Jump to content

@DRI@N

Postare recomandată

Asta cu anuntarea politiei e o baliverna. Nu ai mers la cine trebuie sa te ajute cu retrofitul de active display. E mai greu ca inainte ce-i drept pentru ca trebuie imperecheat modulul cu masina ta.

Link către comentariu

@ShadoWzZ

Pai recomanda-mi persoana ca sa știu cu cine sa vorbesc în viitor .

Face lucrările și în particular ?

Sau doar la REPREZENTANTA ?

Link către comentariu

Ok .

Dar pentru asta trebuie sa-i trimit lui CLUSTERUL sa scoată COMPONENT PROTECTION după care sa-l montez aici la Galați .

Ca nu bat Capitala pentru a monta un CLUSTER .

@ShadoWzZ

La Galați nu cunoști pe nimeni ?

Ca as vrea sa fac și Webasto .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu

Daca ai reusi sa faci in acelasi timp si Webasto si ceasurile digitale, un drum de Buc intr'un weekend probabil ca ar merita ;)

Eu am fost la Buc ptr montare/programare ceasuri cu CB cu Fiesta (e'adevarat ca distanta e aceeasi, dar in macar 2 ore sunt la Buc), iar cu Forester'ul am fost la service la Brasov, in Cta e greu sa gasesti meseriasi pe chichite sau chestii importante

Link către comentariu
17 hours ago, ShadoWzZ said:

@Al Bundy este o persoana care te-ar putea ajuta cu retrofit de active display si cred ca si component protection.

Nu pot scoate CP.

Link către comentariu

Noile clustere da, au CP si cel mai rau  trebuie imperecheate cheile, avand IMMO in ele(aici nu sunt 100% sigur ca ar fi adevarat, dar tot ce se poate). Imperecherea si CP se face cu ODIS(implicit VW, lucru stiut deja de tine).

Clustere eu zic ca gasesti destule second,chiar si cu factura(unde nu cred ca se mai pune problema de masina furata) mai ramane partea de adaptare(daca ar accepta VW :banghead:)

Daca vrei mai multe info, iti trimit cateva linkuri cu cei care au facut retrofitul, sunt cativa prin Rusia de au reusit(tot cu ODIS), prin Anglia la fel si cine stie pe unde mai sunt, deci se poate, acum presupun ca si costul este pe masura, dar si impactul vizual este WAWW.

In alta ordine de idei, foarte frumoasa masina si mai ales motorizarea.

Modificat de bibi1411
Link către comentariu

Din lateral arata a A6, iar din fata e mai fioroasa putin. Multi km fara incidente si abia astept sa o vad live :).

Link către comentariu

@grp

Dacă o sa putem ne vedem LIVE la următoarea întâlnire VWFORUM GALAȚI .

Oricum eu NICI NU-MI MAI ADUC AMINTE DE CÂND NU SA MAI ȚINUT ÎNTÂLNIREA !!!!!!

 

Link către comentariu

Din profil pare ok. Cred ca e problema de perspectiva si cum se reflecta lumina diferit din elemente..

maxresdefault.jpg

Link către comentariu

@czsilviu

Problema nuantei de la bara fata se datoreaza faptului ca aceasta a fost SH si era vopsita in culoarea GRI SOBOLAN .

Celelalte elemente care au fost noi NU AU DIFERENTA DE CULOARE si doar sunt vopsite din aceeasi vopsea .

Faza e ca nuanta de la acest cod de culoare este doar una iar vopsitorul cand a luat paletarul si a venit sa verifice masina zicea ceva ca e perlat / cameleon ca cica intr-un loc se vede deschis iar in altul inchis depinde de cum bate soarele / lumina pe masina .

Link către comentariu

Daca e perlata culoarea ta .. o sa avem pe viitor aceleasi probleme si anume ... sa nimeresti greu culoarea la revopsirea unui element pentru ca modul aplicarii perlei cat si cantitatea ei poate intuneca sau deschide culoarea finala. Mai mult de atat daca vrei sa punctezi ceva ... SPOR ! 

Asta-i viata!

Link către comentariu

Foarte frumoasa,felicitari!

Modificat de Paparazzi
Dublu coment
Link către comentariu

Pentru ca mai avem 3 Km și împlinim

01.thumb.jpg.daed9d6b45cf2c88c575245618515ba7.jpg

50000 km (8000 de când o am eu) ieri am făcut o revizie completa .

Toate consumabilele pe ORIGINAL .

Ulei motor + filtre :

02.thumb.jpg.805615bcc6e50e68458d9c4cdf6d6008.jpg03.thumb.jpg.4fa61805c80f5b9fb5545080566914a0.jpg

Ulei DSG :

04.jpg.a9f77b76709f97a76ebde24838a8e7df.jpg

Am preferat sa-l schimb mai devreme (50000 km) deoarece nu am știut modul în care a fost utilizata mașina de către fostul proprietar .

As vrea sa fac și o calibrare a ambreiajelor dar nu știu PROCEDURA VCDS .

Dacă este vre-un coleg care știe aceasta procedura cu VCDS al rog sa o posteze aici .

Ulei HALDEX + Grup Spate + Diferențialul fata .

05.jpg.c79add710fdaaa6b7fdd170508d5df6d.jpg

Și acum o întrebare întrebătoare .

Când am luat mașina aveam funcția COMING HOME - LEAVING HOME activa pe faruri .

Fiind la începutul sezonului cald am debifat ceea ce se vede în poza :

06.thumb.jpg.ff57a890ea78e137ea422b2e8653c0cf.jpg

Problema e ca la data dezactivării celor doua funcții este ca ceea ce se vede în poza a dispărut .

Vineri am încercat sa reactivez aceste funcții cu ajutorul VCDS urmând pașii din codarea următoare :

Comin Home Lighting Duration
Select Control unit 09 (Central Electrics)
Security access
Access Code 31347
Adaptation
(3) Comfort illumination-Menueeinstellung Cominghome
Value (Default: 15 seconds - maximum: 60 seconds)

Comin Home/Leaving Home with Fog and LED
Select Control unit 09 (Central Electrics)
Security access
Access Code 31347
Adaptation
(4) Comfort lighting Coming Home Lights
Value :Nebellicht(Low Beam)

Problema e ca nu am reușit sa codez decât durata de funcționare (din 15 s în 30 s) .

Sa fac sa se aprindă PROIECTOARELE la descuierea sau încuierea mașini nu am reușit . 

Ce am codat greșit sau CE ESTE SCRIS GREȘIT ÎN ACEASTA CODARE de nu pot reface aceste doua funcții sa funcționeze ?

Orice părere ar fi de mare ajutor .

Mulțumesc .

 

 

Link către comentariu

Va rog sa continuati discutiia despre activarea functiilor in topicul dedicat

Multumesc.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

A small update for inside :

59f869dd002a6_RPEDALCOVER.thumb.jpg.9f84c9f48250b77e999321e60a55ce8f.jpg

Scuzați mizeria dar la ce vreme e afara nu prea avem cum sa ținem mașinile impecabile .

Link către comentariu

Foarte frumoasa masina si norocoasa sa aiba un proprietar asa dedicat ca tine.

Felicitari, sa va bucurati impreuna cat mai mult timp !

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!