Jump to content

Golf VII 1.6 TDI 105CP / Manuala


Liviu_sbn

Postare recomandată

  • Replies 214
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Liviu_sbn

    115

  • zorro79

    24

  • MariusPD

    14

  • loghy

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

M-a costat 300 de lei reparatia din cauza soarecilor :)) Asa ca am spalat masina bine, inclusiv motorul ca sa dispara mirosul soarecilor, am cumparat un dispozitiv cu ultrasunete Biometrixx M2 (137 de lei , este un stand in SIR la Lujerului) si am dus masina inapoi la service sa-i monteze jucaria.

Urmeaza sa o iau, ma duc la piata si mai bag 2 crengute de busuioc la motor, din cate am inteles este mai eficace decat orice apparat, dar eu le pun pe amandoua sa scap de-o grija :D 

Pun o poza si cu parfumeria din dotarea masinii, instalata la gurile de aerisire din spate. Il recomand deoarece parfumul se pastreaza pentru mult timp si nu te incurci de el.

WP_20171019_11_44_49_Pro.jpg

WP_20171019_12_00_39_Pro.jpg

WP_20171019_12_00_50_Pro.jpg

WP_20171019_12_01_05_Pro.jpg

WP_20171019_17_48_36_Pro.jpg

Link către comentariu

Nu am nici cea mai mica idee. Am lasat-o la spălătorie si am luat-o dupa vreo doua ore. Dar din ce mi-a spus patronul spalatoriei cică nu are ce sa acopere.

Izolatia la baterie e scoasa momentan ca acolo au obiceiul soarecii sa-si faca cuib. O pun la loc dupa ce instalează dispozitivul cu ultrasunete + crengutele de busuioc ?

Modificat de Liviu_sbn
autocorrect ?
Link către comentariu

Eu nu cred ca îl spalam daca nu aveam problema asta. Din cate am inteles nu e indicata operatiunea asta. Eu nu am avut ce face...

Dispozitivul e montat. Trebuie sa mă duc sa iau masina. Abia astept sa stresez niste rozători ?

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Gata, am trecut la anvelopele si jantele de iarna. Le schimbam eu singurel daca nu trebuiau si echilibrate.

WP_20171103_18_11_20_Pro.jpg

WP_20171103_18_10_02_Pro.jpg

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Abia acum am avut timp sa fac putina curatenie prin curte si cu ocazia asta am spalat si jantele de vara si le-am agatat in cuier.

Am folosit cel mai scum produs de pe piata, Detartrant Nufarul Clasic :)) Am lasat 5-10 minute sa actioneze dupa care s-a luat totul cu un burete :) Pana si pata de smoala (care ramasese cand am facut pozele de mai jos) am scos-o cu o mica lovitura fara sa ating janta, a sarit smoala de acolo ca sticla, praf s-a facut, era tare ca piatra.

WP_20171125_15_22_26_Pro.jpg

WP_20171125_15_20_31_Pro.jpg

Link către comentariu

Pfff... au iesit ca noi! Mai trebuia acolo un sealant de protecție. Si eu ma pregătesc de operația asta săptămâna viitoare.

Link către comentariu

Da, pai de 3 saptamani stateam cu ele in curte, si cu cele de vara de la Golful 4, astazi am trecut la treaba ca am bagar Karcher-ul prin curte si am bagat putin si pe jante, desi nu a avut niciun efect, negreala nu s-a dus decat dupa ce am bagat Nufarul. Nu am facut poza cum erau inainte, chiar imi pare rau, erau aproape negre, daca frecam faceam febra musculara, erau niste depuneri groaznice. Asa Nufarul ala a facut treaba pentru mine.

Pe exterior nu a fost nevoie sa le dau cu nimic, erau curate, doar interiorul era problema.

Sealant-ul ala nu stiu ce e, presupun ca protejeaza. Cu riscul de a-mi pune lumea-n cap, tre sa zic ca pe eticheta de la Nufarul scria clar ca trebuie clatit la final cu apa, nu cu sealant :D

Link către comentariu

Da, eu consider ca singura diferenta o va face un astfel de produs (eu le spun produse de marketing) doar daca duci masina la o prezentare intr-un showroom, altfel nu e vizibila diferenta. Vorbesc atat de jante cat si de intretinerea vopselei. Asa ca eu nu ma omor cu astea. Am grija de pielea din interior, de tapiterie, ca acolo se vede si acolo petrec timpul mereu: in interior.

Oricum, respect in acelasi timp alegerea fiecaruia de a cheltui banii pe ce considera necesar. Eu sunt genul "lasa-ma sa te las" cand vine vorba de masina, exceptie motorul si interiorul.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Cred ca voi incepe sa merg cu metroul in curand... Consum Pipera - Piata Unirii ieri seara

WP_20171205_19_12_41_Pro.jpg

Trebuie precizat si faptul ca s-ia facut regenerarea timp de fix 30 de minute... in traffic bara la bara...

Link către comentariu

la Pipera e metrou, la Unirii la fel - chiar ma mir de ce te chinui cu masina pe acest traseu... Te-am fi inteles daca erai prin drumul taberei pe undeva...

si mai e o treaba - azi e mosnicolae - ieri seara umblau toti ametiti sa ia cadouri...

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Pai eu stau in Drumul Taberei, iar la Unirii aveam treaba in seara aia. Dimineata trebuie sa las fetita la gradi, asta inseamna 5 km de acasa din Dr Taberei pana la Unirii unde e gradinita, cand o sa fie metrou si la mine o sa fie simplu de dus fetita la gradinita, acum ar trebui sa merg pe jos prin frig cu ea, sa schimb 2 autobuze... E complicat pentru un copil de nici 5 ani.

Pana acum nu mi-am pus problema sa vin cu metroul si fiindca trebuia sa las si sotia la munca, amandoi lucram in Pipera, dar de o saptamana ea a intrat in concediu pre-natal, prin urmare nu are logica sa merg singur cu masina pana in Pipera. Singura varianta e sa las masina la Unirii la Gradi si sa iau eu metroul pana in Pipera. Acum are logica miscarea, pana acum nu prea avea.

Crede-ma ca am studiat problema din toate partile :) 

Link către comentariu

poate cineva sa-mi recomande o husa / prelata pentru golful 7 Variant? Am vazut multe modele, dar nu stiu care sunt si de calitate si de unde sa le iau...

Link către comentariu

Eu am luat ceva de la Norauto... dar e mai mult o husa de garaj... nu pt exterior.  

Link către comentariu

Ms frumos Calin. Mă interesează cat mai rezistenta strict ptr exterior, tu având garaj ti-ai luat sa protejeze masina de praf presupun.

Link către comentariu

Ai presupus corect. Nu stiu unde o sa gasesti, dar te sfatuiesc sa verifici inainte daca dimensiunea e compatibila cu masina. Eu m-am documentat inainte, daca ma luam dupa indicatiile producatorilor nu puteam sa o trag pe masina, asa ca am luat-o cu o clasa mai mare si a fost ok.  Incearca sa gasesti ceva husa mai groasa cu elastice si carlige de agatare, ca sa nu o ia vantul. Bafta !

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!