Jump to content

Passat CC - Silver arrow


Stefan.DFS

Postare recomandată

Salutari,

Cum dragostea fata de VW nu se poate uita asa usor, am decis sa continui tot in gama VAG. Multi cunoasteti vechea mea masina, care dupa 5 ani de momente frumoase, a ajuns pe maini la fel de bune, tot la un coleg forumist. Asta ma bucura mult.

Acum 5 ani aveam un poster cu Passat CC si prea putini bani sa-mi iau unul. Eh, acum visul a devenit realitate!

Se prezinta un Passat CC, 2.0 TDI, 170CP, DSG6. la baza CBBB. An fabricatie 2011 cu putin peste 150mii km.

Dotari....multe, ca de Highline.

- Bi-Xenon

- Echipare sportline, suspensie DCC si Autohold.

- Pachet Business, Bluetooth premium si RNS510 si magazie de 6 CD

- Kessy

- BC Premium color

- Camera reverse in emblema

- Interior 4 locuri, piele neagra, scaune incalzite si ventilate, partial electric doar la sofer (spatar si lombar)

- Senzori fata spate cu park assist, senzori lumini...samd.

- Oglinzi rabatabile electric, heliomate cu puddle lights.

- Privacy glass (aici este wow...fata de Golf 6 sincer astea mi se par fff negre, un lucru bun :D )

- Jante 18" Interlagos

- Poate mai sunt cateva omise, imi mai amintesc de ele pe parcurs.

 

Planuri de viitor:

Partea mecanica va avea prioritate, desi nu are nici o problema, ochiul si mana mea trebuie sa atinga fiecare surub, sa stiu eu cum sta acolo prins. Deh, pitici pe creier. :)

Urmeaza cateva cosmetizari la interior: lumini picioare si in usi, pedale sport, modelul nou de schimbator si climatronic. Posibil si noua consola centrala si volan R-Line, dar aici cred ca este ok si ce am acum, Depinde la ce preturi le gasesc pe viitor.

La exterior in nici un caz nu umblu, nu-mi trebuie R-Line, praguri,...samd. Voi schimba doar fusta spate in una cu evacuare dubla si voi face o evacuare de la DPF pana la final, ceva putin mai ROARRR! :D 

Cateva poze pentru delectare, urmeaza altele calitative in decursul anilor cat va sta la mine.

Cu stima,

18519105_10203199912835712_1616795701_o.thumb.jpg.dd3ca0fa8f34ba222a5d8adcae80b220.jpg

 

18493780_1454954027896000_1806393087_o.jpg

18426766_1453215301403206_1735733153_o.jpg

18471811_1454953977896005_2097691320_o.jpg

18471886_1453215371403199_1460060266_o.jpg

18518998_10203190602882969_809775354_o.jpg

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Frumoasa evoluție. Sa o stăpânești sănătos și fără incidente. 

Link către comentariu

Felicitari pentru masinuta, frumoase dotari!

Inainte de alte modificari, recomand o revizie ulei filtre si chiar si la DSG, ca sa stai linistit ca e ce trebuie..  si un tratament la tapiteria de piele :D 

Succes ! 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Ulei si filtre clar vor urma. Nu stiu insa pe ce ulei sa merg. Motul? Oare am alternativa mai buna? 

La DSG a fost schimbat acum 6 luni, ~147mii km,  deci este proaspat si cu factura doveditoare. Aici sunt linistit :))

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Eu am bagat Polytron ... si am mai recomandat si altor colegi cu CC-uri si au fost super multumiti :)  

5w30 pentru tine , ca ai DPF   (eu am bagat 5w40 ca am deja 220k  km si DPF off :D )

E bine atunci cu DSG-ul, recomand sa faci in jur de 35-40k   km revizia (si nu la 60k), daca vrei sa tii masina cativa ani safe.

Verifica si distributia si cureaua de accesorii, sa fie intr-o stare buna.

 

Arunca un ochi prin topicul meu ce modificari etc am mai facut, avem aceeasi configuratie de motor+cutie :P 

Succes!

Link către comentariu

Am auzit ca niste lapte Doina ar fi fain pentru interiorul ala... :)

Sa ai parte de ea Stefane!

Link către comentariu

Iti zic si aici sa o stapanesti sanatos! E dotata bine si arata foarte clean. Multi km fara evenimente neplacute!

Link către comentariu

Frumoasa masina, as fi luat si eu un CC daca ma incadram in buget ( vroiam si ceva dotari).

M-am ales cu un golf 6 Highline :)

Am tot studiat treaba cu uleiurile, si am mers pe AMSoil. Este mult peste Motul. De Valvoline am auzit iarasi de bine.

Modificat de florinpbv
Link către comentariu
Publicat (modificat)

Multumesc pentru urari si aprecieri. Azi am inceput in forta! :)) Nu m-am putut abtine.

Niste pedale corecte. :D

20170516_194635.jpg

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Gasite pe Olx. In anunt mentiona varianta B6/B7/CC, pentru automate. Spre deosebire de Golf 6, la modelele mai noi, pedala de acceleratie nu mai are partea de jos cu adaos de cauciuc. A fost potrivire la fix, decat am inchis clemele. 

 

20170516_191817.jpg

20170516_191811.jpg

Link către comentariu

Sper sa fi nimerit unele de calitate ca cele chinezesti ruginesc

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Eh, vedem. :) Tot china au fost si cele de la G6, inca rezistata dupa 3 ani, nici urma de rugina. 

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

La fostul meu Golf ruginise bine pedala de acceleratie si deja nu mai arata estetic. P.S.: Foarte frumos CC-ul, sa te bucuri de el !

Link către comentariu

Foarte faina masina. Sa te duca multi km  si fara probleme. Spor la retrofituri, oricum este foarte dotata masina!

Link către comentariu

Felicitări foarte frumoasa mai ales interiorul ala de piele, sa o stapanesti sănătos si fara evenimente!

Link către comentariu

Foarte frumos si dotat agregatu ! Sa te plimbe fericit si fara evenimente neplacute !

Iti multumesc inca odata si aici pentru grija acordata golfului, iti garantez ca a intrat pe mana altui maniac :)).

P.s. Scufita te saluta, dar e putin geloasa pe CC :D !

Link către comentariu

Si eu o salut. Stiu ca vei avea grija de ea la fel ca mine. Merita! :-D

Eu am inceput sa o rasfat. Urmeaza si altele. 

20170519_184537.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ca tot a fost ziua copilului, i-am facut un cadou luminos in usi. Nu ne plictisim deloc. :))

20170601_214028.thumb.jpg.8e56e64d617ee63f106f2709642920f6.jpg

Atentie la lampile Footwell LED de pe Ali, :)) sunt teapa totala. Ledul ala abia are 3mm in diametru. Toate 4 aprinse nu luminau nici pe sfert cat era unul la G6 inainte. Nu se pot modifica/adapta la w5w si vor ajunge direct la gunoi! Pacat de banii aruncati pe ele.

Am comandat alt kit, de data aceasta w5w, cu led bright.

Aveam in gand sa pun fata/spate dar prea mult de munca si pentru spate, oricum in spate deschid usa odata pe luna. 

 

20170601_202041.thumb.jpg.075ef36d09028864444e9ae666076fc9.jpg

 

 

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

:D Tratamente naturiste!

Foarte impresionat de solutia Sonax pentru chedere. Am aplicat si zici ca sunt ca noi. Isi merita toti banii. Scartaiau la ridicatul geamului. Acum sunt dead silent. love it!

In weekend ne ocupam de scaune cu Leatherique. Sper ca rezultatul final sa fie cel asteptat. :) 

20170607_183030.jpg

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Multumesc @Andy24

Am terminat si cu detailingul. Tot ce a fost plastic in masina am curatat si tratat cu Meguilar Shine Protectant. (recomand, chiar da viata plasticului in masina)

Pielea: Aspirata si curatata cu Pristine Clean, dupa aceea imbibata cu Leatherique. Am lasat aprox 12 ore sa actioneze, sa intre bine in piele. Dupa aceea, am curatat cu Pristine clean in detaliu, doar cu microfibra.

Ce a iesit de pe carpa...am ramas oripilat.:o Cel mai probabil este prima curatare de cand a iesit pe poarta fabricii.

Rezultatul final a fost cel asteptat. O piele negru mat, moale si fina la atingere. :) 

20170611_133052.jpg

 

 

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!