Jump to content

Codari VCDS Passat B8


sln
 Share

Postare recomandată

Am facut deja procedura aia, dar e ceva care imi scapa, ceva care nu se potriveste...

 

De ex., la 09-Central Electrics > Long coding > Erweiterte Fernlichtsteuerung...

Peste tot am gasit setarea "AFS, FLA, Fernlicht (GLW:MDF)"...

Dar mai logica mi se pare setarea "AFS, FLA, Fernlicht uber AFS"...pentru ca masina are AFS...

Si daca este asa, sunt cu semnul intrebarii si setarile de la 55-Headlight Regulation > Long coding > glw enabled, mdf enabled (poate trebuie doar mdf enabled sau niciuna ?)

Probabil ca voi incerca toate variantele...o sa fie cam greu cu testarea lor, ca trebuie viteza mare si drumuri neiluminate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ca trebuie parametrizare.. nu-mi merge Emergency Assist chiar daca codarea e ok.. deci trebuie activat TJA ca sa mearga si EA asa cum scrie si pe alte forumuri ext.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ajutorul colegului dragosmp am gasit cateva diferente in 55-Headlight Regulation (Long coding):

 

glw_activation: not enabled (la mine e enabled, singura setare care ar putea conta)
psd_data (la mine - predictive route data): not enabled (la mine e enabled, dar nu cred ca e important)
crossing_light_with_route_data (la mine - intersection light with route data): not enabled (la mine e enabled, dar nu cred ca e important)

 

O sa dezactivez glw, ii fac basic settings, proba si revin...

 

Multumesc pentru ajutor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OviVal atat 653F cat si 654 sunt capabile sa ruleze pACC. 2Q0 are iar pedestrian fata de 654 si are activare pe baza de coduri swap.

 

@BTeo Ce camera ai? am dataset cu TJA si pentru 654H. 653E/F teoretic o am de pe masina mea daca am salvat-o :)

Am terminat aseara de upgrade de wireless QI, incalzire spate si upgrade 653F la 654H cu tot cu parametriare.

Calibrarea facuta pe genunchi de test :)

Dar confirm am fost obligat sa scot in ABS, Cluster. A5 si 5F setarile de pedestrian assist ( nu imi fac griji pentru ca le am in radarul de ACC )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragosmp, sa imi zici unde ai aruncat camera aia veche (653E>F)... 😃

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dragosmp, pentru 653F as avea nevoie. Rămân dator dacă ma poți ajuta :)

 

Felicitări pt toate modificările! Ai avut ceva de lucru

 

 

 

Address A5: Frt Sens. Drv. Assist (R242) Labels:| 3Q0-980-65X-A5.clb Part No SW: 3Q0 980 653 F HW: 3Q0 980 653 Component: MQB_B_MFK H08 0171

 

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, se pare ca la mine lipseste totusi ceva (acea parametrizare ?) deoarece nu reusesc sa fac DLA functional.

Cred ca ma voi multumi cu LA/HBA deocamdata, pana ma hotarasc daca schimb camera (654->653) sau daca o updatez pe asta (654).  

Probabil setarile sunt bune, dar nu si suficiente...oricum, mai pun aici setarile actuale, poate mai are cineva vreo idee:

 

DLA (Passat B8 2016)

 

09 Central Electrics

Security code - 31347
Adaptation: Assistance light functions
- Menusterung Fernlichtassisten - Present
- Menusterung Fernlichassisten werkseinstellung - Present

Long coding
- Erweiterte Fernlichtassisten - AFS, FLA, Fernlicht (GLW,MDF)

A5 Driver Assistant

Long Coding

- FLA_Headinglight_type - LED_with_variable_light

- FLA_Additional_High_Beam - no_Additional_High_Beam
- AFS_coding_Light_Assist - Dynamic_Light_Assist

55 Headlight Regulation

Long Coding
- lwr_activation - enabled

- Dynamic AFS light - enabled

- City Light - enabled
- Highway Light - enabled

- rain_light - not enabled

- all_weather_light - not enabled
- mdf_activation - enabled
- glw_activation - enabled

- predictive route data - enabled

- off_road_light - not enabled
- intersection light with route data - enabled


55 Headlight Regulation

Basic Setting
- Basic headlamp setting
- Acknowledge basic setting

 

 

Modificat de chili71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pot sa intru si eu in bucla cu pedestrian assist si emergency assist?

Pun mai jos o poza cu detaliile la camera mea.. Eu ce n-am inteles e la care din serii se face referire cand se discuta de camera: la software version sau hardware version.

Cu alte cuvinte la mine s-ar putea face activare din codari sau trebuie update de firmware la camera (care am inteles ca se face cu VCP) sau pur si simplu camera nu suporta? (ceea ce ar fi stupid dupa parerea mea) - eventual functia relocata la radar sau ceva de genu.. am citit ultimele 4 pagini din forum referitoare la pedestrian assist si is mai in ceata fata de cum eram inainte sa citesc 🙈

 

123.png

Modificat de skittulici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@skittulici 654 a pierdut functia de pedestrian monitoring. Nu ai ce sa activezi. Daca vrei asa ceva trebuie sa schimbi camera cu una 653

@vzsigmond asta este doar la faruri aftermarket cu xenon. la led oem nu se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare.

 

Am folosit functia search, insa n am gasit nimic.. poate n am cautat cum trebuie?

 

Unde gasesc codarea pentru ca frana de mana sa se traga singura cand scot centura de siguranta? La CC asa aveam... la B8 vad ca nu e activa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stergatoarele stiti cumva daca le gasesc in ceva codare? Pleaca prea repede in cazul meu (la o ploaie marunta si rara merg o data la 3 secunde, desi comutatorul e pe minim).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se putea schimba parca tipul / felul parbrizului, schimbandu-se comportamentul senzorului de ploaie, si implicit al stergatoarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur sunt pe minim? Temporizarea ștergătoarelor este influențată și de viteza mașinii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pe minim, la fostul B7 aveam probleme ca mergea prea greu, la B8 e mult prea senzitiv. Ma plimbam cu 20-30km/h si erau niste picuri infimi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate (exista vreo codare) sa modific afisajul in sensul ca in coltul stanga sus unde arata punctele cardinale sa mi afiseze treapta de viteza (gen D1, D2, S1, etc)?

 

(poza preluata de pe google)

4286c4a7-6dff-45c5-8987-7dce1270571c_vw-passat-b8-2016-2-0-diesel-150cp-virtual-cockpit.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La manuale afișează treapta în stânga deasupra temperaturii... Vezi pe toate temele... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai OBDEleven, poti sa-ti faci codarea singur. Iti apare treapta de viteza deasupra temperaturiei apei, fix peste cifra 90.

Mi-am codat eu.

maxresdefault.jpg

Modificat de acidone77
update poza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@acidone77Acolo și trebuie sa apăra. Mie îmi apar treptele DSG deasupra temperatura apa fără sa codez nimic  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OviVal mie imi aparea doar PRND/S... nu imi aparea si treapta de viteza in care se afla in D/S. Dupa codare apare D1/D2/S1/S2...etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi apare acolo... asa am luat-o. Doream sa modific sa-mi apara acolo sus, ca la CC, ca sunt obisnuit sa arunc acolo ochii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!