Jump to content

O3 FL Corrida Red 2.0TDI M6


razvan.ac

Postare recomandată

Mission accomplished: 

Photo%2028-06-2017,%2010%2022%2055.jpg?r

 

Multumesc @CristiALF, o solutie foarte buna pentru indepartat urmele de ceara ramase dupa pregatirea pentru livrare: :P 

Photo%2025-06-2017,%2011%2054%2054.jpg?r

 

Modificat de razvan.ac
Link către comentariu

Am trecut de 2222km; drumul pana la mare a fost putin ciudat, 130+5% km/h din tempomat,  3 adulti, 2 copii si bagajele de rigoare: pe multe portiuni de A2 a fost nevoie sa corectez directia constant, tot tragea ba stanga, ba dreapta; batea ceva vant, dar nu am mai patit asa... dubios.

Consum (poza facuta dupa "despachetare"), in conditiile de mai sus:

Photo%2002-07-2017,%2012%2005%2030.jpg?r

Link către comentariu

Salut, daca ai Driving Mode Selector , selecteaza Sport si o sa vezi ca masina o sa aiba o linie de fuga mult mai corecta si vantul foarte putin o sa conteze la mers in linie dreapta pe o autostrada de exemplu. Pe modul sport volanul se simte un pic mai tare si cumva tine mult mai bine liniile drepte pe langa faptul ca si motorul reactioneaza mai bine la acceleratii. Numai bine

Link către comentariu

Multumesc @Andrei1980, dar nu am ales DMS; m-am gandit ca fara DCC nu merita, iar DCC, la drumurile patriei, poate aduce probleme mai incolo... + depaseam bugetul depasit :P .

Bate vantul si la mare destul de tare si e innorat, deci asta e, ne obisnuim; diferenta e ca, spre deosebire de masina veche, nu se simte viteza si te fura; inainte mergeam cu maxim 110-120 cu copiii in spate, pe cand cu Octavia e altceva, imi ofera siguranta si merg linistit cu 130, iar daca e nevoie sa depasesc, o fac cu usurinta.

Link către comentariu

Am intalnit o surioara neagra in Neptun:

Photo%2006-07-2017,%2012%2043%2002.jpg?r

Photo%2006-07-2017,%2012%2043%2031.jpg?r

Link către comentariu

Aaaand we're back. Consum mai mic, am venit la vale , iar vant nu prea :) . Desi am plecat pe la 6 seara spre casa, dupa o zi de aerosoli si baie, drumul nu a fost deloc obositor (doar o pauza de mancare cand s-au trezit piticii), mare inventie cruise control, basca confortul si usurinta condusului roscatei :wub: . 

Poza dupa despachetare:

Photo%2007-07-2017,%2021%2038%2014.jpg?r

Link către comentariu

Am prins-o :)

Photo%2008-07-2017,%2010%2006%2011.jpg?r

Ca si impresii, spre deosebire de fosta, tot diesel, te cam taxeaza in a 2-a, la viteza mica-mica, daca nu ai grija sa o turezi un pic :P , lucru observat in dreapta, dupa bere :) . Piticii din spate: Tati, aaa mami, ce faci, s-a oprit! Dar, usor-usor, ne invatam sa colaboram. 

Inca un bonus cu Kessy: poti deschide doar portbagajul cu cheia in buzunar, iar cand il inchizi, se blocheaza. :) 

Link către comentariu
On 7/9/2017 at 1:26 AM, razvan.ac said:

 

Inca un bonus cu Kessy: poti deschide doar portbagajul cu cheia in buzunar, iar cand il inchizi, se blocheaza. :) 

Merge si fara Kessy ?

Link către comentariu

Daca nu ai kessy trebuie sa descui portbagajul folosing telecomanda inainte sa il poti deschide. Cand ai kessy e suficient sa deschizi direct portbagajul si se descuie doar el daca masina in incuiata.

Link către comentariu

big like for Kessy ! initial am fost sceptic si nu am vrut sa-mi iau optiunea asta ... ce bine ca m-am razgandit :)

Link către comentariu

@aureliandan, same story here, eu am ales-o pentru cleverpack, desi citisem tot felul de povesti cu hoti pe Briskoda.

In alta ordine de idei, nu inteleg de ce au ales rezervor de doar 50l; probabil din ratiuni de diferentiere intre clase, dar nu e ok... nici nu vreau sa stiu cum e pentru motoarele mai "setoase" :( .

Modificat de razvan.ac
graba
Link către comentariu

Si stai sa vezi ca si pe Seat Leon ST(combi) CUPRA 4X4 DSG cu motor de 300 CP tot rezervorul acesta de 50 litri este dat... daca te dai la ea, trebuie sa te opresti in fiecare oras mai mare pentru realimentare. Cu diesel si pana la 1.4TSI mai merge... dar la motoare mari te fac indirect sa te mai opresti la o cafea si realimentare. Din cate stiu din cauza reducerilor de kilograme adica a normelor de poluare dar intr-un mod foarte indirect. Masina mai usoara, consum mai mic..bla bla bla. 

Kessy este foarte de efect si iti face viata intr-un mod vizibil si mai comoda, nu neg, dar nu stiu daca in locatii mai tumultoase, gen parcari Mall-uri , parcari stc, nu prezinta o bresa de securitate in plus. Spun si eu, nu ca un fapt...mai mult ca o posibilitate :) 

Link către comentariu

@Andrei1980, acum aflu ca si pe Leonurile "suparate" e la fel, which sucks :mellow:; e calcul simplu, vrei range mai mare, ia alta din grup... si totusi scout primeste 55l.

Legat de Kessy, fiind "nevoit" sa ii las pe copii sa deschida/inchida masina :P, am observat ca e nevoie sa fii relativ aproape de usa din fata pentru a merge: ei alearga primii la masina si daca vin din spatele masinii, de exemplu, e nevoie sa ajung in dreptul usii spate si sa fiu pe aceeasi parte cu manerul "incercat" pentru a descuia (am incercat sa stau eu langa usa soferului si ei sa "opereze" pe cealalta parte si nu deschide), iar din fata, e nevoie sa fiu macar langa bara/numar; cheia sta tot timpul in buzunarul pantalonilor. Deci cred totusi ca e destul de safe.

@Doc Morelli, spuneai ca ai primit alarma nealeasa :P , te referi cumva la acel led rosu de pe usa soferului? Il am si eu, dar nu am alarma, cred ca e doar un martor pentru Kessy. 

Link către comentariu

Da, la acel LED rosu ma refer, asa aveam si la precedenta O3 unde aveam alarma.

Link către comentariu

Ledul  rosu care palpaie  cand este inchisa masina il am si eu si nu am nici un fel de alarma. Dar la fel era pozitionat si palpaia pe fosta O2 pe care aveam alarma de fabrica.

Legat de KESSY inseamna ca au mai redus din aria de operare/recunoastere al cheii taman din motive de siguranta, c sa fie mai greu de masurat semnalul dintre masina si cheia din buzunar. pare a fi OK asa :) 

Link către comentariu

@razvan.ac: Vezi ca se poate modifica din setari modul de deblocare pentru Kessy - doar de pe partea unde detecteaza cheia sau de pe ambele parti. La O3 fara facelift asa este, ma astept sa fie la fel si dupa facelift.

Link către comentariu

@osuletz, intr-adevar, din meniu pot seta deschidere: o usa, toate sau pe-o parte ; e setat pe toate, dar nu merge de pe cealalta parte, mai testez cu piticii. :) 

In rest, consum de week-end si placere prin oras: 6-7 cu AC si S/S on.

Modificat de razvan.ac
.
Link către comentariu

Confirm si eu ca daca aluneca putin masina peste semnalizarea rosie a senzorilor, pune frana automat cu un zgomot ciudat :P .

In alta ordine de idei, consum de 4.8-5 pana la ATA si inapoi. :D 

Cursul de conducere defensiva merita toti banii, mai ales cand il primesti cadou :rolleyes: .

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!