Jump to content

Înapoi la VW - Tiguanul meu


HD-12-SSN

Postare recomandată

Salutări! Revin după o pauză de vreo 6 ani la grupul VAG. E plăcut sentimentul după o perioadă petrecută cu un Ford Mondeo, de care nu m-am putut atașa nicicum, deși nu pot spune că a fost o dezamăgire. În fine, alegerea a fost Tiguanul Mk 2 cu motorul de 1.4 TSI de 150 cp. Pentru a mă încadra în buget am renunțat la cutie automată și tracțiune integrală în favoarea dotării Confortline și a altor dotări printre care faruri cu LED, Kessy, navi, climă cu trei zone ("trizonică" ?).

Impresia mea după 1300 km este foarte bună, o mașină elegantă și plăcută la condus, cu un aer oarecum distins. Ce am observat ca minusuri deocamdată sunt:

- Faptul că trebuie plătit în plus pentru serviciul de CarNet (de altfel nici nu știu sigur dacă l-aș dori).  Oricum, inadmisibil din punctul meu de vedere pentru o mașină de ultimă generație. 

- Oglinda retrovizoare din interior e poziționată destul de jos, acoperind oarecum câmpul vizual util.

- Cutia de viteze: posibil și din vina mea, uneori nu intră în treapta întâi. Apoi, din treapta întâi în a doua se simte o "piedică" undeva la mijlocul cursei. Mă rog, nu e foarte deranjant, altfel cutia îmi place.

Ce e important e că încă mă bucur de ea și îmi face plăcere să îmi scot fetele la plimbare cu ea, indiferent unde ?

20170521_165125.jpg

20170521_165051.jpg

Link către comentariu
Razvan Constantin

Foarte frumoasa felicitari! Sa te bucuri de ea.

Link către comentariu

Sa o folositi sanatosi si fara probleme! Numai bine.

Link către comentariu

Sa o stăpânești sănătos!!!aceeasi culoare ,faruri,roti,motor ca a mea..eu am optat pentru Trendline cu DSG ...

IMG_1918.JPG

Link către comentariu

Salut Toli, da, am ginit-o pe a ta aici pe forum ? Am văzut multe Tiguanuri aici în Germania, dar culoarea asta niciodată ?

Link către comentariu
Jetta20tdiHLDSG6
15 hours ago, HD-12-SSN said:

- Faptul că trebuie plătit în plus pentru serviciul de CarNet (de altfel nici nu știu sigur dacă l-aș dori).  Oricum, inadmisibil din punctul meu de vedere pentru o mașină de ultimă

pai e un serviciu, de ce e inadmisibil?

nici onstarul sau alte servicii, US sau europa nu sunt gratuite...

sa stapanesti sanatos masina, foarte frumoasa. eu n-as mai renunta la DSG dar in schimbul dotarilor inteleg manevra :)

Link către comentariu

Pana la urma toate sunt servicii, inclusiv ca faci play la melodiile de pe un stick, depinde deci cum privesti lucrurile. Daca e sa o luam asa, si Google ar trebui sa ceara bani pentru Android Auto. Ca na, pana la urma am platit ceva bani pe masina, nu mi-au dat-o de gratis :) In privinta cutiei, vin de pe o automata (desi nu stiu cum merge DSG) si mi-a fost chiar dor de manuala. Multumesc mult pentru urari!  

Errata: gresisem initial, serviciul CarNet functioneaza, pe ce mi se cer bani e App Connect.

Link către comentariu
Jetta20tdiHLDSG6

Sa-ti asculti muzica de pe device in masina nu e un serviciu.

Sa oferi servicii printr-o aplicatia conectata permanent "e serviciu"

http://www.thecarconnection.com/news/1085888_volkswagen-launches-onstar-competitor-car-net

si oricum probabil va fi mai ieftin decat on star...

end of off topic, anyway :)

 

Da, cred ca ti-a fost dor de manuala, si mie imi este uneori, insa DSG-ul e altceva, oricum :)

 

Link către comentariu

Felicitari pt. masina. Sa o folosesti sanatos.

O culoare faina dar pretentioasa. Poze la interior? :) 

Cat despre trecerea de la DSG la manual si invers. Eu am parcurs traseul manuala -> DSG -> manuala. 

E cam de gustibus. Imi place controlul manualei dar mi-e putin dor de confortul DSG. (mai ales in trafic mai greu). 

Fiecare cum prefera dar de obicei prefera ce-si permite :) . (fara a intinde coarda)

 

 

Modificat de Xtremu
Link către comentariu

Mersi Xtremu, o sa pun si poze de la interior mai decente cand imi pun camera foto la treaba. Deocamdata va arat ceva facut cu telefonul.

 

IMAG0554.jpg

IMAG0555.jpg

Link către comentariu
  • 5 months later...

Mersi!

Jantele sunt Borbet Y titan matt.

Cauciucurile sunt Goodyear Ultragrip Performance SUV G1

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!