Jump to content

Ulei motor Fabia


gdm
 Share

Postare recomandată

Salut, pot inlocui la revizie uleiul care il am acum (castrol magnatec 5w40) cu motul 8100 x-cess 5w40?

Am completat cam 500ml de ulei in 7000km (masina are 147000km), am inteles ca motul ar fi mai bun, asa este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Robex, nu se amesteca uleiul. 5 este ful sintetic iar 10 este semisintetic. Producatorii de Ulei nu recomanda nici amestecul intre producatorii de Ulei chair daca au aceleasi specificatii pentru ca difera aditivii, etc, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si in cazul meu cum pot face trecerea corect la motul? nu sunt multumit de castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi si ce scrie producatorul pt uleiul 10w40.

Din ce stiu eu,  toata gama semisintetica si sintetica se poate mixa fara probleme.

Cel putin pt Magnatec-ul 5w40 am citit eu pe site-ul Castrol ca ei chiar recomanda sa fie folosit pt completare, chiar daca in motor e alt ulei.

 

Separarea aditivilor de baze si alte chestii nu zic ca nu poate avea loc, insa posibil doar in anumite conditii si cu siguranta dupa f mult timp.

 

Iar castrol-ul 5w40 nu e full sintec, nu are baza pao, o are hidrocracata. Uleiul asta nu e catalogat ca full in Germania spre exemplu.

 

Sa concluzionez, se poate adauga dupa mine 10w40 peste 5w40 fara pbme, desi daca un motor ajunge sa consume ulei, completarea cu unul mai vascos (si doar la rece) nu prea aduce avantaje.

Daca tot se doreste ulei mai vascos, va trebui ceva gen 5w50.

 

Insa daca se ajunge aici, eu consider ca cel mai bine e sa se intervina in motor si sa se schimbe semeringurile si segmentii, altfel motorul tot va consuma ulei.


Salut, pot inlocui la revizie uleiul care il am acum (castrol magnatec 5w40) cu motul 8100 x-cess 5w40?

Am completat cam 500ml de ulei in 7000km (masina are 147000km), am inteles ca motul ar fi mai bun, asa este?

 

Consumul de ulei e mic, poti pune uleiul Motull, care e mai bun decat Castrol fara pbme.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cashonly: nu inteleg ce vrei sa faci mai exact. Da afara tot uleiul Castrol din motor si baga Motul. Sau vrei sa bagi Motul peste Castrol? Daca da..cat?:)
@robex: atata timp cat pui numai la completare, adica 200-300 de ml de 10w-40 peste 5w-40 nu are nicio problema, stai linistit. Eu zic sa nu pui 1,5L de 10w si 1,5L de 5w ca atunci s-ar putea sa apara 'probleme' de ungere sa zic asa.

Eu odata la o motocicleta mi s-a aprins becul de ulei pe autostrada, am tras in prima benzinarie si chiar daca aveam sinetetic in motor, am gasit la benzinaria aia doar mineral si am completat asa. Doar nu era sa ramana acolo sau sa merg cu motorul cu ulei mai putin in baie. Si nu am avut nicio problema cu motorul...daca ungerea se face...e ok :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am schimbat azi uleiul pentru prima oara la masina de când am luat-o. Am pus Castrol Magnatec 5W40 asa cum mi-a zis ca a pus si fostul proprietar inainte. Mecanicul a zis ca asta e ulei pentru motoare mai noi si ca ar trebui sa pun 10W40, ca motorul e mai vechi. Masina ( Skoda Fabia din 2003 ) are motor 1,4 16v, BBY, 75CP, benzina si are aprox. 130000Km. Mecanicul a mai zis ca uleiul scos era "cam" murdar. In ultimul an am mers 6-7000 Km. si nu a consumat de loc ulei. Data viitoare de care sa pun 5W40 sau 10W40 ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune tot 5w40 si zii mecanicului sa-si upgradeze informatiile privind uleiurile. Motoarele "mai noi", merg si ele de mai bine de 10 ani cu 5w30.

10w40 nu recomand, nu respecta normele curecte (putine o fac) si personal recomand uleiul asta doar pt masinile ce au motoare fara tacheti hidraulici, unde posibil sa fie nevoie la rece un ulei ceva mai gros.

 

Si pune un ulei mai calitativ, iti recomand Mobil, Motul, Valvoline, Liqui Molly.

 

Atenti si la filtrul de ulei, iti recomand Mahle.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Cum pot sa verific si eu uleiul din cutia de viteze la o fabia 1.2 40kw?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar pe la busonul de umplere care e in zona diferentialului (unde sunt flansele planetarelor), daca nu ma insel pe partea dreapta in dreptul planetarei e busonul de umplere/nivel si pe partea stanga sub planetara e cel de golire. Sper sa nu fi inversat partile.

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A folosit cineva divinol 5w40 pe fabia 1.2 htp? Vad ca are norma VW 502.00, VW 505.00. Daca da, e ok sau nu?

Multumesc.

post-33051-0-52184200-1436182840_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-ai gasit la pret bun la Dedeman probabil.

Este un ulei bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Un ghid pe care eu l-am gasit folositor in alegerea uleiului. Mai ales pentru a vedea diferenta dintre normele VW.

http://www.oilspecifications.org/articles/vw_motor_oil_specifications_explained.php

(poate ajuta pe cineva)

Modificat de schumy80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Hello there ! I have got prb with my fabia 1.4 , the engine oil light doesnt stop gives a bip all the time ! So what should i do ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa scrii in romana pentru inceput. Pe urma mergi la un service sa inlocuiasca senzorul de presiune ulei

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello there ! I have got prb with my fabia 1.4 , the engine oil light doesnt stop gives a bip all the time ! So what should i do ?

Check oil level?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De data asta am gasit o oferta buna la Motul X-Clean, acum am in motor Motul X-Cess. Sa vedem daca se simte vreo diferenta.

La filtre am gasit o oferta buna la Champion, aproape jumatate de pret fata de Mann, cu care am mers pana acum.

Ce ziceti? Sunt ok Champion? Nu am folosit pana acum...decat Mann si Bosch...dar am citit lucruri bune despre ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as merge in continuare pe Xcess, este ulei Full Saps, fata de Xclean care este Mid SAps.

Champion sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, am anulat comanda. Vazand ca X-Clean e la reducere si practic la acelasi pret...am zis sa profit de situatie. Mai astept sa vad daca or sa reduca si X-cess, daca nu...

Modificat de Sudsemnatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Zilele astea trebuie sa schimb filtrele si uleiul. Filtrele o sa le cumpar marca Mann pe toate.

Pe masina, se specifica pe undeva tipul uleiului?

Ce ulei de motor imi recomandati? Cati litri imi trebuie?

Modificat de ekoly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Se pare ca Red Line 5w40 4 l nu prea e de gasit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat azi exact uleiul din poza, la recomandarea Carminei. Cat despre filtre, le-am luat pe toate de la reprezentanta Bosch, la un pret sub cel de pe piatza.

 

 

post-126936-0-27044500-1444318693_thumb.

Modificat de ekoly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!