Jump to content

Golf VII 1.6 TDI 105CP / Manuala


Liviu_sbn

Postare recomandată

  • Replies 214
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Liviu_sbn

    115

  • zorro79

    24

  • MariusPD

    14

  • loghy

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ambele au defecte, cele OEM au design mai bun dat ET cam mare, celelalte au ET mic dar design cam bombat ceea ce nu se pupa. De regula ET mic merge pe jante cu design concav. Solutie:

1. Distantiere de 15-20 mm la jantele OEM; sau

2. Alte aftermarket cu design corespunzator.

Hai ca din 2 seturi faci unul bun :))

 

Link către comentariu
7 minutes ago, vdragos said:

1. Distantiere de 15-20 mm la jantele OEM

Mersi Dragos, bune ambele sfaturi. Mi-ai dat tema de gandire :)

Cel mai sigur o sa vand jantele Alutec si o sa-mi iau de bani niste anvelope Michelin All Season... Eram impotriva celor All Season, dar la ce ierni avem noi aici chiar nu are rost sa iau dedicate iarna/vara. Trebuie sa caut si distantierele respective.

@Rave @gabinitu23 @MariusPD Multumesc frumos de sfaturi oameni buni!!!

Link către comentariu

Ce ierni avem? Cu polei ieri si probabil si in seara asta/maine si cu autoritati mereu surprinse. De asemenea banuiesc ca nu e doar masina de Bucuresti. 

Eu n-as lua distantiere ca apoi arata cam cracanata masina :)). Nici nu sunt jante mari cu anvelope 225 ca sa merite efortul, parerea mea.

Link către comentariu

Ma refeream ca iernile aici sunt linistite, numar pe degete zilele in care e carosabilul cu zapada. Nu folosesc masina asta oricum in zilele cu polei/zapezi, pentru asta am Za Tanc-ul :) Iar daca e vorba de polei, nici cele de iarna nici cele All Season nu fac fata. Conteaza doar sa conduci precaut. Pe gheata toate sunt la fel.

O sa caut sa vad pe goagle niste imagini cu si fara distantiere, ca asa nu-mi dau seama. Mie oricum imi place si cum se vede acum. Nu e vreun R-Line, e o masina normal, nu am mari pretentii.

Link către comentariu

Eu zic sa ramai la cele oem si atat. Sunt doar niste jante pe 16”, nu cred ca se preteaza neaparat la distantiere si scapi de o bataie de cap. Altfel poti sa cauti alte jante, tot oem, pe 16” cu ET mai ok, ca cele pe care le folosesc eu de iarna pe Leon dar, iarasi, nu merita. 

La dimensiunea asta as lasa masina ca din fabrica. Daca vrei sa urci la 18, da, poti sa incepi sa te joci, dar asa nu merita bataia de cap si cheltuiala. 

Link către comentariu

:)))) Le-am pus la vanzare deja :))) pe cele de la Alutec :D Pastrez originalele.

Dar le cam dau cu inima indoita, fiindca imi plac foarte mult si sunt bune. Sunt ochioase, cum zicea si @MariusPD

Intre timp, imi fac si comanda de Anvelope All Season Michelin CrossClimate+ 205/55 R16 91H. Sunt la reducere pana pe 18, 300 de lei bucata, nu astept sa ramana fara stoc

Link către comentariu

Pai îmi plac si celelalte, si prefer sa păstrez doar originalele.

Maine îmi sosesc anvelopele, cel târziu poimâine. Dupa care le instrainez.

Link către comentariu

Mi-au venit anvelopele azi-dimineață. Mă duc la prânz sa le montez. Revin si cu poze cand ajung la un calculici.

Link către comentariu

Cum se cara rotile din spatele curtii din cuier pana la masina, cand omul e comod :D Adevarul e ca nici nu voiam sa le rostogolesc fiindca urma sa le urc in masina si voiam sa o protejez sa nu fac mizerie inutila

WP_20180118_11_08_12_Pro.jpg

Link către comentariu

Astea sunt anvelopele, DOT 2017, saptamana 39, Made in Italy.

Au fost curatate bine si jantele, au schimbat ventilele, echilibrate si montate pe masina.

Sunt foarte silentioase comparativ cu cele de iarna, se apropie de nivelul de zgomot al celor de vara. Abia astept putina zapada sa le fac testul.

WP_20180118_11_08_42_Pro.jpg

WP_20180118_15_05_38_Pro.jpg

WP_20180118_15_24_20_Pro.jpg

Mihai, momentan nu am cum sa-mi dau seama ca nu am mers decat in oras foarte putin si strazile sunt curate, nici macar umede. Si eu astept zapada si zloata sa le fac un test.

Oricum, din ce am vazut in testele de pe internet, au cele mai bune rating-uri pe asfalt uscat si umed, iar pe mine asta ma intereseaza. Stau bine cica si pe zapada dar nu sunt cele mai bune. Adica exact ce caut, sa-si faca treaba pe zapada ca doar nu merg sportive iarna prin troiene.

Daca o fi polei, iau metroul sau stau acasa. Momentan sunt incantat de ele si voi face la fel si la ZA Tanc, o sa-i cumpar la fel niste sosete All Season dupa ce le fac praf pe astea pe care le am acum dedicate vara/iarna

Modificat de Liviu_sbn
Link către comentariu

Sa le uzezi sanatos! Sa nu ai emotii cu ele, sunt perfecte pentru ce le-ai luat tu, dar grija vara la temperaturi mari si pe zapada, mai ales pe franare.

Link către comentariu

Mersi, mai exact la ce trebuie sa am grija vara? Iarna se subînțelege. Vara la fel? Eu oricum nu abuzez de masina asta ca nu e vreun R Line, e masina de familie.

Link către comentariu

@Liviu_sbn: eu te felicit pentru alegerea facuta - adica gumele pentru care ai optat si ce jante ai pastrat ;)

In alta ordine de idei, va rog sa nu exagerati cu discutiile despre anvelope aici, avem zona si mai ales topic separat pentru CrossClimate...

Link către comentariu
  • Administrator

Multe CrossClimate am vazut prin parcarile de supermarket la masini.  Pe mk7 Sportvan sunt deja la a treia iarna cu ele.  Nu o sa regreti alegerea. 

Sa vezi prin aria de jante si anvelope topicul despre ele si pui niste impresii de la prima zapada in care le bagi :) 

Link către comentariu

Si eu abia astept, o sa fac un test paralel sa le compar cu unele dedicate de iarna, chiar daca alta marca. Asta asa pentru curiozitatea mea.

O sa postez acolo concluziile mele. Numai sa vina odata zapada aia ?

Sunt constient ca au limite, nu sunt perfecte, dar sunt probabil cele mai bune pentru nevoile mele.

 

Link către comentariu

Da de unde zapada :)) E doar apa. N-am ce testa momentan. Azi am avut drumuri doar cu Golful 4. Nu cred ca se albesc strazile nici maine :(

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Sambata a primit o sapuneala dupa care am acoperit-o cu husa de la @bestautovest Numai bine ca a si plouat dupa ce am acoperit-o :)) 

Maine o iau in primire. Curata :D 

IMG_20180204_092244.jpg

IMG_20180204_092303.jpg

IMG_20180204_092319.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!