Jump to content

Skoda Octavia 3 FL 1.8 TSI M6


Sali3ri

Postare recomandată

Exceptand partea estetica, mai aduce ceva in plus acea antifonare pentru capota?

Link către comentariu
45 minutes ago, Doc Morelli said:

Nürburgring ?

Craiova. Ploaie. Ora cand pleaca lumea de la serviciu.

44 minutes ago, o3_cep said:

Exceptand partea estetica, mai aduce ceva in plus acea antifonare pentru capota?

Teoretic ar trebui sa se auda mai putin motorul insa nu am simtit vreo diferenta.

Link către comentariu
  • 1 month later...

@Sali3r1 Salut,

Recent am ridicat masina si cu cateva zile inainte am comandat si un set de accesorii Skoda. Am incercat sa comand si antifonarea de capota pe care ai montat-o. Mai jos ai raspunsul dealerului referitor la acest reper.

"Antifonare capota motor - 5E0863831A - producatorul nu recomanda pentru motoarele pe benzina aceasta piesa si de aceea nu vine in echiparea masinii"

 

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu

Frumos era si o referinta tehnica cand vin cu acest argument. Bine ca pe 1.8 TSI la Superb il recomanda

Modificat de DOL
Link către comentariu

Au cautat reperul dupa seria mea de sasiu si asa au gasit. Nu aveau alt motiv sa imi spuna asta. Pana la urma eu cumparat ceva de la ei.

Link către comentariu

Inteleg ca nu exista conform seriei de sasiu, dar argumentul mi se pare ciudat atata vreme cat exista pe aceeasi motorizare. Oare pe Golf 7 1.8 TSI Alltrack o fi in serie ? @CristiALF poate ne ajuti 

Link către comentariu

Poate pe Superb este acceptat datorita compartimentului motor mai mare. Cred ca problema este mai mult de la temperatura exterioara a motorului. In fine, eu am renuntat sa il comand. Dupa ce am mers cateva zile cu masina imi dau seama ca nu isi are rost reperul, motorul este silent.

Link către comentariu

Evident ca Alltrack-ul are, acea explicatie mi se pare o tampenie. Ca O3 nu are din ratiuni de cost saving - asta ar fi probabil o explicatie mai pertinenta. 

Nu imi dau seama insa daca poate fi adaptata pe O3 o antifonare de la Golf sau Superb, depinde si cum sunt acele prinderi..

Link către comentariu

Păi tu trebuie sa il comanzi dupa codul de produs si nu dupa VIN. 

Link către comentariu
5 hours ago, Doc Morelli said:

@Sali3r1 Salut,

Recent am ridicat masina si cu cateva zile inainte am comandat si un set de accesorii Skoda. Am incercat sa comand si antifonarea de capota pe care ai montat-o. Mai jos ai raspunsul dealerului referitor la acest reper.

"Antifonare capota motor - 5E0863831A - producatorul nu recomanda pentru motoarele pe benzina aceasta piesa si de aceea nu vine in echiparea masinii"

 

Ciudat... Pana si ruda saraca, Leon XPerience, vine cu antifonare pe 1.8

Link către comentariu

Ruda saraca sau ruda bogata, asta este regula la Skoda - fara antifonare pe benzinarele mici. CSF, n-ai CSF dar TSI-ul merge bine-mersi si fara.

Link către comentariu

Corect. Oricum, codul este direct de la Skoda pentru motoarele TDI.

Il voi testa si eu in viitor, cu teste de temperatura si sunet inainte/dupa montaj.

Inteleg compartimentul motor mai aerisit la Superb, dar la fratele Golf pare la fel. Votez si eu pentru cost saving.

Noi sa fim sanatosi. 

 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!