Jump to content

Probleme mari si enervante Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

si se pot schimba doar aia in caz ca asta e problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Intrebare,daca o accelerezi pe loc 1800-2300 rtm(fara ambreiaj calcat) cind revine turatia la relanti se aud "balanganeli" ?!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta este simptom de volant uzat,este dus.Cand accelerezi el se echilibreaza din inertie si turatie,daca il lasi la ralanti dintr-o data incepe sa faca zgomot si sa trepideze.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am accelerat pe loc dar nu aud zgomotul respectiv.

la relati in mers nu face zgomot si nici nu trepideaza.

doar cand merg cu frana de motor cu se zice aud un harsait.

alta intrebare se apropie pastele si am un drum de 1200km pot sa merg cu masina asa?

ca daca intru cu ea in service naiba stie in cat timp e gata :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai bani teoretic in  minim 1 zi-maxim 2 zile este gata dar depinde de defect daca este din ambreiaj sau poate fi din cutie si atunci poate sa dureze mai mult in functie de cum gasesti piesele.Verifica nivelul uleiului din cutie si completeaza sau inlocuieste in functie de km.Daca inlocuiesti uleiul sa te uiti pe dop daca are pilitura pe el

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiam ca trebuie sa schimb uleiul din cutia de viteze...adica in carte nu precizeaza nimic despre asta.

masina are 7 ani. toate reviziile au fost facute la timp. probleme nu am avut cu ea pana acum.

ce tip de ulei se baga stie careva?

cod motor la mine e bkd 2.0tdi 16v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In carte zice ca se verifica/completeaza la 2ani .La anii astia eu l-as schimba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am schimbat eu anul trecut si aveam tot cam atatia ani si nu aveam nicio problema, dar mai aveam doar 1L din 2 in cutie.

Ca sfat schimba-l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci maine ma garez in service...acum sa vad care.

in constanta

sper sa rezolv repede si la un pret acceptabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea ar fi ca mecanicul care se va ocupa de masina  sa faca un "test de drum" intai tu la volan si dupa aceea el ca sa-si dea seama despre ce este vorba, nu sa se apuce aiurea de schimbat piese si de dat diagnostice."Succesuri" ca sa citez o clasica in viata :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc tuturor pentru sfaturi si idei.

sa ne auzim cu vine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rayn,

sa-mi arati si mie unde scrie sa schimbi uleiul la cutia de viteze la doi ani...

Din cite stiu eu, nu se umbla la uleiul din cutia de viteze nici-odata, decit daca apare vre-un defect in cutie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, VAG zice ca e lifetime.

Dar la 100.000 km sau 5-6 ani, nu mai are proprietatile ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Lucian cred ca nu ai citit bine -se verifica/completeaza la 2 ani.Masina lui are 7 ani daca vrea il schimba daca nu il completeaza treaba lui.Din cite tin eu minte in cutie sint niste rulmenti care se ung cu acel acel ulei,daca nivelul scade din diverse motive,simering,degradare etc acei rulmenti mai au ungere?! mai ales ca el are cutie in 6tr deci mai complexa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai complexa si mai cu probleme. Au probleme la rulmentii de la axe si daca nu sunt reparate la timp, rulentii isi fac joc in carcasa si trebuie si alte carcase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la uleiul din cutie, 

am verificat din nou in planul de service si la cutia manuala nu scrie absolut nimic de uleiul din cutie pina la revizia de 180mii (atit cit e in plan), deci nu se umbla in cutie, daca nu sint defectiuni.

La cutia automata se schimba uleiul la fiecare 60mii de km, nu zice nimic de ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Lucian , nu se umbla dar se mai verifica , ca romanu e obisnuit cu verificarile periodice . Eu am schimbat uleiul in cutie , la 123.000 km si 8 ani , era ''nisip negru' si curgea , nu "miere" si mai vascos cum este cel nou . Am bagat Liqui Moly TDL SAE 75 W - 90 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar uleiul din servo cand se schimba? Evident ca nici de asta nu scrie in planul de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La care servo te referi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia 2 are directie electromecanica nu are servo,poate doar la fabia modele mai vechi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Direcția este asistată de un motor acționat electric, nu cred să existe vreo componentă hidraulică

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar uleiul din servo cand se schimba? Evident ca nici de asta nu scrie in planul de service.

 

 

Direcția este asistată de un motor acționat electric, nu cred să existe vreo componentă hidraulică

 

corect - nu are ulei la servo.... la Octavia 1 - da.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Lucian , nu se umbla dar se mai verifica , ca romanu e obisnuit cu verificarile periodice . Eu am schimbat uleiul in cutie , la 123.000 km si 8 ani , era ''nisip negru' si curgea , nu "miere" si mai vascos cum este cel nou . Am bagat Liqui Moly TDL SAE 75 W - 90 .

Apoi si pe mine ma bate gandul sa schimb uleiul din cutie, o sa merg la reprezentanta pentru a-l achizitiona. Am inteles ca e in jur de 55 lei litrul si la 200k km si pentru banii aia ar merita sa stiu ca e ungerea corespunzatoare la bietele angrenaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sint de acord cu voi, ca la niste ani de zile nu strica sa-l schimbi, dar asta o faci tu preventiv, nu este cerinta a fabricantului si nu la intervalele alea mici cum se spunea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!