 at 8:13 PM, Adiftl said:

Eu am cumpărat o chinezărie mufă de 12 pini și buton dedicat care vine montat lângă butonul de esp (eu am Jetta) și am codat rcd 300 exact cu am scris colegu mai sus și merge doar ca se aude cam urat( o fi de la calitatea cablului. Nu știu încă mai investighez) 

 

Screenshot_20170823-200353.png

vezi ca mufa cablului care vine la buton in spate, se poate pune in doua pozitii, nu are catare sau pin de control. Incearca sa o pui in alta pozitie, sa o rotesti 180gr.

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Merge de făcut modificarea și pe RCD 300 fara MP3? Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, dar nu cu aceasta varianta ieftina

foloseste functia de cautare a forumului, s-a discutat de multe ori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut,

Am montat si eu la un prieten mufa aux cum a postat colegul de mai sus dar problema esste cand vreau sa schimb ultima cifra de la canalul 56 nu ma lasa sa o schimb in 1 si imi da eroare 31 Request out of Range.  Si inca o intrebare Aux Trebuie sa intre la B sau la C. am incercat amandoua variantele si nu merge pe un RCD 310 a mers mufa de aux? 

Mersi

Screenshot 2018-11-12 at 09.02.02.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 23.08.2017 at 20:13, Adiftl a scris:

Eu am cumpărat o chinezărie mufă de 12 pini și buton dedicat care vine montat lângă butonul de esp (eu am Jetta) și am codat rcd 300 exact cu am scris colegu mai sus și merge doar ca se aude cam urat( o fi de la calitatea cablului. Nu știu încă mai investighez) 

 

Screenshot_20170823-200353.png

Aceeasi problema o am si eu. Am activat din vcds si functioneaza, dar ca se aude incet, ca si cum nu e bagata bine mufa jack in telefon. Stie cineva vreo solutie.( am sunat persoana de la care am cumparat mufa si a spus ca trebuie recodat casetu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut! 

Am un rcd 300 cu mp3 si magazie de cd-uri incorporata ( cred eu, din moment ce mi-a "inghitit" 3 cd-uri pana acum si mai are loc de 3)  si as vrea sa-mi montez intrare aux. Mentionez ca nu gasesc functia aux in meniu, chiar si daca apas succesiv butonul de CD si inteleg ca este necesara activarea ei prin VCDS. Din postarile precedente am dedus ca este necesara doar mufa jack ce are conectorul acela care se leaga in spatele player-ului, sper sa nu gresesc. Acum, as fi curios sa aflu de la cei care au mai facut astfel de modificari, daca s-a schimbat calitatea sunetului sau a ramas aceeasi cu cea de pe CD? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am luat mufa separat am confecționat cablul și se aude perfect, fără diferențe de volum între radio, cd și aux in.

Am mai tras in prelungire un fir ca de telefon fix, spirala folosind jack mama-mama.

Apelurile se aud foarte bine la ambele capete. sunt curios dacă pun un receptor BT dacă se aud la fel de bine apelurile.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut!

La ce pini te-ai conectat in spatele RCD-ului?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dă-i și tu pe google sau mai sus ca iti arata cu exactitate.gasesti o poza foarte explicita.

Modificat de flavyus1987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Cristi_Pupaza

salut, imi spuneti si mie ce tip de mufa trebuie sa caut/ cumpar, nu pot identifica tipul de mufa

multumesc, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce aparat ai pe masina?

Sa presupunem ca RCD300 cu MP3

Daca citesti un pic mai sus te dumiresti, sau scrii pe google rcd300 aux.

Daca nu stii sa citesti pe forum,  sau sa cauti pe google, sigur nu vei reusi sa iti pui auxiliar singur, asa ca mai bine cauti pe cineva sa-ti puna.

Untitled.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si foarte important: daca ai RCD300 cu butoane negre nu poti activa functia AUX

RCD300.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

******* am scris eu in primul post, conditia este ca RCD-ul sa fie cu Mp3, ca sa poti activa functia.

Nu cred ca re vreo legatura cu culoarea butoanelor, daca vrem sa dam o definitie general valabila.

 

Modificat de Manuel N.
editat moderator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai fi surprins dar culoarea butoanelor chiar are legatura

se poate activa functia AUX si la RCD300 fara MP3 dar care au butoane argintii

exemplu: am activat functia pe un 1K0 035 186 T care nu are MP3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 24.06.2020 at 9:58, z e n i t h a scris:

si foarte important: daca ai RCD300 cu butoane negre nu poti activa functia AUX

RCD300.jpg

Salut. Am cumparat acum cateva zile un Vw Touran din 2008 si vine cu acest modul radio. Din cate am inteles ar fi variante cu sau fara MP3, si acesta cu butoane negre este cel mai slab. Dar am o intrebare. In cotiera producatorul masinii a pus o intrare Jack 3.5 mm, iar in meniul radio-ului nu am gasit optiunea de activare a AUX-ului. Nu merge nici daca apas de 2-3 ori pe butonul "CD". Imi poti spune ce pot face ca sa mearga auxiliarul? Altii din ce vad pe forum au trebuit sa cumpere interfete si alte nebunii, dar au optiunea de activare in meniu. La mine trebuie activata doar optiunea in softul ala VAG, sau cum se numeste, si sa pot conecta telefonul ca sursa pentru muzica? Sau trebuie sa caut alt modul radio, de exemplu cu butoane argintii sau cu acel "MP3" scris pe el? Multumesc si scuze de citat, dar nu este ultimul post si nici penultimul

20200718_221951 - Copy.jpg

20200718_223613 - Copy.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCD-ul asta sigur nu este al mașinii. Trebuie să cumperi unul care să suporte functia AUX. 

Demonteaza-l si spune-mi ce marca este. Am eu un Grundig cu AUX care are un defect la  display. Ti-l pot trimite si doar îi schimbi display-ul cu al tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Deci o sa cumpar unul cu butoane argintii, fiind destul de accesibile. Nu am mai demontat la masini asa multe componente ca sa aflu doar un cod de pe spate, si  cred ca o sa o fac doar cand imi vine cel de schimb, ca sa nu o fac de 2 ori dupa. 

Ce mai exact este Grundig? Am cautat pe google si nu gasesc nimic asemanator cu ce am eu pe masina, ci doar radio-uri vechi. Sau Radio-ul asta este defapt un Grundig facut in colaborare cu Volkswagen?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutari tuturor! Tocmai vin de pe forumul Opel, unde am activat timp de 11 ani, dar uite ca intr-o zi totul se da peste cap si hop si eu la VW. 

Sunt interesat de acest subiect, deoarece acum doua luni am facut operatia asta la Astra H-ul meu, care e vandut, dar inca la mine vreo zece zile. ?

Dar ca sa trec la subiect, banuiesc ca activand functia aux in, playerul se va opri la scoaterea cheii, chiar daca e pe aux in? (Nu ar avea de ce nu).

La opel a trebuit sa pun un switch care comuta pe tel mute, iar acest lucru mentinea player-ul si display-ul activ, sa nu va zic a doua zi ce bucurie am avut, cand s-a dus bateria.

 

Modificat de Lotg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am rezolvat. Aux In este activat, mai ramane sa leg firele cu mufa Jack.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 6/24/2020 at 11:50 PM, z e n i t h said:

ai fi surprins dar culoarea butoanelor chiar are legatura

se poate activa functia AUX si la RCD300 fara MP3 dar care au butoane argintii

exemplu: am activat functia pe un 1K0 035 186 T care nu are MP3

 

Da, ai dreptate, am activat si eu azi la un rcd300 cu butoane argintii fara mp3

 

IMG-20220604-WA0002.jpg

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!