Jump to content

Anvelope


paulvasilescu
 Share

Postare recomandată

paulvasilescu

Salut la toata lumea

Sunt nou pe Forum am si meu nevoie de ceva lamuriri... Am un Golf 2 1.6 model 1991. De la cine l-am cumparat, l-am cumparat cu roti de dimensiunile 155/80/13 dimensiuni trecute si in talon....dar mi-a dat si niste jante si cauciucuri 185/60/15...acestea merg pe golful meu? cineva mi-a zis ca mai corect as pune 185/55/15 ca ar fi mai bine, ajutati-ma va rog...In alta ordine de idei daca am facut geometria computerizata la masina avind jantele 155/80/13, daca schimb jantele cu cele de 185/60/15 trebuie sa refac geometria? Multumesc anticipat pt. eventuale lamuriri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite un calcul comparativ intre stoc si ce ai tu, respectiv stoc si ce a fost recomandat:

tire1.jpg

tire2.jpg

in general se recomanda ca diferenta dintre diametre sa nu fie mai mare de 3%

Modificat de Levi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paulvasilescu
uite un calcul comparativ intre stoc si ce ai tu, respectiv stoc si ce a fost recomandat:

in general se recomanda ca diferenta dintre diametre sa nu fie mai mare de 3%

Multumesc mult, deci 185/55/15 pt ca diferenta este sub 3%...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paulvasilescu
Multumesc mult, deci 185/55/15 pt ca diferenta este sub 3%...

Bun dar cu geometria computerizata cum ramine pt 185/55/15 tre sa o refac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paulvasilescu
uite aici ceva discutii pe tema asta..... ;)

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=12373

Multumesc mult Bizonule esti bun zii si mie ca sunt novice si sa nu rizi de mine geometria computerizata odata facuta pt 155/80/13 tre sa o refac daca schimb pe 185/55/15?? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bineinteles. nu e greu de facut. eu am fost la reprezentanta, si m-au rezolvat in 10min. mai nasol ca o sa-mi schimb capetele de bara... blah.. sunt cele originale ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se stie ca la roti mai mari scade demarajul si creste consumul (putin :P ), dar castigi la viteza maxima si eventual la confortul prin oras... daca ai cauciucuri mai late fortezi si sistemul de directie mai tare si automat poti deteriora ceva pe acolo... la mine s-a simtit atunci cand am facut "rocada" de pe jante de 14 pe 15...

...deci parerea mea este sa faci geometria din nou..nu ai nimic de pierdut ;)

sa nu exageram cu .......

Multumesc mult Bizonule esti bun zii
Modificat de Bizonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paulvasilescu
se stie ca la roti mai mari scade demarajul si creste consumul (putin :P ), dar castigi la viteza maxima si eventual la confortul prin oras... daca ai cauciucuri mai late fortezi si sistemul de directie mai tare si automat poti deteriora ceva pe acolo... la mine s-a simtit atunci cand am facut "rocada" de pe jante de 14 pe 15...

...deci parerea mea este sa faci geometria din nou..nu ai nimic de pierdut ;)

sa nu exageram cu .......

ok Inteles, te rog mai zi-mi ceva ...Golfuletul meu e vechi din 91 ce sfat imi dai, cu ce motorina sa alimentez crezi ca daca alimentez cu o motorina mai buna gen EVO Diesel de la Mol euro 5 e vreo problema pt masina mea? sau motorina normala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-i nici o problema, dar atat iti spun ca diesel-ul este ceva mai pretentios ca un benzinar, si se simte cand are motorina buna sau nu. sfatul meu este sa-i pui motorina buna (recomand OMV). am multi prieteni cu diesel si se observa foarte repede calitatea motorinei folosite, si chiar cum influenteaza consumul/demarajul.

eu de exemplu sunt pe benzina, si pun exact ce recomanda producatorul german: benzina super plus cu cifra octanica 98 ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paulvasilescu
nu-i nici o problema, dar atat iti spun ca diesel-ul este ceva mai pretentios ca un benzinar, si se simte cand are motorina buna sau nu. sfatul meu este sa-i pui motorina buna (recomand OMV). am multi prieteni cu diesel si se observa foarte repede calitatea motorinei folosite, si chiar cum influenteaza consumul/demarajul.

eu de exemplu sunt pe benzina, si pun exact ce recomanda producatorul german: benzina super plus cu cifra octanica 98 :P

Multumesc mult asa o sa fac... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok Inteles, te rog mai zi-mi ceva ...Golfuletul meu e vechi din 91 ce sfat imi dai, cu ce motorina sa alimentez crezi ca daca alimentez cu o motorina mai buna gen EVO Diesel de la Mol euro 5 e vreo problema pt masina mea? sau motorina normala?

parerea mea ca ar trebui sa-ti raspunda cei ce au diesel.sunt convins ca ei stiu cel mai bine cu ce sa alimentezi.. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-ti pui euro 5..dar se va consuma mult mult mai repede..adica eu cu 6 litri de euro 2 fac 100 km, cu euro 5 fac vreo 60.

E mare diferenta, deci nu pot sa bag mana-n foc ca si la tine va fi la fel, da eu am patit de 2 ori asa si de atuncia bag numai euro 2 sau diesel simplu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fiu si eu putin OT, baga motorina simpla sau euro2.

Se zice ca motorina euro 4,5,6 nu ar unge asa bine pompele noastre de injectie.

On topic, niste jante pe 14 ar fi mai indicate daca ai diesel simplu, daca ai turbo diesel cred ca merg si pe 15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in alta ordine de idei... ca sa nu deschid alt topic.

doresc sa imi schimb jantele la masina. in prezent am jante de aliaj pe 14", cu buza, deci dau impresia de "lat" ceva mai mult decat altele fara buza, de aceleasi dimensiuni. cauciucurile folosite in prezent sunt 185/60 R14. ce imi recomandati? eu m-am gandit sa imi pun jante pe 16" sau 17", dar nu vreau sa imi atinga in spate (eterna problema la mk2). ideea este ca as vrea sa fac acest lucru fara sa imi pun distantiere sau sa fac alte artificii de genul.

asa ca va intreb, daca are cineva, care sunt cele mai mari dimensiuni posibile, fara interventii, si fara belele? merg pe 17"? sau daca nu, macar 16"? cele pe 15" sunt sigur ca intra, deoarece asa au fost cele din fabrica pe golf 2 gti - bbs-urile acelea pe 15"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

in privinta rotilor.zici ca aveai originale 155/80 r13- mai bine s-ar potrivi cele de 185/55 r 15 pentru ca sunt aproape la fel ca cele originale ca si circumferinta totala a rotii, si in felul asta nu apar diferente la viteza reala si cea aratat de vitezometru.daca cele de 15 sunt si de aliaj sunt mai usoare nitel si atunci e mai bine.cele pe 60 sunt mai mari si o sa ai eroare la vitezometru, adica o sa-ti arate mai putin decat ai sa ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.6 td-ul meu cu orice motorina merge la fel. N-am observat nici o diferenta de performante, iar consumul nu l-am facut. Parerea mea ca dieselurile astea vechi nu-s deloc sensibile, comparativ cu cele noi. De o vreme bag Rompetrol euro 3, dar numai fiindca e pompa subtire (eu am inca rezervor de benzinar), vreun an jumatate am bagat motorina standard de la Pritax (aka noname) si a mers fix la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!