Jump to content

TIGUAN 4MOTION


corad0

Postare recomandată

Va salut! Revin pe forum cu un nou membru achizitionat de curand si anume un VW Tiguan cu urmatoarele dotari:

Motorizare: 2.0 TDI 170 cp

Transmisie: manuala in 6 trepte

Tractiune: 4x4 (4 MOTION)

Echipare: Highline (cred)

Navigatie cu touchscreen

Trapa panoramica

Bixenon+DRL

Proiectoare+functie cornering

Comenzi pe volan 

Volan imbracat in piele

Dublu climatronic

Incalzire in scaune imbracate in alcantara+textil, bancheta rabatabila, sertare sub scaune

Cotiera fata/spate

Masute pt pasagerii din spate

Computer bord

Senzori de ploaie

Senzori de lumina

Duze stropitoare+spalare faruri incalzite

Parktronic+senzori perimetru afisaj pe ecran

Park assist (se parcheaza singura)

Auto Hold

Cruise control

Oglinzi incalzite+rabatare electrica

Follow me/Leaving home

inchidere/deschidere geamuri+trapa din telecomanda

mp3+usb 

Bari metalice plafon

Geamuri ionizate

Masina a apartinut unui prieten care a cumparato de noua de la Midocar in 2011, a configurato pe comanda, in momentul de fata are 90 000 km, revizii doar la reprezentanta, arata si merge impecabil, motorul de 170 cp trage foarte bine din ture joase, are cuplu suficient sa depasesti in conditii de siguranta, mie personal imi place foarte mult cum este configurata, si cred ca va face fata fara probleme in conditii de iarna :)

Sper sa va placa! 

 

1m.jpg

2m.jpg

3m.jpg

4m.jpg

5m.jpg

6m.jpg

7m.jpg

8m.jpg

9m.jpg

10m.jpg

11m.jpg

Modificat de corad0
Link către comentariu

cred ca ai probleme cu senzorul aparatului foto :)

felicitari pt achizitie, arata f bine. nu asa bine ca "porcul" totusi

Link către comentariu

Foarte frumoasa si destul de dotata masinuta, singurul minus ar fi lipsa cutiei DSG, dar asta este parerea mea subiectiva.

La ce pret te-a ajuns, daca se poate spune? 

Sa o conduci cu placere si fara incidente!

Link către comentariu

@Muale: Multumesc! intradevar, are un punct negru camera telefonului, cred ca trebuie sa o inlocuiesc :(

@Sorin: Multumesc! asa e, si mie mi-ar fi placut sa fie DSG, era mai usor pentru sotie :) am avut aceasta cutie pe fostul GTI si a fost "SENZATIE" :) dar nu ma deranjeaza, mai ales ca e mai ok iarna, poti face balans, in cazul in care trebuie sa iesi din situatii mai dificile, zapada, noroi etc.. te poti baga la un light offroad cu ea si "o scoti" din ambreiaj. Fostul proprietar a avut o Octavia TSI DSG si i s-a stricat cutia de vreo 4 ori, pana s-a plictisit; cred ca a avut ghinion. Tiguanul l-a configurat cu transmisie manuala in mod intentionat. Legat de pret, configuratorul a indicat un pret apropiat de Touareg iar eu am cumparato la pret de Logan MCV. :P

Modificat de corad0
Link către comentariu

Am aflat azi ca Tiguanul mai are o optiune si anume senzori de presiune in pneuri, probabil cu timpul o sa mai gasesc :)

w.jpg

Modificat de corad0
Link către comentariu

Frumoasa masinuta. Senzorii daaca sunt in roti ar trebui sa apara si pe MFD pt fiecare roata in parte.

Link către comentariu

Ca si o mica sugestie de infrumusetare, la interior s-ar potrivi de minune un set de ornamente de pedale de aluminiu, iar la exterior un set de jante pe 19 inci .

In rest, motorina de calitate si talpa! ?

Link către comentariu

@Boditza: Mersi! :) Nu cred ca are optiunea aceea, mi s-a aprins doar martorul galben in bord iar pe MFD mi-a aparut mesajul "Check tire pressure"...

@Sor!n: Mersi de sfat! Nu e chiar asa de sportiva sa ii pun pedale metalice, dar pot lua in considerare sfaturi, nu ma deranjeaza, din contra! cat despre jante mari, nu e SUV de clasa mare ca sa ii pun roti asa de mari, mai ales pentru drumurile pe care le avem, este foarte confortabila cu jantele pe 17", niste jante de 19" ar strica din confort si ar distruge articulatia, dar m-ar "bate" gandu' la niste 18" Mallory R line pentru vara, asa "de aspect", o sa ma gandesc... :D 

Modificat de corad0
Link către comentariu

Sunt de acord cu tine in ce priveste rotile. M-am uitat la un Tiguan cu Mallory pe 19" iar balonul este mult mai mic decat la 16" sau 17". Si eu oscilez intre a pune jante de vara pe 18" si a sacrifica din confort sau sa raman pe 16" sau cel mult sa trec pe 17". Ornamentele nu imbunatatesc tinuta de drum, dar cu siguranta iti vor imbunatati aspectul interior :). Multi km fara incidente.

PS: de la Porche la Tiguan nu e diferenta cam mare? :)

Link către comentariu
Publicat (modificat)

@grp: Multumesc! Cred ca o sa caut tot ceva oem 17", ma intereseaza mai mult confortul.

"Porcul" l-am returnat fostului proprietar (de fapt fostei proprietare) din pricina unor motive financiare care au intervenit in timp. Da, e diferenta mare intradevar, nu exista termeni de comparatie, dar n-am vrut  nici sa renunt la BMW-ul cabrio pe care inca il detin, luat de nou, fiind masina mea de suflet si de care nu m-as putea desparti asa usor :) si a trebuit sa renunt la una din masini. Se poate inchide topicul respectiv, daca se doreste. Multumesc! 

@lucaflo26: Mersi! am scris motivul in primul post, cateva randuri mai sus.

Modificat de corad0
Link către comentariu
  • 4 months later...

Sa mai stergem prafu': leasingul a fost incheiat de fostul proprietar, asa ca am reusit sa o inmatriculez in afara tarii, din mai multe motive personale. Intre timp am inlocuit discurile si placutele si broasca electronica de la haion (a inceput sa faca zgomote ciudate, pana cand nu a mai inchis portbagajul) asa ca a necesitat inlocuire. I-am luat si bare transversale  pentru a putea monta cutia pentru bagaje care mi-a fost de mare ajutor in vacanta :). Imi place "Gandacul",  asa cum imi place sa il alint, e confortabil, inalt (poti parca mai peste tot in minunatul nostru Bucuresti, mai ales ca nu e foarte mare) consumul mi se pare punctul forte, la 110 km/h extraurban, cu Thule montat,  6.2 L% iar in oras 8.5-9 L%. Motorul de 170 de cai mi se pare mai mult decat decent, e silentios, rafinat si trage foarte bine din ture joase. Am ajuns la 100 000 km si merge ca o masina noua. Cateva poze si cu surioara alba :).

Enjoy!

21083740_1800460839979211_3002264666985012844_o.jpg

zoom1.jpg

20170811_200313.jpg

 

 

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

M-am oprit sa fac niste cumparaturi, chiar m-a surprins sa vad cat de indragite sunt SUV-urile la noi in capitala... :)

21764234_1824988087526486_1701357042_o.jpg

Modificat de corad0
Link către comentariu
  • 2 months later...

Salut! Jurnal de bord 106 000 km: Am trecut la echiparea de iarna: Goodyear Ultra Grip Performance 235/55/17". Am verificat masina pentru eventuale schimburi de piese consumabile, am comandat revizia (Ulei Mobil1 5w30 ESP Formula full sintetic, filtre MANN, urmeaza schimbul de distributie, role, toate curelele, pompa apa, accesorii, bielete antiruliu fata, toate pe original. Discurile si placutele le-am schimbat (tot oem) in urma cu o luna.  Masina este in stare perfecta. :) 

24139120_1917576068267687_183750983_o.jpg

goodyear-ultra-grip-performance-2.jpg

Modificat de corad0
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Boon! Am scos masina din service dupa o revizie mai amanuntita:

*ulei Mobil1 ESP Formula 5w30 

*filtre (ulei, aer, combustibil, polen) Mann+Oem

*Kit distributie oem 

*Kit accesorii oem

*Pompa apa Hepu

*Bielete antiruliu Lemforder

*Antigel Hepu

*Curatare+gresare mecanism trapa panoramica

*Diagnoza computerizata+resetare service

Sa vina zapada! :D

 

 

Link către comentariu

Un spalat pe soare :)  Cu ocazia asta am vazut ca roata de rezerva n-a fost folosita niciodata, hihi! :D

24946223_1932080383483922_1384793703_o.jpg

24956659_1932080356817258_301240082_o.jpg

24956899_1932080533483907_1585558517_o.jpg

25086683_1932080640150563_1227772945_o.jpg

24957071_1932095030149124_2054317378_o.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Salut! Aseara mi s-a aprins martorul DPF pentru prima oara in urma regimului de condus (90% Bucuresti). Am alimentat azi cu Diesel Maxx Motion din OMV si am vrut sa ies din oras sa incerc sa-i fac regenerarea, dar dupa vreo 2-3 km de mers pe centura in treapta a 3-a pe la 2500 rpm, martorul s-a stins. Am urmat sfatul lui EEXCALADE. Mersi pe aceasta cale! :)  Pana la urma am facut o tura mai lunga in extraurban vreo 60 km, sa stiu "o treaba". :D

Dupa inlocuirea distributiei si efectuarea reviziei, i-am facut si o scanare la service. Nu au existat nici un fel de probleme sau erori, totul fiind in parametri. Motorul este silentios, trage bine, nu scoate fum, sper sa fie totul ok...masina a fost si este stock, nu s-a umblat la soft. (la Cayenne 3.0 TDI V6, chiar si dupa 150 000 km, inca nu s-a aprins acest martor DPF... care sa necesite regenerare...)

25445271_1944643278894299_1293853347_o.jpg

Modificat de corad0
Link către comentariu

Am patit si eu la fel, am rezolvat exact ca si tine, am mers turat prin oras si a disparut. Oricum daca nu esti multumit, se gasesc doritori sa te scape de ea :P

Link către comentariu

Sunt convins ca m-ar scapa repede de ea! :) Abia ce am luato si am puso la punct sa intru cu ea in iarna. :P Voi vedea pe viitor ce si cum...

Link către comentariu

I-auzi! :)  Oare cati km are? A fost si este o masina grozava...Hehe...mie tot la Porsche mi-a ramas inima, mai ales ca am avut ocazia sa ma dau cu toata gama...maybe...one day...:rolleyes:

Modificat de corad0
Link către comentariu
  • 3 weeks later...
On 22/12/2017 at 5:50 PM, corad0 said:

I-auzi! :)  Oare cati km are? A fost si este o masina grozava...

Cam 112.000 km.

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!