Jump to content

O3 FL Corrida Red 2.0TDI M6


razvan.ac

Postare recomandată

Arata ca de pe Lada Niva. Mi se pare ca au un design vechi care nu are nicio treaba cu o masina din 2017.

 

lada-niva-1.9-diesel-05.jpg

Link către comentariu

Multumesc pentru feedback. :) 

Din fericire, suntem diferiti si e un lucru foarte bun. Am ales FL cand majoritatea era oripilata, Diesel desi tendinta e alta, iar jantele acestea mi s-au parut compromisul perfect pentru noi: buget vs. practic vs. look.

Link către comentariu

Si din profil, pentru cei care iau in calcul acest model:

Photo%2012-11-2017,%2014%2052%2035.jpg?r

Gumele se simt ca sunt mai soft decat cele de vara, am prins si bulevarde libere in week-end, ce mai, o placere... se infige roscata cand e nevoie.

P.S.: cand apuci sa mergi cu a 3-a turata mai mult, dupa 20-25min., poftim o regenerare scurta, probabil ca asa e gandit: cand vede ca se merge mai bine, hai sa-l ardem. :) 

I love my Skoda!

Modificat de razvan.ac
spell
Link către comentariu

Welcome to the family!  Cam tarziu, dar mai bine mai tarziu decat niciodata! Km "meleoane" fara probleme si avarii!

Modificat de loghy
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Update: ~8200km dupa week-end prelungit la munte; roscata papa doar motorina, 6.2 la dus, 5.6 la intors, 3 adulti, 2 copii si bagaje cat se poate. Moeciu, zapada doar joi, apoi ploaie si iarba :) .

Inainte de minivacanta, am spart un cauciuc, chiar pe talon,  in capitala noastra draga; am avut noroc sa gasesc repede acelasi model, sa pot reface setul pe masina. Am mers 2 zile cu rezerva, janta de tabla, asa cum e recomandat pe-aici :P . 

Capota cu model: 

Photo%2002-12-2017,%2010%2045%2045.jpg?r

 

Pe drumul de intoarcere, desi am pastrat mereu distanta fata de cel din fata, bineinteles ca romanul se baga si te forteaza sa pui frana.... poc o piatra:  asa ca acum am o ciobitura pe mijlocul parbrizului, la ~5cm deasupra benzii negre. 

Vivat Romania!

Link către comentariu

mergi urgent sa-ti repare ciobitura aia, daca se extinde crapatura si ajunge la rama risti sa-l schimbi. Iti dau eu un contact sa ti-l repare daca vrei, da-mi PM.

PS: Mie mi s-a extins la vreo 2 cm crapatura tot de la o ciobitura dintr-asta, 2 cm in interval de 2 ore de mers cu masina...

Link către comentariu

Am luat deja legatura, astept sa vedem cand ne intalnim. Multumesc @Liviu_sbn!

Photo%2005-12-2017,%2011%2040%2056.jpg?r

Photo%2005-12-2017,%2009%2051%2017.jpg?r

Am impresia ca s-a lungit putin steaua de duminica seara pana acum, dar poate e doar o parere. Oricum, vreau sa o rezolv urgent, geamul e mai tensionat acolo plus ca apar diferente mari de temperatura inside-outside acum.

Link către comentariu

Nu ai pentru ce Razvan, sa o tii sub supraveghere din când in când mai ales in primele zile. Ti-a specificat omul sa nu o speli 24 de ore sau ceva de genul? In sensul sa nu dai direct cu jetul de presiune...

Link către comentariu
  • 3 months later...

Update: ~12.000km.

Volanul si nuca schimbatorului prezinta semne de uzura; sa vedem cum evolueaza.

Am dat o fuga la Predeal sa mai prindem zapada, piticii au schiat si s-au dat cu sania. Consum la intoarcere, 4 persoane, cateva bagaje, AC on:

Photo%2011-03-2018,%2018%2057%2031.jpg?r

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am reusit sa schimb si "adidasii", am revenit la jante de aliaj :) .

In plus, daca tot a trecut iarna, am primit si protectia tunel spate de pe SuperSkoda.

Photo%2012-04-2018,%2009%2053%2018.jpg?r

 

Link către comentariu
  • 4 months later...

Update ~15800km.

A venit in sfarsit masca de usa comandata la fabrica: avem volan, nuca si masca noua plus TPI privind incuietoarea portbagaj. Update software inca nu s-a facut, au fost iar probleme de comunicare cu serverul.

Avem si jucarie noua, un Obdeleven device, asa ca urmarim reclame zilnic :) . 

 

Link către comentariu

Profita cat poti de reclamele alea, dupa o perioada nu vor mai aparea, eu vad ca primesc doar 1credit/zi (asta daca intru in aplicatie). Eu pastrez interfata ptr diagnoza, pe viitor, dar per total nu ma declar incantat de OBDeleven, n'as mai da banii a doua oara

 

PS: legat de discutia referitoare la jantele de tabla, probabil un gri carbon in loc de argintiul ala ar fi mai potrivit pe rosu Octaviei tale, jantele in sine fiind mai ok decat unele obisnuite de tabla

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Update ~16.000km

Acum cateva zile, dimineata, a cerut iar completare lichid de racire... am pus putina apa distilata, acum nivelul se mentine. Urmeaza sa cumpar niste antigel.

In rest, am activat cornering proiectoare, am scazut confort blinking la 4 si ma bucur de Google Maps in Carplay. Asteptam Waze.  

 

Link către comentariu
  • 3 months later...

~18.000km: in seara asta a cerut schimbare baterie cheie, inlocuita cu acelasi model cu care a venit din fabrica: Panasonic CR2025. 

Am programat focoasa la revizie ulei (am sunat cand BC ma anunta ca mai am 34 de zile) plus schimbat filtre aer si polen la Brady pe 18.01; imi cerea masina , dupa 1 an si jumatate dar, din cauza temperaturilor scazute, am pierdut cam 9 zile din cat anuntase initial, din 14 a scazut la 7 si apoi din 4 a scazut la 2. ?

Link către comentariu

Am 19500km (nu am condus atat ultimele zile, uitasem cat aveam) si azi am fost la Brady: ulei, filtre si am reclamat zgomotul la trecerea peste denivelari, se vede in fisa de intrare; au demontat basculele fata, le-au uns, le-au pus la loc :) si au schimbat suruburile; facut pe garantie, dar nu apare pe factura finala; intr-adevar, nu mai “scartaie puntea fata”.

Photo%2018-01-2019,%2022%2009%2019.jpg?r

Total 875 lei. Detalii pe topicul specific.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am ajuns la 20134km.  Duminica, pe drumul de intoarcere de la Bran (am venit pe Targoviste, mers relaxat, fara cozi, consum mediu 4.6), am ramas fara oglinda sofer intr-o zona cu drum ingustat si cu prioritate pe sensul meu: cel din fata nu a catadicsit nici sa evite, nici sa incetineasca si nici sa opreasca dupa... ? ; am evitat cat am putut, bine ca a fost doar atat (am recuperat doar capacul exterior de pe jos si am scos semnalizarea si boarding spot fiindca atarnau). Apoi am continuat fara pana acasa si azi am reusit sa o schimb pe Casco (10-15min., recomand din nou Brady), totul functional. Am sters erorile cu OBDeleven si asta a fost. Noroc ca avem Casco, devizul era ~1500lei.

 

Modificat de razvan.ac
limba romana
Link către comentariu

Nu trebuia sa-ti stearga cei de la Brady erorile? In rest ce sa zic...scump halatul asta. Bine ca a fost doar oglinda si nu te-a sters pe toata partea. Pentru ca ai facut-o pe Casco inseamna ca o sa-ti creasca polita data viitoare parca. Asta dac anu ai putut cumva sa faci dovada ca nu ai fost tu de vina.

Link către comentariu

Ma grabeam la serviciu si i-am zis ca ma ocup eu de erori :) . Am Casco fix pe cei 5 ani. Noroc ca a fost doar oglinda, ca nu mai aveam loc in dreapta sa evit complet...

Oricum e foarte nasol sa te uiti in stanga si sa nu vezi nimic in spate pe DN...; zilele astea am bricolat o oglinda dreapta (geamul) de la Opelul vechi.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!