Jump to content

Skoda 2 FL, 2.0, 2009...


gmtiby2016

Postare recomandată

Salutare,

Astazi am avut putin timp, venind mai devreme la job si m-am gandit sa va prezint si eu noua mea masina (am avut un Ford Focus 2,1.6 100 de cai benzina, actual al sotiei )

Asa cum spune si titlul masina este O 2, FL 2009, 140 de cai , manuala 6 trepte. A fost luat-o de la un coleg ( de incredere ) , am luat-o la 287000 de km reali .... stiu ce o sa spuneti, dar fiind un vechi fan al acestei marci de undeva de prin 2002 si cum vechea masina a sotiei (un clio 2) cerea schimbata, m-am gandit ca decat sa iau o masina de afara aduca prin "cineva " si sa constat ca in loc de cei 140-170.000 de km defapt in realitate sa aibe peste 300.000 , am preferat sa o achizitionez pe aceasta. 

Ca si dotari masina are :

Computer

Maxidot

4 geamuri electrice

Cruise control

4 airbag-uri

Dublu climatronic

RNS 510 cu 6 cd-uri

Senzor ploaie

Senzor lumina

Cornering

Day light

Rezerva la dimensiuni normale, este noua are dungile pe partea de rulare

Oglinzi pliabile electric

jante de aliaj cauciucuri de vara

jante de tabla cauciucuri de iarna

Comenzi pe volan

Senzori parcare 

TC, esp

Stergator luneta

Pre echipare GPS

I-am activat staging si momentan atat, i-am schimbat placutele fata spate si revizia, si datorita faptului ca pe autostrada la 150 a cedat scutul de plastic, i-am montat unul de metal, care merita toti cei 290 de lei ( aftermarket, original nu am gasit  ) si am montat folie pe geamuri. Am mai schimbat insertia de crom de la schimbatorul de viteze.

Masina o am din luna mai, anul trecut. Am avut o problema majora la ea, desi am inteles ca e f intalnita la O2... fiind-ui schimbat compresorul cu unul refurbish, acesta a cedat dupa 7 luni, nu a mai fost in garantie si am fost obligat sa-l inlocuiesc, plus schimbare supapa de presiune, condensator si spalat obligatoriu instalatia de ac, cost total la aceasta operatiune.... 2100 de lei !

Scuze ca nu am mai multe poze, dar ce am avut de cand am luat-o (pentru casco ) se vad pe jumatate... nu inteleg de ce :(

Pareri ?

Pretul a fost mai mult decat decent.. parerea mea, ca pentru cunostinte :)

 

Multumesc

 

 

20170412_080659.jpg

20170412_080707.jpg

20170412_080719.jpg

20170412_080725.jpg

Scuzati mizeria si faptul ca este murdara, dar nu m-am simtit f bine zilele acestea, plus ca am si fetita bolnava si nu mi-a ars, mai de nimic... :(

Modificat de gmtiby2016
adaugare
Link către comentariu

P.s. Cotiera fata si spate...

E posibil sa-mi mai aduc aminte de mici "scapari "... scuze!

Stiti ce nu am ? Capitonajul de la capota.. asa a venit masina, eu stiu ca la diesel nu lipseste... Intrebarea mea ar fi : acel capitonaj (insonorizare), este in avantajul celor din interiorul masinii ? Adica motorul e mai bine insonorizat ? Sau doar in exterior se simte acel capitonaj ?

 

Multumesc frumos

Link către comentariu

In descriere scrii ca ai RNS510, ala nu e RNS, ala e Cd-Player Bolero.
Asta e RNS 510:
1355845667_22.jpg
Capitonajul ajuta la incalzirea si mentinerea caldurii a motorului. Insonorizarea e intre bord si motor.
Multa sanatate la fetita

Link către comentariu

Da, ai perfecta dreptate, scuze... gandul era RNS510 pe viitor.. nu stiu daca merita.... dar e doar o idee. Cd-player Bolero are masina in echipare. 

Multumesc frumoas, asa sa fie ! La fel daca e cazul.

 

Toate cele bune.

Link către comentariu

Da kicker , ai perfecta dreptate, vreau sa ma duc la colegul Muale sa mai fac o curatenie generala in interior, iar in rest masina e vis. Am mers cu ea . pe A3, am vrut sa vad cum se comporta, si da, merge extraordinar. Am si raportul de la un dealer cu ce s-a facut la masina, dupa vin , totul a fost facut la reprezentanta. Sunt foarte multumit de ea, iar marele avantaj pt mine este spatiul de depozitare..... sotia stie de ce :)

Multumesc pentru impresii.

 

"Se interzice postarea  relatarilor despre incalcari explicite ale legislatiei, pe care le-ati reusit cu autoturismul (sau orice alt mijloc de locomotie) si au cea mai mica legatura cu viteze peste limita legala, curse ilegale de masini si/sau alte activitati ilegale/imorale."

Modificat de taz21
viteza ilegala
Link către comentariu

Am uitat sa trec incalzirea in scaunele din fata! Am cumparat aparatori de noroi pt fata, ca sa protejez pragurile, voi monta TPMS, si or sa mai urmeze si altele...

- Oglinda retrovizoare heliomata

- oglinzi electrice si incalzite

Modificat de gmtiby2016
Link către comentariu
  • 8 months later...

Am reusit sa montez si sa activez TPMS.... acum astept sa vad cand o sa ma anunte.... Dupa montare, am mers cu masina cativa km , am scos aerul dintr-o roata de pe fata si nimic... nu m-a anuntat. Astept sa vad cand o sa-si "intre" in drepturi.

Link către comentariu

TPMS-ul e antic si-i trebuie ceva km pana te anunta. E bun de reminder ca mai trebuie sa umflii rotile :D . Ptr pana trebuie senzori

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Eheee dragii mei, uite ca a trebuit sa o fac si pe asta : am schimbat kit-ul de ambreiaj, iar aici ma refer la tot, si anume :

- disc,

- rulment ( si implicit cilindru receptor )

- placa de presiune 

- volant.

Marea Surpriza a fost ca atunci cand am dat jos cutia... aveam volant cu masa simpla, nu dubla cum era si normal. De asta imi trepida mie masina mereu la plecarea de pe loc, ambreiajul era "lemn" din cauza placii pe presiune, care era decalita si foarte tare ! Stati ca surprizele nu se opresc aici, binenteles, ca sa fie meniul complet, era putin umed si semeringul de palier, motiv pentru care baietii din service au spus ca trebuie schimbat. Asa am si facut. Dupa toata nebunia si dupa ce a fost montata la loc cutia am mai avut 2 mici surpize, un surub rupt la un pivot si un surub de la fulia de pe vilbrochen ( pentru montarea semeringului de palier, motorul trebuie pus la punct si pusa cala aferenta ).

Deci azi am avut o zi de distractie "maxima"... sper sa nu aveti vreodata si voi la fel...

Ca si alte retrofituri, am reusit sa montez si " mirror down" iar pe viitor footweel light si senzor pentru nivel lichid parbriz.

La urmatorul schimb de placute trebuie schimbate si discurile de frana, le voi schimba pe toate 4 ca sa stau linistit. 

Masina parca este alta.... e o diferenta enorma. A meritat toti banii. Kitul de ambreiaj montat este Sachs.

Trebuie sa dau ventilatorul de clima jos, si sa-l curat si sa-l gresez, deoarece in curbe incepe si scartie...si mai trebuie inlocuite bucsele de AL de la basculele din fata. 

Acum o saptamana m-a avertizat si TPMS-ul ca trebuie sa verific pneurile, si a avut dreptate, roata dr spate 1.6 bari din 2.2 ! Am facut presiunea la toate rotile, am resetat TPMS-ul . Am fost surprins sa vad ca pe modulul de ABS a ramas eroarea de la TPMS , e normal ?

 

Multumesc

Link către comentariu

Pffff. Nasol, dar bine ca s-a rezolvat. Nu stiu daca e normal sa apara eroarea pe modulul ABS dupa ce resetezi. Drept e ca la mine de 2 ori am resetat dar fara sa se aprinda :D .
mirror down-ul e oglinda din dreapta sa vezi bordura, nu? Ai luat motoras cu C in capat. Bine ca stie modulul din usa sa-l comande.

Link către comentariu

Da, acela este, bine, sincer l-am folosit doar de 2 ori pana acum, dar este util. Da cu C la sfarsit am luat si modulul stie, chiar daca nu am scaune cu memorie.... Sunt tare curios daca e normal sa para eroarea, o sa mai intreb pe forum. 

Bafta si toate cele bune.

Link către comentariu

Va salut,

Masina a mai primit footwell light fata si spate led, la care functioneaza si dimm-ul, desi intelesesem ca sunt sanse sa nu functioneze. Ce am uitat sa mai specific , oglinda retrovizoare interioara e si heliomata.

 

 

Link către comentariu

You are right..... dar fiind foarte murdara, am zis sa nu apara asa si aici... :)) 

Mai urmeaza si altele.... :)

20180128_224826.jpg

Link către comentariu

Asta nu stiu sa-ti raspund, dar nu cred ca din fabrica sa se fi pus volant cu masa simpla. Oare se pune ? Ai intalnit ?

Link către comentariu

Daca masina a fost cumparata din Romania, nu s-au pus sigur. Din ce stiu, au fost puse pe loturi de masini in Germania, din flote de taxi, variante de ambreiaj cu masa simpla, produse de LUK, insa nu se gasesc aftermarket de cumparat (kiturile monomasa).

Probabil ca ce ai avut tu pe masina era un Valeo monomasa, desi stiu ca la motoarele 2.0, conversia de la masa dubla la monomasa se realiza mai greu ca la 1.9.

Bine ca l-ai schimbat si ai rezolvat o problema de confort la masina

Modificat de MP79
Link către comentariu

Da, ai perfecta dreptate, Valeo era ! Masina e luata de mine de la un coleg, care a luat masina de la firma de unde lucra sotia, deci cred ca din Romania a fost luata ! La cum trepida la plecarea de pe loc, mai ales daca nu o turam si cum pleaca acum.... este cum ai merge cu un avion si cu o bicicleta...! Cred ca si noul ulei a influentat putin cutia, intra foarte usor acum in viteze, iar cand vreau sa bag in treapta 1 in timp ce masina se afla in mers la viteza mica, acum intra fara probleme.

Multumesc pentru informatii.

 

O zi buna

Link către comentariu

Sarut mana,

Asemenea. Desi am luat masina la 284000 km ( reali) ,  acum are 306000, nu regret o secunda alegerea fcauta. De la portbagajul spatios, la confortul oferit....e tot ce am nevoie. 

O zi faina si drumuri fara probleme !

Modificat de gmtiby2016
Link către comentariu

Neata,

Aseara am terminat mai tarziu, dar a meritat ! Senzor nivel lichid parbriz.

IMG-20180202-WA0018.jpg

Link către comentariu

Bun.. si ultimul retrofit...cu ajutorul celui mai bun prieten al meu , @ trflorin , caruia ii multumesc pentru rabdare si pt implicare, am reusit sa montam farurile cu xenon, care sunt oau, cu exceptia becurilor( ieftine si proaste ) pe care le-am cumparat.

Sunt foarte multumim de rezultat, mai avem mici modificari de facut, dar diferenta e majora ! Urmeaza sa procedam la fel si la masina lui un B6 foarte bine "dotat" !!! :))

Seara frumoasa,

Si ceva poze...

IMG-20180124-WA0006.jpeg

IMG-20180204-WA0006.jpeg

IMG-20180205-WA0010.jpeg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!