Jump to content

Mask001

Postare recomandată

Si eu astept cu nerabdare descatusarea :))

Pentru culoarea masinii tale, eu as lua jante gri fara sa stau pe ganduri.

Din poze as alege BBS.

Link către comentariu

Eu zic sa ramai la Rotor sau Mallory. Chiar vazusem zilele trecute un set de Mallory pe undeva...

Link către comentariu

Problema cu Rotor ar fi sa gaseasca originale, nu replici. Pe langa asta, cele originale sunt extrem de scumpe.

Link către comentariu

Multumesc de idei tuturor! BBS SR vad ca se invart pe la 150 euro bucata, am cerut oferta oricum de la cel de unde am luat jantele de tabla :)

Mai raman pe lista Mallory si al doilea model de la GMP Italia trimis de tine @Marius82

Nu vreau ceva prea pompos cum este primul de la GMP iar alea Rotor parca sunt prea pe toate drumurile iar pe VW nu stiu cat de "bine" ar da

Link către comentariu

Cumpara un set de Charleston diamond cut, dar sa fie in stare buna. Le protejezi cu sealant si ai grija putin la borduri si aia e. Eu le-am avut pe masina gri si schimba total masina, sunt cele mai aspectuoase (sunt greu de intretinut) dar merita.

 

 

211673687_5_1000x700_jante-18-vw-charleston-bucuresti-ilfov_rev001.jpg

Link către comentariu

17 sau 18? Mallory sunt in ambele variante si sunt 2 fitment-uri.

Link-ul postat in pagina anterioara este cu Mallory 17" pt Polo..prindere 5x100 care nu merge pe Jetta.

Apoi pt 5x112 este 7.5 cu ET51 pt Golf/Jetta si latime 8 cu ET41 pt Scirocco/CC. Cele din urma merg si pe Jetta, doar ca vor fi in linie cu aripa. Ceea ce nu e neaparat rau.

Personal, fie BBS fie originale. Pentru ca oricat de frumoase sunt, este important sa fie si rezistente la gropi. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Asta e si dilema mea, sa urc la 17 sau nu? 18 clar nu pentru ca am realizat ieri cate gropi sunt si de evitat mai greu pe traseul Piata Muncii-Cora Pantelimon...Apoi ma gandesc si la confort si evident si la ce zice @The_Ego rezistente la gropi...

Pentru BBS SR SHG7x16 5x112 ET48 avem un pret de 637.92 Lei/buc ceea ce e ok tinand cont ce oferte avem pe la alde dealeri sau olx..

+ tot pe 16 -nu trebuie sa schimb cauciucurile fiind si noi (vad ca preturile pentru un cauciuc pe 17, 205/55 de calitate se invarte pe la 600-800 lei fata de 400 cat sunt pe 16)

+ amortizarea mai buna pentru craterele din Buc, aici e principala mea frica

+ nu se modifica deloc viteza din bord, ar trebui sa verific si cu cartea masinii dar parca puteam pune pe 17. https://www.willtheyfit.com/index.php?width=205&aspect=55&diameter=16&wheelwidth=6.5&offset=50&width2=205&aspect2=55&wheel_size=17&wheel_width=7&offset2=48

Singurul minus pe care il gasesc

- tot pe 16 -aspectul fiind impactat deoarece o janta la fel de mica ca ce am acum impactul vizual nu o sa fie mare

Decizii decizii...

thumbnail.jpg

Modificat de Mask001
Link către comentariu

Lol, decat sa treci de la 16 la 17 mai bine ramai la 16. Daca vrei sa schimbi jante treci direct pe 18, altfel le schimbi cam dejeaba.

 

 

Link către comentariu

Eu consider ca merita. 17" e chiar echilibrul ideal, fiind vorba si de 1.2TSI si Bucuresti. Iti asigura o aderenta mai buna fiind vorba de 225/45 R 17 fata de 205/55 R16, fara a pune problemele celor de 18".  Vizual se observa o imbunatatire, as zice chiar mai ok decat la 18". Acolo fara arcuri arata masina foarte ridicata.

Bonus se poate valorifica setul de 16 pt vara.

Am trecut prin tot felul de jante de la 16 la 18". Eu iarna asta am mers cu 17" in Bucuresti fara probleme.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Poti trece la 17" fara probleme. Si nici iarna nu vei avea probleme. Eu nu as pune 18" pe un 1.2, nu mi-ar placea pierderea care vine la pachet pe partea de sprint. 

 

Link către comentariu

Aderenta unde conteaza cu adevarat, adica la franare si in curbe, iar acolo nu conteaza cati cp,nm ai. Nu e vorba doar de aderenta cand ai pedala de acceleratie la podea

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

E si aderenta de luat in considerare indiferent ca e 1.2.. aceeasi fizica se aplica indiferent de motor. Caut confort, aspect si evident adaptate la gropile made in Romania :banghead:

In fine, aveti dreptate daca facem treaba sa o facem bine si cu cap deci 17' cu 225/45 Michelin sau Conti ( mai caut aici ) dar cauciucurile vor fi undeva la 1700 lei si jantele pe la 2000-2500, foarte bine zic eu. Se vor vinde cauciucurile de vara si jantele de tabla de iarna.

Se pare ca si Emag are o gama intersanta de jante la preturi foarte ok dar mai caut si OEM Charleston, Mallory sau altele

Cateva cifre daca se va concretiza "upgradeul" https://www.willtheyfit.com/index.php?width=205&aspect=55&diameter=16&wheelwidth=6.5&offset=50&width2=225&aspect2=45&wheel_size=17&wheel_width=7&offset2=48

Speedo error -0.38%

Ride height gain 1.2mm

Arch gap loss 1.2mm

Compared to your existing wheel, this new wheel will have an inner rim which is 4.3mm closer to the suspension strut. The outer rim will poke out 8.3mm more than before.

Modificat de Mask001
Link către comentariu

Compara 205/55 R16 cu 225/45 R17. Ce ai pus acolo si acele valori sunt pt 205/55 cu 205/45. 

Cele 2 dimensiuni sunt superpozabile, adica 1mm sa zic diferenta intre 225/45 r17 si 205/55 r16

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Asa este m-am zapacit in cifre. Am modificat linkul. Mersi mult pentru sfaturi si tie si celor de mai sus, indiferent cum sunt ele ajuta

Link către comentariu

Uite aici o comparatie care te-ar putea ajuta, fiind putin mai detaliata si care ia in vedere si acceleratia, dar si aderenta. Ceea ce nu ia in calcul ar fi gropile. Si eu am tot 1.2 TSI si dupa mai multe cautari si interesandu-ma pe unde pot, am ajuns la concluzia ca jantele de 17” reprezinta compromisul ideal care sa nu ma penalizeze foarte mult pe partea de acceleratie, dar sa ma ajute la aderenta si aspect. 

https://www.caranddriver.com/features/effects-of-upsized-wheels-and-tires-tested

Link către comentariu

Multumesc pentru link, pana la achizitie mai este dar cautarea continua :)

Ca tot au fost zilele astea libere am zis sa mai scoatem masina la drum lung ca saraca e satula de Bucuresti. Ne-am oprit in primul lan de rapita :biggrin:IMG_20180430_110151.thumb.jpg.0b263521ad1bc5a8b5d5699b88ac8f5f.jpg

Pe 2 Mai am de ridicat si un colet, posibil sa fie pragurile dar cu posta nu se stie niciodata. Urmeaza o spalare temeinica pentru ca am omorat destule ganganii pe autostrada ca apoi sa o ducem la revopsit bara spate.

Link către comentariu

Salut . Ce ai mai patit la bara spate ? Nu ti au vopsit o bine in service ? Eu am renuntat la vopsire integral , am dat un polish si abea ca se mai observa . :) nu are rost sa isi bata joc de ea ..

Link către comentariu

Ramai la 17 pt ca e echilibrul perfect pt ce drumuri avem si 1.2 tsi. Pt anvelope nu te mai uita pe emag pt ca si la "reducere" sunt de multe ori mai scumpe decat la magazinele de profil. Eu de aici am cumparat 3 seturi de anvelope si niciodata nu am avut probleme si preturile sunt printre cele mai bune. 

Link către comentariu

Da @Rafyrr nu a fost vopsita bine dupa un incident din a 2 zi de cand ridicasem masina...:banghead:

Am dus masina de dimineata urmand ca cel tarziu vineri sa o ridic. Sa speram ca iese bine de data asta ca nu mai vreau sa am treaba cu ei + ca sunt departe si urasc zona Pipera iar Avia Pantelimon este mult mai aproape.

Multumesc pentru recomandare @mihai.onu94 clar pe 17 o sa am setul de vara si m-am pus pe strans bani.

In vacanta asta scurta am mai rasfoit cartea masinii :study: pe care spre rusinea mea nu am reusit sa o termin de citit :lol: si eram curios daca gasesc asa ceva pe undeva sau un cod de piesa. Ar fi intersant de stiut daca pot monta pe masina sa acopar yala pt curiosi dar si pentru ca ar fi mai estetic

IMG_20180429_102631.jpg.42e55dd2f32f469b07cdd927e2c0d6b2.jpg

Plus de asta am mai invatat unele lucruri :salut:

IMG_20180429_104613.thumb.jpg.7f8d9e448cdf44731fe4707db95d724c.jpg

Link către comentariu

Ti-am ramas dator cu o poza: azi am trecut pe acolo dar doar o singura poza am putut face. Cum spuneam, mereu o admir cand trec prin zona :)

 

IMG_0983.JPG

Link către comentariu

pe golf am 225/45/17 si pe bora 205/55/16

diferenta e destul de mare la tinuta de drum, mai mare decat diferenta de confort. da, zgaltaie un pic mai tare cele pe 17 dar mai mult decat suportabil in traficul zilnic

ps. suntem vecini oare? si eu tot pe la muncii...

Link către comentariu

Arata atat de bine GLI-ul :wub: multumesc pentru poza @CristiALF daca reusesti si o poza frontala ar fi minunat. Pe ce strada ziceai ca e? in PM daca nu aici, sunt tare curios de diffuserul ala pt bara si alte mici detalii.

@mad_kat deci inclini spre 17 overall? diferenta la tinuta de drum este mai ok 17?

Astazi ridic masina de la PBN, s-au tinut de promisiune (culmea) si bara spate a fost vopsita, sa speram ca ok.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!