Jump to content

Octavia 3 FL, 1.8TSI 4x4 DSG6


aureliandan

Postare recomandată

Eventual, poti solicita montarea de placute after market, ti le pot comanda ei si pe langa pretul mai redus, beneficiezi de garantie asupra lucrarii.

Nu te astepta totusi sa coste mai putin de 500-600 lei, pentru ca schimbarea placutelor implica si test de franare pe stand.

Link către comentariu

Cele mai scumpe placute fata gasite de mine online, pentru masina din semnatura:

Producator: OE VW - Cod producator: 8V0698151 - 421 RON
Producator: OE VW- Cod producator: 5Q0698151C - 360 RON
Producator: BOSCH- Cod producator: 0986494721 - 284 RON

si multe altele gen ATE, TRW, Brembo la preturi in jur de 200.

Din cate inteleg pretul asta este pentru setul de doua placute, daca le consider pe cele mai scumpe, (VW)  de 421, diferenta de 479 sa fie manopera si alte teste ce mai fac ei ? Mi se pare exagerat.
 

Link către comentariu

Va rog sa nu facem aici analiza adaosurilor comerciale practicate de magazinele sau reprezentantele auto. 

Multumesc pentru intelegere. 

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Am schimbat pana la urma placutele fata, toata distractia 622 ron, 522 placutele cumparate de la epiesa.ro si 100 ron manopera la AutoLineService. 
Placutele au senzor de uzura, firul acela incepuse sa se toceasca dar nu era inca rupt asa ca nu am avut alerte de uzura placute in bord. Ciudat totusi ca cei de la reprezentanta initial mi-au spus ca am senzor ca ulterior sa se razgandeasca si sa-mi spuna ca nu am. Acum ma gandesc ca puteam sa rup acel fir de la senzor si sa fac un test sa vad daca se aprinde martorul in bord, poate data viitoare.

Altfel, ~39k si nu am probleme in afara de consumabile. Vad ca lichidul de racire s-a stabilizat si nu a mai scazut in ultimii 10.000 km

Link către comentariu

@aureliandan ... trebuie sa ai senzor de uzura la placutele de frana. Am verificat VIN-ul masinii mele (care este identica cu a ta) si zicea clar ca am.

VIN decoderul (link-ul adica) l-am gasit ori aici pe forum ori in alta parte ... nu-mi mai amintesc exact .. dar uite link-ul: h t t p s : / / carinfo.kiev.ua/cars/vin/skoda

Verifica-ti VIN-ul si vezi ce zice .... !!!!

 

brake-cu senzori.jpg

brake-fara senzori.jpg

Link către comentariu
  • 9 months later...

Am ajuns la 45.000 Km in aproape 3 ani de utilizare. Pana acum fara vre-un defect, totul merge ok.
Am facut cu ocazia asta inspectia la Brady, am aflat ca trebuie sa schimb si uleiul de la Haldex :), nu mai este cum stiam eu la 60k, mai nou este la 60k sau la 3 ani. Cam 1170 RON toata distractia incluzand si stergatoarele pe fata.
Pentru cine vrea sa-si faca o estimare de costuri, aveti mai jos preturile:

------ Manopera
Inspectie - 133.28
Cartus filtru aer inlocuit -19.04
Filtru praf/polen inlocuit - 38.08
Demontat/Montat stergatoare fata - 38.08
Schimb ulei Haldex - 79.6
------ Materiale
Filtru aer - 159
Filtru habitaclu carbon - 160.95
Set lamele stergatoare fata - 236.07
Ulei Haldex - 283.22

Peste putin timp va trebui sa schimb uleiul cutiei DSG, din cate am inteles va fi in jur de 1200 RON, Bujiile sunt cu Iridium si va trebui sa le schimb pe la 90.000 km.

 

 

Link către comentariu

Poate ar fi bine sa schimbi bujiile mai repede. Vezi in topicul lui CristiALF

 

Link către comentariu

Mda...bujiile NU vor rezista 90k km nici daca le scoti din masina cred :))

Mergi si schimba-le sa nu te trezesti cu missfire-uri aiurea in curand...

Numarul de Km este deja suficient pentru ele, oricum la 4 ani maxim se schimba (nu stiu de ce ti-au zis de 90k km). Ale mele erau Bosch-uri din fabrica, ar trebui sa iti puna NGK-uri acum, ca astea sunt cele pe care le da programul si cam singurele.

Data viitoare le voi schimba pe la 30k km probabil, ca am si soft si le uzez mai mult

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Mersi pentru pont ! O sa le spun sa le schimbe cand ma duc sa schimb uleiul la DSG.

Link către comentariu

La 4 ani se schimba bujiile?? Adica au si interval de timp? De ce?

Modificat de laur_vd
Link către comentariu

Tu cat vrei sa tii niste bujii de benzinara ? 8-9 ani ? La benzina bujia este responsabila de scanteie. Nu ai scanteia "buna", adios restul. Si trebuie sa dea scanteie buna tot timpul. 

Mi se pare ca intervalul e ceva de genul 60k se inspecteaza sau 4 ani se schimba independent de cati km ai. 

Link către comentariu

Cam de atat timp le am....dar sunt sub 60.000 km. Functioneaza perfect deocamdata..?

Link către comentariu

Si ne oprim aici cu discutia asta care isi are locul in alta parte a forumului. Da?

Multumesc!

Link către comentariu
  • 2 months later...

Saptamana trecuta ne-am mai dezmortit putin prin zona Bran si Balea. Suntem aproape de 50k in bord, dupa trei ani de la achizitie si totul functioneaza ok. In continuare sunt foarte multumit de masina.
Mi-am propus de ceva timp sa ajung la Amfiteatrul Transilvania si pot spune ca a meritat drumul, privelistea superba, lume relativ putina, liniste deplina. Drumul forestier pana acolo este ok, pe vreme normala sa poate urca cu orice masina.
i-jrmWjDZ.jpg

i-grbsdw2.jpg

i-XZBwdDB.jpg

i-PTQXZb2.jpg

i-pxMJC4g.jpg

i-pXj2nHz.jpg

i-PM9JnkK.jpg

i-NCcfw8H.jpg

i-x6BMrPB.jpg

 

i-Pcr8Hbd.jpg

 

In zona Balea ma asteptam sa fie mai putina lume fiind in timpul saptamanii, din pacate coada era cam de 2Km in zona de varf

i-PmXH5Zh.jpg

Lume foarte multa, nu indraznesc sa ma gandesc cum este acolo in weekend, in rest, aceiasi priveliste frumoasa

i-NcbpSDG.jpg

Sambata la intoarcere in bucuresti am urcat pe transbucegi pana la cabana Piatra Arsa, drumul foarte frumos dar din pacate odata ajuns acolo am dat peste o mare de masini, claxoane, lume nervoasa care cauta sa parcheze, tot felul de muzici dubioase care bubuiau din interiorul unor masini si o multime de oameni care se indrepta catre babele, aveai impresia ca esti seara pe faleza la mamaia cand toata lumea iese sa se plimbe.

i-CTdPdNw.jpg

i-Nr8mXHj.jpg

i-bQTWpqb.jpg

i-ZRwhHhz.jpg

Din toate drumurile facute saptamana trecuta, am ramas in minte cu linistea si frumusetea peisajelor vazute la Amfiteatrul Transilvania ...

 

 

 

 

Link către comentariu

Superbe peisaje la Amfiteatrul Transilvania... dar au si niste scoruri la cazare... :) demne de view.

In schimb, in antiteza, imagini dezolante pe platoul bucegi... mergeam anual, chiar in in august, dar atata lume n-am vazut niciodata... era mai aglomerat in zona de parcarea pe drumul ce duce spre Piatra Arsa, dar in rest nu erau masini parcate... ma inspaimanta gandul ca si acolo e/va fi o mare de ... ma opresc cu exprimarea, ca poate va urma un avertisment ban :) 

Link către comentariu

Mda, de evitat zona Piatra Arsa in weekend, poate este mai relevanta o panorama facuta cu telefonul, cat vezi cu ochii numai masini parcate pe stanga si pe dreapta ....

i-n3vgvp4.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!