Jump to content

volant dubla DSG6 vs volant 4x4


z3dulik
 Share

Postare recomandată

Salutari,

Anul trecut in octombrie am schimbat volant la passat BKP DSG. Am luat de la LUK veo 2-3 si toate aveau joc, unii zic ca e normal altii nu. Cert este ca am pus una pe masina si dardaia masina din toate incheieturile. Bun, am dat jos ai cei de la service mi-au pus SASCH, care pare mai voluminoasa / grea. Din cate vad pe net este de 4x4, iar masina mea este doar cu tractiune fata. Dupa maxim jumate de an a picat si asta si am fost nevoit sa o dau jos la alt service decat cei care au montat-o (neautorizat rar). Astfel am pierdut garantia.

As vrea sa stiu daca din cauza greutatii diferite putea sa pice? Daca da, cum pot dovedi cumva acest lucru?

Stima

Modificat de z3dulik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai pus dupa seria de caroserie, inseamna ca prima a avut " defect de fabricatie".

Daca a doua a fost ptr 4x4 dar masina ta este 4x2, asta nu a fost bine.

daca service ul unde ai facut reparatiile, nu ti-a emis factura, asta iar nu e bine si nu ai ce/cui sa demonstrezi ceva.

in concluzie..... cauta piese numai si numai dupa seria de caroserie, nu dupa ce stie fiecare mecanic luat in parte.

Monteaza-le in service autorizat RAR, cu factura si garantie ..... asta daca nu ai un mecanic de incredere si nu vrei sa-ti asumi nici un risc.

Cu garantia este cu dus si intors adica: daca iti pica in maxim 6 luni si nu  mai mult de 10 mii km, ai sanse de schimb cu garantie ( iti spun ca si patit cu astfel de lucruri) altfel,

este f greu de probat defectul de fabricatie.

plus ca trebuie sa astepti cca 30 zile dupa ce o predai unde ai cumparat-o ca producatorul sa constate ori nu defectul si sa decida daca inlocuieste ori nu piesa.

in majoritatea cazurilor, producatorul nu constata defect de fabricatie, cu atat mai mult in cazul tau, caz in care ai montat piesa pe o masina cu alte specificatii tehnice decat cele cu care a fost ea produsa..

Eu , la masinile anterioare ( toate M5, 6) , am pus Sachs si am fost foarte multumit de calitatea lor.

spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am garantie de la service rar unde a fost montat. Dar si ei au luat piesa de la UNIX. Cei de la unix spun ca trebuie data jos doar in service autorizat rar cu o anumita constatate a defectului, ei eu aceasta constatare nu o am, din cauza ca am dat piesa la primul service unde m-a lasat si acesta nu era autorizat.

Asta sa zic ca o inteleg, dar ar mai fi cauza ca sasch nu e piesa de pe passat-ul meu, dupa caroserie doar LUK apare. Luk fiind usoara, sasch mai grea, zic si eu ca poate de acolo i se trage. Astfel as putea trage de service ca au pus piesa gresita si sa o schimbe, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la care service te referi, la cel neautorizat? care a pus al doilea volant?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai zic de primul care a montat piesa necorespunzatoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara o constatare semnata si stampilata de service autorizat RAR, nu ai ce sa ii reprosezi.

ori te duceai la el sa constate defectul ori, in cazul tau, cand erai in imposibilitate de a mrge cu masina la el, trebuia sa-ti constate defectul o unitate autorizata.

altfel, tu platesti indiferent ce ai face.

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!