Jump to content

Golf 7 Facelift TSI Highline


gabinitu23

Postare recomandată

XDS isi simuleaza un LSD (diferential cu alunecare limitata).

Daca directia ti se pare prea moale stiu ca se putea modifica si taria ei.

Link către comentariu

@loghy daca te referi la setarea din Driving Mode Selection, atunci da, se poate. 

Dar eu nu am DMS si nici nu stiu alta modalitate :( 

Link către comentariu

Se poate face cu OBDEleven sau VCDS. Iti trimit pe PM instructiunile.

Link către comentariu

Moarte greierilor!, mi-am spus ieri, si am plecat din nou la atelier. 

De data asta am pus ceva mai mult material astfel incat sa se acopere cat mai mult fata de usa.
Ce a iesit: 

32581670_1898745150170587_7109846217068118016_n.thumb.jpg.5d9b5fad9e20857d8ac85fb23fbb7106.jpg32482927_1898745183503917_8790956743833157632_n.thumb.jpg.d3c53792c94d089f0fd3a56ff63c9303.jpg

Dupa ce am plecat ma gandeam ca poate era bine sa o fac si pe ultima, stanga spate. Nu m-am gandit pe moment, asta e, daca apare ceva, repetam operatiunea. 

Acum nu se mai aude nimic in habitaclu in afara de motor, rezultatul este multumitor :) 

Link către comentariu

oare buretele ala are efect? nu era suficient un strat de aluband/dynamat, etc?

ca sa nu vibreze, zic. 

Link către comentariu

Ba da, cred ca era suficient, dar better safe than sorry.

Nu desfac usile in fiecare zi si daca asa au recomandat, am mers pe mana lor. 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...
On 6/30/2017 at 11:58 AM, gabinitu23 said:

Bine v-am gasit, domnilor!

Un an si 24200km mai tarziu, iata-ne la prima aniversare. Pot spune ca masina este ca noua si ce imi place foarte mult e ca inca miroase a nou, obiectivul este sa reziste cel putin 2 ani. :D Dupa ce am condus-o aproape in fiecare zi, raman in continuare la parerea ca Golf-ul este cea mai potrivita masina pentru mine si raman in continuare multumit de motor, tinuta de drum, confortul oferit, consum si nu numai. 

De ziua lui, pe langa asigurari, plinul de benzina si o curatare temeinica, GUN a primit o folie pe geamurile spate si luneta. Am ales o folie Llumar AT Classic GN 35 care, chiar daca este mai jos intr-un grafic al calitatii, a castigat detasat in fata celorlalte datorita aspectului OEM pe care il ofera. Asadar, am reusit sa bifez un optional pe care il regretam inca de la configurare.

2.thumb.jpg.faf6b71474e1d4d55f1b8dfffa47db09.jpg

Before and after: 

1.thumb.jpg.f78b2c6ea09fb7dec4497f18df748a5f.jpg

Imi place mult cum a iesit, momentan sunt intr-un stadiu in care mi se pare ca e alta masina. Stiti cum se zice: "it's in the little things" :) Cel mai probabil ma indrept catre aceeasi solutie si pentru geamurile fata, inca ma mai gandesc daca sa aleg totusi una (mai) transparenta, dar trebuie sa ma hotarasc in 3 saptamani cand plecam din nou la drum spre Grecia. 

Multi ani inainte, GUN! :Driver::wub:

rsz_1img_7769.thumb.jpg.8ee5c9b851556b426b50cbb486db6335.jpg

Link către comentariu

unde ai pus folia?

nuanta asta (verzuie, nu stiu daca sunt mai multe "clase" de calitate) imi place si mie si as pune pe masina.

Link către comentariu

@Muale eu stiam de detail-protekt ca au gama asta verzuie. Cand am intrebat acum ceva timp pentru ca inca nu am apucat sa trec pe la ei pretul pt Llumar GN35(verde) pe geamurile fata era 150 lei.

Link către comentariu

Da, si eu tot la Detail-protekt mi-am pus pe fata folie verzulie(150lei), pe spate avand privacy-glass oem.

Foarte frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos si fara incidente! Arata foarte bine cu folia!!!

Link către comentariu

@ShadoWzZ Multumesc la fel! 

@Muale @Mask001 Folia a fost montata de baietii de la detailprotekt, undeva in sect. 5. E singurul site unde am gasit-o pe asta verde (AT GN 35 care imita privacy glass), dar ei ziceau ca ar mai avea si altii. Mi-au mai aratat una verde, mai calitativa - nu am retinut exact gama - , dar semnificativ mai inchisa decat asta, 13% transparenta fata de 36% cat are ce am eu pe masina. Privacy glass are 35% din cate stiu. 

@andrey2003 Multumesc pentru aprecieri! Chiar de la tine m-am inspirat cu treaba asta, acolo am vazut numele exact si am stiut ce sa cer. Bonus, am mai vazut-o si langa privacy glass cum ai in spate si am zis ca e exact ce imi trebuie mie. Si-au amintit baietii de acolo de tine, le-am aratat masina ta cand m-au intrebat de unde am stiut de folia asta :)) 

 

Link către comentariu
1 hour ago, gabinitu23 said:

Privacy glass are 35% din cate stiu. 

Corect, cu exceptia R-ului care optional poate avea 10%

Arata bine, bravo ?

Modificat de C Z R
Link către comentariu

  Este legal si pe fata, dar trebuie minim 75 -80% transparenta

Link către comentariu

@C Z R Multumesc :blush: Asa e, la GTI, GTD si R se poate alege din 2 optiuni de privacy glass, 65% si 90% opacitate. Btw, sa o stapaneasca sanatoasa! :D 

@Doru266 Geamurile normale vin deja din fabrica cu 73% transparenta, deci singura optiune pentru legalitate este doar o folie transparenta. 

Link către comentariu

  Da, eu am pus folii Llumar peste tot, pe spate cu 15% transparenta si pe fata cu 85%, seria ATR. Avantajul este ca au protectie uv si resping caldura. 

Modificat de Doru266
Link către comentariu

@Gabi - Frumos, felicitari.

Eu am pus folie pe faruri si proiectoare, tot la detailprotekt  (la sugestia lui Gabi)

Pe spate si luneta am privacy, dar vreau sa pun folie pe geamurile fata, au (la detailprotekt) ceva f deschis, aproape ca nu-ti dai seama ca este folie pusa, dar respinge razele UV.

Link către comentariu

@gabinitu23 Ha! Cand am luat eu nu era si pe GTI si GTD. Pare ca au bagat pe FL. Foarte tare si foarte util! Multumesc pentru urari! :)

Pe fata nu prea aveti ce pune (legal) pentru ca aveti deja 15% opacitate din fabrica (am masurat eu la a mea).

Link către comentariu
On 6/29/2018 at 10:45 AM, gabinitu23 said:

@ShadoWzZ Multumesc la fel! 

@Muale @Mask001 Folia a fost montata de baietii de la detailprotekt, undeva in sect. 5. E singurul site unde am gasit-o pe asta verde (AT GN 35 care imita privacy glass), dar ei ziceau ca ar mai avea si altii. Mi-au mai aratat una verde, mai calitativa - nu am retinut exact gama - , dar semnificativ mai inchisa decat asta, 13% transparenta fata de 36% cat are ce am eu pe masina. Privacy glass are 35% din cate stiu. 

@andrey2003 Multumesc pentru aprecieri! Chiar de la tine m-am inspirat cu treaba asta, acolo am vazut numele exact si am stiut ce sa cer. Bonus, am mai vazut-o si langa privacy glass cum ai in spate si am zis ca e exact ce imi trebuie mie. Si-au amintit baietii de acolo de tine, le-am aratat masina ta cand m-au intrebat de unde am stiut de folia asta :)) 

 

Pentru montaj au dat jos fetele ușilor?

Dacă nu, se vede frumos montajul? Mulțumesc!

Link către comentariu

Folia s-a pus pe masina fara niciun fel de demontare. Nu as mai fi pus deloc daca nu exista varianta fara demontare. 

Exista unele mici imperfectiuni, mai ales la luneta, dar de la 1m de masina nu se mai observa. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!