Jump to content

VW Jetta 2017 1.4 TSI DSG


andreirs31

Postare recomandată

Ce este functia de coasting la dsg-ul tau? faptul ca sare repede in treptele superioare? 

intreb ca astept peste cateva zile intalnirea cu o octavie cu acelasi motor si cutie :) 

Link către comentariu

@SwatKat  Tu astepti cu motorul de 150CP... jetta din topic are motorul de 122CP, desi probabil DSG o sa fie cam acelasi...

Link către comentariu

Un simplu search pe forum sau google ti-ar fi raspuns la toate intrebarile.

Spre exemplu, daca citesti pe aici:

 

Zic ca e bine sa revenim la subiect sau sa mutam discutiile unde le e locul. 

Mersi!

Link către comentariu

multumesc si scuze, n-am citit deloc partea cu dsg 6! desi e logic sa fie la fel.

Link către comentariu

@andreirs31: ma alatur grupului care nu e fan scut metalic.

La Superbul 2 niciodata nu am pocnit scutul de plastic. Eventual iarna am impins ceva zapada afanata cu el, dar atat. 

Oricum ar fi si cu scut metalic, tot e bine sa eviti cainii morti de pe sosea sau diversi bulgari de gheata ramasi in urma de la camioane, daca la astea te gandeai ca necesitate pentru scut....

Link către comentariu

Va multumesc frumos. Mersesem inainte cu gandul asta pentru ca si pe cea neagra pusesem scut si iti dadea acea senzatie ca sunt protejate toate pe sub, nefiind afectata nimic altceva in niciun fel. Cel mai probabil nu o sa mai pun totusi pe asta acum, dat fiind si ca nu merg foarte mult pe drumuri de macadam ( rar de tot ) si oricum merg incet si cu grija :D 

Din categoria numere :)) 

IMG_1310.jpg

 

Link către comentariu

Eu am avut scut metalic montat pe octavia 2 facelift, scutul a fost montat la reprezentanta. Dupa montarea scutului frecam aproape orice avea o inaltime un pic mai mare (ceea ce inainte nu pateam). Deci scutul ma salva de lovituri la burta masinii pentru ca stiam ca garda la sol e substantial mai mica :))

Link către comentariu

Daca e wk si e vreme frumoasa, o plimbare e mai mult decat binevenita. Consumul foarte bun, confortul ... abia astept prima vacanta lunga :D 

IMG_1345.jpg

Vad ca si consumul e din ce in ce mai ok  ... si primul martor in bord :)) 

IMG_1347.jpg

IMG_1349.jpg

 

 

Link către comentariu

Consumul instant e ok dar nu e relevant, vezi consumul mediu pe anumite distante si anumite portiuni de drum sau combinate portiunile de drum.

Cunosc senzația, cat mai multe drumuri in siguranta!

Link către comentariu

Nice!

Si eu am primit acel avertisment; m-am invatat sa dau lumina pe 0 si abia apoi sa sterg parbrizul. :P 

Link către comentariu

@Liviu_sbn Da, stiu, insa pe o lunga bucata consumul ala a fost. Media finala pentru ~250 km in regim de DN, 5.3 l / 100km :D ... ceea ce mi se pare foarte bine.

@razvan.ac  mai aplic si eu metoda asta cand am masina curata :)) 

Link către comentariu

La cum micsoreaza astia rezervoarele de combustibil, o sa ajunga la paritate cu ala de stopgel :) 

Link către comentariu

Vad ca masina e echipata cu cruise control, are si adaptive cruise control?

Nu este nevoie de mai mult de un semn de punctuatie!

Modificat de cristi511
Link către comentariu

@fanzila: Nu, are cruise control normal. Optiunea de adaptive cruise control pe Jetta actuala e disponibila doar pentru piata americana :) 

Link către comentariu

Super consum! Sunt curios cat o sa am eu cu a mea 1.2 manuala dupa vara asta plina de concedii :wub: Multi km fara probleme!

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Siiii ... 3000 km ( si ceva ... nu am prins momentul ) :D

IMG_1603.jpg

IMG_1601.jpg

Impresii dupa 3000 km ...

- m-am certat cu functia de coasting si am trecut-o pe lista neagra alaturi de Start-Stop ... intr-adevar, ajuta la consum, insa devine deranjanta. Avand in vedere ca de multe ori motorul este subturat, functia de coasting nu face decat sa creeze un soi de lag enervant. Cu functia de coasting dezactivata, totul e perfect, masina este din nou dinamica.

- consum mediu 7.5 l / 100 km

- asa cum am citit si in alte topic-uri, intr-adevat DSG-ul devine tot mai rafinat in timp si km

Per total, este ce mi-am dorit. Extrem de confortabila, destul de economica, totul ok.

Cu timpul fiecare creste asa niste pitici ... iar al meu este un set de jante mai mari. Pe 17, 18 ... inca sunt in dubii, insa preferatele mele sunt Durban-urile de mai jos.

Untitled.jpg

Si bonus, o poza cu fosta pe care am zarit-o la un moment dat saptamanile trecute. Mare plus pentru jante ( fusesera schimbate de cei de la WeltAuto inainte de revanzare ), insa ... cromul ala de la geamuri ... :huh: :wacko: ... si stickere etc in fata ... mna, gusturile nu se discuta, dar ...

IMG_1535.jpg

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

3333 km, cateva poze si cel mai probabil saptamana viitoare va primi folie pe faruri si proiectoare :D 

DSC02481.jpg

DSC02541.jpg

 

Link către comentariu

Sa imi spui de unde ai de gand sa cumperi/montezi folii. Am vazut recomandat magazinul asta http://www.folieautollumar.ro/folie-auto-sector-2/ Ma gandeam sa incerc la ei ca sunt foarte aproape de mine. Pana duminica vreau sa le aplic deci daca reusesc inaintea ta te anunt aici/pm/si pe topicul meu ;)

 

Link către comentariu

Misto poz(n)ele, Andrei! Ii sade bine cu mai multi km :) . Keep up the good work! 

Astept si eu feedback, @Mask001 , dupa ce ii vizitezi pe cei de pe Fundeni, eu stau langa Stadionul National si as ajunge repede si eu la ei :) ; o alta varianta era DetailProtekt, dar @CristiALF a avut o mica problema, rezolvata intre timp, cu folia de pe farul drept. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!