Jump to content

Skoda Octavia 3 FL 1.8 TSI M6


Sali3ri

Postare recomandată

Frumoasa masina, cati mai multi km fara evenimente neplacute.

Link către comentariu

Am inteles... eu la octavia mea am comandat cand am luat-o la sfarsitul lui 2013 cu scaune sport si eleronul a venit Bonus sa zic asa la pachet... Acum am dat comanda de facelift pentru ca ne trebuia inca o masina si fiind fan Skoda am ales tot Octavia.... 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Salut. Da, la 1.8 TSI e standard.

Apropo de motor, Craiova - Calafat - Craiova, consum mediu 5.8l / 100 km. 70 in localitate, 100 afara, clima tot timpul, doua persoane.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Publicat (modificat)

Multumesc pentru urari. Planuiesc niste mici upgradeuri: Pedalele si footrest-ul de pe RS, elementele decorative pt praguri, izolatie capota, presurile originale disponibile pe superskoda, folie pe faruri & stopuri, etc.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
aureliandan

Deci se poate si la 1.8 consumuri medii sub 6l/100 :)

De curiozitate, simti nevoia izolatiei pentru capota ? Din cate am citit zgomotul facut de 1.8 TSI este destul de mic, de aceea nici nu au pus acea izolatie iar in reviewurile vazute de mine, toti se minunau cata liniste este in cabina.
Am intalnit zilele trecute in bucuresti o Tesla, era ca o naluca :) daca nu vedeai masina nu ai fi stiut ca-i langa tine, poate ar trebui sa le adauge ca optionale niste difuzoare care sa imite sunetul unei masini :)

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Nu simt nevoia, dar ma enerveaza sa vad tabla de fiecare data cand deschid capota. Stiu, poate suna pueril.

Legat de electrice, sunt multe care au un sistem care emite sunete pentru ca oamenii din jur sa fie atenti. O sa fie obligatoriu in America incepand din septembrie 2019.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu

Înainte de a comanda de pe superskoda, merita verificat prețul și la reprezentanta. Nu intotdeauna iesi mai bine cu cehii. Plus ca la ei ai și costuri de transport.

Link către comentariu
22 hours ago, Sali3ri said:

Multumesc pentru urari. Planuiesc niste mici upgradeuri: Pedalele si footrest-ul de pe RS, elementele decorative pt praguri, izolatie capota, presurile originale disponibile pe superskoda, folie pe faruri & stopuri, etc.

Spor la upgrades. :)

Daca poti, te rog sa postezi ce gasesti/alegi legat de folie pentru faruri si stopuri, ma intereseaza si pe mine.

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Folie pun la Car Fashion in Craiova. Maine ma duc sa pun pe faruri, eventual si pe stopuri.

sebip, ai avut dreptate. Am gasit mai ieftin la skoda ce cautam: presuri, praguri, izolatie capota, pedale + footrest. Am economisit cateva sute de mii. Mersi din nou.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu

@Sali3ri superskoda merita doar la accesorii la care au reduceri substantiale in momentul respectiv si in general la chestii mai scumpe. De exemplu cand prinzi oferta de jante sau accesorii de tuning cu reduceri mari. Si eventual sa comanzi mai multe chestii deodata, nu un singur lucru. Altfel, cu transportul iesi mai scump sau la fel de scump ca si la noi.

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Craiova - Sibiu - Craiova. 4 persoane si portbagaj semi plin. Mers cam cu 10-20 peste limita legala. Consum 6.1.

Am aproximativ 2,500 de km dupa o luna si vreo doua saptamani. Totul perfect, Am folosit Android Auto cu Google Maps, descarcand in prealabil harta offline. Merge foarte bine.

In alta ordine de idei, am pus folie pe faruri, proiectoare si stopuri = 3 milioane. Urmeaza sa imi vina saptamana asta presurile originale, izolatie capota, pedalele (footrest-ul nu e pe stoc) si ornamentele de praguri.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
aureliandan

:) Nu stiu cum obtii tu consumurile astea, eu cu 1.4 TSI nu scad sub 6.5 :) de fapt cred ca se poate dar nu cu stilul meu de condus.

Saptamana viitoare o sa primesc si eu noua masina, surprinzator de repede. Cred ca o sa-i pun si eu izolatia pentru capota, sper sa nu necesite modificari gen sudari de cleme sau alte lucruri asemanatoare.

Poti sa postezi cateva poze mai apropiate, sunt curios cum se vede folia respectiva. Merci!

Modificat de aureliandan
Link către comentariu

Masina e ok, interiorul ok, motor la fel, insa la faruri proiectantul/designerul cred ca a fost baut.... sau lucra la VW si a sabotat proiectul. Fara nicio suparare ... parere subiectiva. Sa o stapanesti sanatos!

Modificat de alex27
Link către comentariu
Publicat (modificat)

Au venit accesoriile.

18697662_1531180180312207_930800020_o.jpg

18698807_1531180166978875_842564394_o.jpg

18721582_1531180183645540_733737457_o.jpg

18742322_1531180186978873_1503653873_o.jpg

18742410_1531180176978874_1667987041_o.jpg

18745163_1531180173645541_996184704_o.jpg

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Doc Morelli

Salut,

De unde ai luat accesoriile ? Antifonarea capota se monteaza usor ?

Link către comentariu

Am avut ocazia sa vad parcate pe strada 2 masini (una FL si una preFL) una in spatele celeilalte. Cea cu FL arata clar mai bine, farurile dau bine pe o culoare potrivita.

Link către comentariu
52 minutes ago, Doc Morelli said:

Salut,

De unde ai luat accesoriile ? Antifonarea capota se monteaza usor ?

Salut. Direct de la Skoda. Antifonarea am instalat-o in mai putin de un minut. A venit ea cu clipsurile de prindere si doar le-am impins pe fiecare in gaura din capota.

Link către comentariu
Doc Morelli

Materialul de antifonare se gaseste in catalogul oficial de accesorii Skoda ?

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Publicat (modificat)

Parca sa zic ca nu e in catalog. Codul este 5E0863831A - fonoabsorbant pentru capota.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!