Jump to content

O3 FL Corrida Red 2.0TDI M6


razvan.ac

Postare recomandată

Intr-adevar, am avut noroc sa stau doar vreo 15min in coada; oricum motorul se mai "lasa" :) 

Ce ziceti, merita un tratament Duralube pentru motoare noi? 

Link către comentariu

Sfatul meu este sa te feresti de orice aditiv minune. Uleiurile de calitate au in ele tot ce trebuie pentru ca motorul sa functioneze perfect multi kilometri. Restul e can can.

Link către comentariu

Multumesc @vdragos. Socrul meu are vestitul ALH pe Tour si imi recomanda sa fac tratamentul asta; el l-a facut la 90.000.

In fine, imi recomanda si sa schimb repede vitezele, ca 2500rpm ar fi cam mult, dar i-am zis ca nu e joaca cu DPFul. :) 

Link către comentariu

Degeaba schimbi tu rapid la mamaliga. Filtrul isi face regenerea cand se aduna suficiente particule in rezervor. Important este sa mergi mult in afara orasului sa aiba timp de ardere completa. Si sa se alinieze toate astrele sa vrea si el regenerare atunci. O sa vezi in timp ce frumos este cand vezi regenerare taman cand ai parcat masina dupa un drum de 200 km.

PS. Referitor la aditivi si alte nebunii, fa-ti un bine si renunta la aceste ganduri. Mai bine faci schimb de ulei la 5000 km si motorul o sa fie mai fericit.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu

Schimba la 2500 si o sa aiba o viata mai lunga motorul + componente aferente gen turbina. Asta nu e benzina sa schimbi la 1800 rpm.

Aditivii ... as incerca daca masina mea are avea 350k km, altfel nu vad ce sens are sa pui asa ceva in motor nou.

Link către comentariu

Să o stăpânești sănătos! Și eu îți sugerez să uiți de aditivi și alte prostii, iar de schimbat poți schimba la maxim 2500 rpm când e rece, apoi cât mai sus posibil (în funcție de situație). Cu cât mai sus, cu atât mai bine. 

Modificat de MyKe
Link către comentariu

Multumesc pentru sfaturi; 3000rpm max pentru inca 1000km, apoi cat/cand o fi nevoie; m-am lecuit de mers subturat atunci cand am ramas cu masina in drum, egr blocat.

Despre aditivi, mi-am luat gandul.

Am interval de service extins, dar voi schimba ulei/filtre la 1 an (vorba dealerului, doar nu-mi vor refuza banii... )

Link către comentariu

Si eu fac revizia la an desi am interval flexibil. E cel mai bine pentru Romanica noastra si stilul de mers la care supunem masinile.

Link către comentariu

@ShadoWzZ tu cati km faci pe an? Eu trebuie sa fac schimbul o data la 6-7 luni, adica maxim 15.000, ca daca stau sa se faca anul scot filtrele negre

Link către comentariu

Daca aveti de gand sa deturnati discutia intr-una despre cati km face fiecare si deci la cati km se face revizia zic sa va mutati cu "taraba" aic:

 

@Liviu_sbn filtrele le scoti negre si dupa 2k km, nu trebuie sa astepti pana la 15k km.

Asadar, tinand cont ca motorul lui este poate cel mai raspandit pe aici pe forum dintre cele utilizate pe mqb, cu siguranta va gasi informatii suficiente despre cum si cu ce sa isi intretina masina. :)  

Link către comentariu

@razvan.ac bravo tie, te bucuri de masinuta :)

Apropos de Michelin-urile Saver, calitatea lor principala este ca tin la nesfarsit, pe O2-ul din familie au peste 60k rulaj si par fara de final :) 

Cat despre FA, vezi ca e topic dedicat la aria de tehnic

 

Link către comentariu

Multumesc @75NOR, m-a avertizat FA si pe drumul inapoi spre Bucuresti cu semnul exclamarii, jos pe Maxidot: aceeasi situatie, viteza constanta prin tempomat, banda II, un tip s-a angajat in depasire cu viteza mai mica si, "vazand" ca nu reactionez si ma apropii de el, m-a tras de urechi :)  ; distanta mi se parea safe, dar mai mult ca sigur sistemul ia in calcul si distanta de franare.

Link către comentariu

Se pare ca asta e camera pentru ILA, dar stiti cumva pentru ce este grila? Este cumva un sistem de racire pentru oglinda (electrocromatica) inside?

Photo%2006-06-2017,%2018%2031%2040.jpg?r

Link către comentariu

Grilajul ala il am si eu ... am tot cautat si nu am gasit nimic. Tind sa cred ca e doar design :( 

Link către comentariu

Astazi aveam Waze deschis pe iOS si l-am conectat prin cablu, a intrat in Carplay mode si surpriza: in momentul in care Gabriela a vorbit, s-a auzit in boxe (fara imagine), Bolero a schimbat sursa din SD Card in AUX; buba e ca ramane asa, auzi indicatiile atunci cand le spune, dar nu trece inapoi pe SD.

Link către comentariu

cred ca waze deschis merge doar cu telefon conectat la priza de bricheta, altfel intra in carplay mode

Link către comentariu

cica vinerea viitoare ne vedem :) :wub:

deja sunt ceva regrete, ca masina am ales-o atunci sub imperiul vitezei, sa fiu sigur ca ajunge inainte de concediu si n-am citit/documentat f bine...

1. n-am ales si ACC (si asa FA am ales in ciuda a ce ziceau niste prieteni ca mai rau incurca etc)

2. n-am ales volanul cu padele - aici m-am incurcat intre optiuni, discutam cu dealerul ziceam ca nu vreau volanul tesit si tin minte ca a zis ok, ramane cel cu comenzi si am ramas cu ideea ca e cel si cu padele

LE. dar asta tine si de a nu bifa chiar tot din lista :) 

In fine, nu cred sa ma "incurce" mult lipsa lor, eu sa fiu sanatos si masina sa mearga bine :)  M-am pregatit si psihic sa ma "joc" cu dsg-ul cu scos pe N daca e coloana mare in trafic si taraiala inferna... vom vedea :) toate la timpul lor!

 

Modificat de SwatKat
Link către comentariu

Viitorul suna bine :)

Daca e sa simt lipsa a ceva optiuni, la mine ar fi Airbagurile spate pentru copii , priza USB spate, care acum se poate comanda doar cu scrumiera de 10€ (desi nu vad cu ce e diferita de ce am deja :) ) , comanda vocala de 14€ care, la fel, nu era in configurator, si volanul sport, am condus asa ceva si mi s-a parut comod.

FA eu zic ca merita, depinde si de stilul de mers.

Asteptam poze si impresii :)

Link către comentariu

Priza usb era doar cu priza 230 cand am dat comanda si nu doream. Asta e, trag un fir din spate. Comanda vocala sper sa fie inclusa in pachetul BT necesar pt navigatie, si asa pentru camera spate am adaugat o carca de optiuni. 

Muktumesc si o sa detaliez dupa prima intalnire :) mai ales ca e printre putinele cu interiorul sofa bej :) 

 

Link către comentariu

In primul rand felicitari pentru alegere! Sa te bucuri de ea multi ani de-acum incolo. Ii sta foarte bine in rosu!

Nu ai de ce sa regreti comanda vocala. E destul de limitata in optiuni, e doar in limba engleza si e bruiata foarte usor de alte voci din masina :). Daca folosesti apple car play si ai bluetooth, atunci ar trebui sa poti "interactiona" vocal cu Siri.

Link către comentariu

I know, DSG uscat si interior bej :) ;  @SwatKat, esti un pionier, ce sa mai! 

Camera era o dorinta "uda" , daca mi se permite, dar cei 1000€ pentru navigatie si abonament mi-au taiat cheful; senzorii fata-spate si modul de activare automata la viteze mici mi se par ultra-mega-suficie ti si de ajutor. Are totusi ditai fundul :wub:

Multumesc @o3_cep , am mentionat comanda vocala pentru ca am butonul pe volan si la 14€ era ok sa fie acolo, available :)

Siri merge, e de-ajuns sa fie legat prin USB.

Modificat de razvan.ac
new post
Link către comentariu

Sper doar ca navigatia sa merite! Cand citesc la cei de la Reno pe ultimele modele de Rlink ce harti au (2015) ma ia cu durere de cap!

deja am listuta cu ce codari vreau sa fac (afisare leduri ventilatie pe auto) si activare cornering la proiectoare - am liste cu ce optiuni am de configurat... pregatit! :)

si scuze daca am poluat topicul tau, gata, astept cuminte!

drumuri placute in continuare!

Link către comentariu

:) subscriu la lista ta si as adauga HHC, mi se pare util pentru sotie si confort blinking 4 sau chiar 5.

Ma bate gandul sa merg la PBN, am auzit ca te ajuta oarecum oficial si cu pastrarea garantiei (si la revizii iti salveaza modificarile).

Link către comentariu

Confort blinking - 5 devine enervant destul de repede. Dupa 2 zile cu el setat pe 5 am revenit la 3.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!