Jump to content

motorul bate in sarcina


jorjan
 Share

Postare recomandată

Salut apelez la voi care sunteti cunoscatori sau care a-ti fost patit in asa ceva. Am un passat variant din 1999 1,9 TDI 115 CP AJM luna trecuta am avut probleme cu un injector si am ramas cu baia de ulei plina de motorina.Am reusit sa rezolv aceasta chestie dar am un sunet metalic in turatii (masina sta pe loc dar cand o turez in gol sau merg cu ea motorul bate) mi s-a spus ca e bolt-ul la un piston . Intrebarea mea este : Se poate scoate pistonul prin baie sa il pot schimba fara sa dau chiulasa jos? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge.Trebuie data chiulasa jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu merge cu acea fasie de tabla subtire si sa tot bati in piston usor,usor pana revine pe pozitie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...da iese pe sus...nu prin baie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok atunci dar macar prin baie pot sa vad care bolt imi este stricat? si daca dau chiulasa jos il schimb nu mai vreau sa ii fac planeitate la chiulasa si sa ii schimb garnitura nu cred ca are nimic gen sa imi fiarba apa etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Planeitatea la chiulasa nu faci ca vrei sau nu ,ci o faci daca trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 minute ago, EEXCALADE said:

Planeitatea la chiulasa nu faci ca vrei sau nu ,ci o faci daca trebuie

Multumesc de raspuns. Toti isi dau cu parerea dar nimeni nu vine cu solutia si deja am o luna de cand stau cu masina parcata .Maine ma apuc sa dau baia si sa vad care e pistonul problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni nu poate ghici starea componentelor din motor fara sa-l desfaca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa ceva dar singura chestie in momentul de fata ar fi sa iau motor si chiar nu imi permit si stii vorba aia " pentru un purice sa arunc cojocul " nu prea merge la mine :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pur si simplu nu ai loc sa sa scoti pistonul prin baie. Nu ai cum sa dai arborele la o parte sa iti faci loc... nici nu ai sa poti vedea mare lucru dand baia jos.... decat sa descoperi joc la cuzineti si atat.... Ca sa salvezi "cojocul" trebuie sa demontezi chiulasa. Daca tot sta masina pe dreapta, ce ai de pierdut? desfa si vezi ce ai nevoie pt reparatie si in timp echipeaza-te cu piesele necesare. Si la diesel nu scapi fara sa planezi chiulasa... mai ales la un motor mai vechi si obosit....

Modificat de tykazs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poate ai vreo supapa crapata. Bataia se manifesta tot cam asa.

In orice caz, trebuie demontata chiulasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am gasit problema toata linia de pistoane si masina la dezmebrari ca nu mai merita sa investesc bani, am cam  pierdut mult sa o pun la punct degeaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!