Jump to content

inlocuire motor BXE cu motor din gama EDC 15


ionut10a
 Share

Postare recomandată

salut,pe viitor as fi interesat sa inlocuiesc sau nu motorul actual,BXE,cu altul din gama edc 15...adica motoarele 1,9 tdi pd de 100,115,130,150 si 160 de cai...cu mai putini km

a mai facut cineva chestia asta'?se poate concretiza sau nu'?teoretic nu ar fi asa de greu,am gasit si niste poze pe un site strain,dovada ca altii au mai facut o.

received_10209380477262670_zps8bgpsvzq.jpg.eb2b0e61f9afe55497381b33834c3c9e.jpg

blocul motor de o masina cu edc 15

received_10209380273497576_zpsv14k1nd7.thumb.jpg.3d7524d7f8794ef1ccf71689ae23fb58.jpg

blocul motor de pe un bxe,cu ecu edc16received_10209380477582678_zpsuqho9fbj.jpg.f7904b627428287ee19975450907d4de.jpgpriza senzorilor de pe vilbrochen care nu este la fel,se ia aia de pe bxe si se monteaza de noul bloc motorreceived_10209380273297571_zpshk1xixjp.thumb.jpg.6f14aa1ea553dd264f35259a3839bca9.jpg

in ultima foto se gaureste blocul motor pt a putea introduce senzorul g 28,parca

uitasem,turbina,injectoarele si restul accesoriilor se pastreaza ,raman alea de pe bxe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

orice se poate face.... doar cat muncesti la modificare, etc - o sa te chinuie ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Mecanic poate il montezi dar ce faci cu IMMO, Instrument Cluster, CAN?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are treaba immo,ceasurile si can ul...eu schimb numai motorul nu si Ecu...ideea e sa gasec unul cu km putini,un AXR de exemplu

motorul are 3-4 senzori pe el...senzor axa cu came,vilbrochen,nivel ulei si presiune ulei...nu vad cum ar vedea ecu ca eu am schimbat motorul atata timp cat comunica cu senzorii

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merita efortul ,mai simplu si mai avantajos e sa inlocuiesti masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
1 hour ago, ionut10a said:

nu are treaba immo,ceasurile si can ul...eu schimb numai motorul nu si Ecu...ideea e sa gasec unul cu km putini,un AXR de exemplu

motorul are 3-4 senzori pe el...senzor axa cu came,vilbrochen,nivel ulei si presiune ulei...nu vad cum ar vedea ecu ca eu am schimbat motorul atata timp cat comunica cu senzorii

 

 

 

corect - doar ca trebuie modificate hartile de injectie, folosind injectoarele motorului achizitonat

Dupa ce il montezi, vezi ce merge si ce nu....

Eu nu i-as face asa ceva unui B6, dar fiecare cu parerile lui

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!