Jump to content

@DRI@N

Postare recomandată

@bubu182

Sal.,

Da citește flac .

Am probat cu un stick de 8 gb .

Momentan nu am probat și de pe cardul de memorie .

Dynaudio are SUBWOOFER în portbagaj în locul rotii de rezerva (a nu se înțelege ca este cât roata de rezerva - ci ca el se poate monta în interiorul rotii de rezerva) .

De auzit sa aude bine (are însă un bass mai profund fata de sistemul de pe B6 .

Păreri contra nu am ce sa zic căci NU ÎNCAPE comparație intre B6 și B8, sunt doua mașini total diferite .

Păreri pro = Dai DCC + DSG pe SPORT și pleacă de sub tine . 

Cred ca motorul asta NU AR FI PUTUT PUNE PUTEREA JOS dac nu ar fi fost 4MOTION .

Link către comentariu

Nu uita, kitul de care zic vine si cu panoul de clima cu buton dedicat. Costa 3-400 eur numai acela.

Spor

Modificat de DOL
Link către comentariu

Am uitat sa te intreb, cum ti se pare pe partea de antifonare si confort fata de B6 ? 
Merita comparat cu un A6 de exemplu? 

Link către comentariu

E diferență mare dintre o mașină făcută pentru Germania și una pentru Romania la antifonare .

La confort nu pot compara B8 cu B6 pentru ca la asta am DCC (CONFORT / NORMAL / SPORT) iar la B6 aveam suspensie clasica SPORT + ARCURI SPORT K&W .

NU pot compara cu A6 ca nu am mers cu A6 .

Link către comentariu

O masina foarte frumoasa si cu dotari din plin. Sa fie intr-un ceas bun si fara probleme de acum încolo.

Totusi sa lasam folclorul ca masinile se fac diferit si noi primim rebuturile. Este un mit, dar asa ne place noua sa credem ca suntem furați mereu de cei din vest.

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos, e o masina foarte misto, culoarea da foarte bine iar jantele sunt superbe.

Si uaauuu....59k un Passat ...ametitor... :unsure:

Link către comentariu

Noul CC (ahem, Arteon), incepe de la 59K in Germania. Preturile de lista sunt mult mai mari acolo :-) 

Link către comentariu

@The_Ego

Mulțumesc .

Dar legat de diferența fabricării dintre ce fac pentru ei și ce fac pentru noi sa știi ca din experiență lui B6 am tras concluzia .

Concluzie care mi-a dat de înțeles (prin compararea fostului B6 cu un B6 SH adus din Germania) , iar diferență la insonorizare era diferita .

Ca sa nu mai zic ca la B6-le meu portbagajul în partea de sus (la baza lunetei) NU ERA ÎMBRĂCAT sau INSONORIZAT absolut de loc asa cum era acel B6 de Germania .

Acum sa zic de B8 sa stii ca este aceeași situație .

Nu este îmbrăcat / insonorizat nici asta la baza lunetei .

Deci e posibil ca după B6 sa ai dreptate ca e folclor .

@DOL

Si ce legătură are ceea ce zici tu cu acest topic ?

Si B8 când a apărut costa varianta FULL undeva pe la 65 / 68000 de Euro .

Link către comentariu

Niciuna. Voiam doar sa spun ca masinile VW pot ajunge si la 90K in Germania, avand un pret de lista mai mare comparativ cu Europa de Est.

L.E. Nu am nimic cu masina ta, chiar imi place foarte mult ! :-) Raspunsesem deoarece CristiALF se mirase de pretul relativ mare pentru un Passat.

Modificat de DOL
Link către comentariu
  • 1 month later...

ÎNCEPEM SA STRÂNGEM PACHETUL PENTRU REVIZIA DE 50000 KM .

Azi a ajuns ULEIUL ORIGINAL + FILTRUL AFERENT :

ULEI.thumb.jpg.a1b54595f754aa670f9300918d555d31.jpg

In același timp a ajuns și o parte din piesele pentru prima modificare .

Piticul de pe creier spune ca mașina fără WEBASTO  e ca .............

590c5d60e540c_Webasto1.thumb.jpg.2a254e30a3a38297611d7c2200e086aa.jpg

590c5d9c6d375_Webasto2.thumb.jpg.70342c56ae8e0b2a416de928ef6f67f2.jpg

590c5ddc58cf8_Webasto3.jpg.654576859bca5e3d43873a7bfada445b.jpg

Urmează sa ajungă panoul de clima + pompa din rezervor .

După care cumpăram ce mai e nevoie și SA TRECEM LA TREABA .

Link către comentariu
Bitter_Sweet

Felicitari pentru ideea de prima modificare, si pentru viteza cu care ai strans piesele. Spor la treaba!

P.S.: Pentru ce iti mai trebuie poti cauta pe audivw24.de sau pe Happy Parts Shop, de pe ebay.

 

Link către comentariu

As mai avea nevoie de conducta de motorina de sub masina .

Sa intreb unde ai zis tu sa vad daca o gasesc .

Link către comentariu

Ai luat piesele pe rand din diverse surse, nu ai achizitionat kit-ul intreg dintr-un loc ?

 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Ce se vede în poze este dintr-un singur loc .

Avea și panoul dar eu am scaune ventilate și panoul lui nu era cu ventilație în scaune .

Am negociat cu el și mi-a dat tot ce se vede în poze cu 400 de Euro transport inclus .

Urmează sa ajungă panoul + pompa de motorina din rezervor care au mai costat 180 de Euro cu tot cu transport .

Din păcate conducta metalica și acel furtun cu cot de plastic și furtunaș mai subțire nu sunt compatibile cu motorul meu CUAA .

ASA CA VA TREBUI SA LE VÂND .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu

Foarte frumoasa si dotata masina. As putea spune ca este exact masina care o doresc eu :) 

Modificat de Boditza
Link către comentariu

Cat de complicata este toata distractia cu clusterul digital? Implica upgrade si de head unit sau e semi plug & play? Parca fara el da o senzatie ca la butoanele care nu fac nimic :)

Modificat de imads
Link către comentariu

@Boditza

Daca ai firma și ești dispus sa dai banii corecți pe un B8 intra pe net și cauta dealerul ce apare pe suportul de numere din poze .

@imads

Sal.,

Mai sa fiu sincer nu am făcut cercetări în legătură cu acest upgrade .

Singurul lucru pe care-l știu (din auzite) e ca ar trebui băgat nu știu ce cod de la mașina donatoare .

Nu cred ca implica upgrade la HU deoarece la B8 pe consola centrala nu este decat display-ul de comanda .

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Publicat (modificat)

WEBASTO step 2

CLIMATRONIC.thumb.jpg.b90eea4bf5f81d215572a18e03fa343f.jpg

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu

Doar de curiozitate, la Webasto vei depasi costul optiunii daca ar fi fost adaugata la configurarea masinii?

 

LE: acum am vazut ca optionalul costa 1450 euro si tinand cont de preturile ptr piesele achizitionate pana acum, clar iesi sub acel pret

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
  • 4 months later...

cum de n-am vazut topicul pana acum :D ... spaceship frate :) ... spaceship !!! Sa o alergi sanatos ... e superba!

Link către comentariu

Sal.,

Din păcate NU .

Electricianul care mi-a făcut instalația electrica la Webasto pus pe B6 a zis să vin la REPREZENTANTĂ SĂ FACĂ LUCRAREA că cică la B8 codările se fac cu ODIS că trebuie făcute ONLINE .

Acum chiar nu știu ce să mai zic că tot din cauza acestui ODIS am renunțat și la montarea BORDULUI ACTIVE INFO, el zicea că piesele au nu știu ce COMPONENT PROTECTION și că dacă ar proveni de pe mașini furate și dezmembrate sistemul apelează automat politia .

KKT-uri de astea .

NU ȘTIU CE SĂ ZIC .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!