Jump to content

Golf VII 1.6 TDI 105CP / Manuala


Liviu_sbn

Postare recomandată

OFF: Tavaleste putin vignieta pe o carpa sau ceva material astfel incat sa se mai ia lipiciul de pe ea. O lipesti in pozitia necesara iar cand ii vine timpul sa o dai jos, o sa se dezlipeasca mai usor.

Link către comentariu
  • Replies 214
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Liviu_sbn

    115

  • zorro79

    24

  • MariusPD

    14

  • loghy

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

@mishu - vigneta (cel putin la bulgari) se eliberează pe nr de înmatriculare. Nu e transmisibila. La austrieci nu mai stiu, dar o sa am grija sa o lipesc. Oricum, scopul principal al suportului e nr de tel.

Multumesc frumos de sfaturi. Nu-mi fac griji ca nu se dezlipeste, servetelele umede si-au facut mereu treaba, probabil erau din acelea cu alcool, nu stiu exact, dar nu am avut niciodată probleme.

Link către comentariu

Cele care sunt pe numar cum sunt la noi si la unguri (la bulgari nu am fost nu stiu) nu ai treaba cu ele, dar la cei care iti dau de alea de le lipesti pe geam (Austria, Slovenia imi vin acum in minte) te sfatuiesc sa le lipesti ca alea nu sunt pe numar si daca nu le lipesti si te opresc, platesti amenzi de nu are rost.

Link către comentariu

Asa e. O sa mai am un drum in Muntenegru in August si probabil pe alea o sa le lipesc. La Bulgari iti confirm eu ca sunt pe nr de înmatriculare. Ms frumos!

Link către comentariu

Sau incerci schema clasica: dupe ce dezlipeste vinieta, o atingi cu partea adeziva de haine sau de saune, incat sa prinda scame. Apoi se dezlipeste imediat de pe pabriz.

Modificat de dadu
Link către comentariu

Salteaua aia gonflabila pare comoda, dar eu recomand in timpul mersului sa se folosească centura de siguranță, respectiv baby seat. Si noi calatorim mult, dar tot timpul legati si eventual o perna de gat, care iti tine capul confortabil.

 

 

Link către comentariu

Recomandarea ta (si a multor altora de pe forum) a fost auzita si pusa in practica. La intors nu am mai instalat-o.

Am plecat din Side Vineri dimineata pe la 09:00 si am ajuns la destinatie la ora 03.45 AM Sambata dimineata. Aproape 19 ore din cauza faptului ca am traversat Istanbulul in 2 ore in loc de una singura cum am facut la dus, traffic infernal, mers aproape 1 ora si jumatate in treapta 1, tarait pe autostrada O-2, O-3.

Istanbul.jpg

Apoi am mai stat 2 ore in loc de 30 de min cum am stat la dus in Vama la iesirea din Turcia. Total intarziere 2h 30min.

Consumul final a fost acelasi ca la dus: 5,4%, in aceleasi conditii, AC ON mereu, talpa in fiecare depasire, etc...

Turcia Side.jpg

Si o pozna de la Intalnirea de 14 ani VW Forum, din pacate am stat foarte putin ca nu-mi permitea timpul, astazi a trebuit sa si lucrez.

PS: a mea e cea gri :P 

VW Forum 14 ani.jpg

Link către comentariu

Am uitat sa mentionez, reusesc sa fac atatia kilometri datorita faptului ca eu bag somn 12 ore inainte de un asfel de drum. Am simtit oboseala abia cand am intrat la noi in tara. Un energizant si-a facut treaba cu usurinta in ultimele 30 de minute. Restul drumului a fost parfum.

Modificat de Liviu_sbn
Link către comentariu
17 hours ago, Liviu_sbn said:

 reusesc sa fac atatia kilometri datorita faptului ca eu bag somn 12 ore inainte de un asfel de drum. Am simtit oboseala abia cand am intrat la noi in tara. 

Bai, bravo, un comportament responsabil :cool: +1 pentru renuntat la saltea, din motive de siguranta.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am mai facut ceva kilometri, un drum la Bacau, unul la Targu Mures, unul la Brasov, acum pe la Constanta. Am depasit saptamana trecuta borna de 200.000 km fara sa-mi dau seama :) si absolut fara nicio problema pana in prezent in aproximativ 18.500 de km de cand am luat-o.

Peste 2 saptamani urmeaza inca un concediu in Muntenegru iar apoi urmeaza sa fac schimbul de ulei si filtre (dupa doar 6 luni de zile de la schimbul anterior).

O sa-i fac si o sesiune foto speciala, timp sa am :))

WP_20170730_16_15_04_Pro.jpg

Link către comentariu

Cam ce-i trebuie unui diesel de capitala: multe plimbari extra. :)

Drumuri mii fara probleme!

Link către comentariu

@Liviu_sbn: la ritmul in care acumulezi km ai ales foarte bine diesel...

Plimbari faine si lipsite de probleme, mai pune o poza, ceva... :) 

Link către comentariu

@razvan.ac nu numai masinii ii trebuie aceste drumuri, dar si soferului din mine :D Ms mult!

@75NOR Ms frumos! Desi fac ceva km anual, eu tot TSI as fi preferat, dar nemtii nu prea aveau nimic in oferta. Totusi nu ma plang nici de motorasul asta, pana acum si-a facut treaba mereu.

Am observat ca am ajuns sa schimb vitezele pe la 3000 rpm in localitate dar si in exterior (uneori chiar mai mult in exterior), schimb dupa ureche, imi place foarte mult cum toarce motorul la 3000 rpm si cade si intr-o turatie buna in treapta superioara.

Cu riscul de a-mi pune sotia in cap, o sa-i accord putin timp masinutei in concediu si o sa-i fac niste poze cum trebuie. Nu e EA deosebita (a se citi "masina", nu "sotia" ) ca design, dar sper ca peisajele din Muntenegru de pe fundal sa faca pozele deosebite si sa scot in evidenta formele masinii :D O sa-l fac sa fie "micul meu proiect din concediu". Voi ati inceput moda asta cu poze artistice cu masina si e o idee foarte buna. Ati ridicat mult stacheta.

Ca tot veni vorba de poze, trebuie sa fac poze si cu Golful 4. Nu l-am mai pus la vanzare cand am vazut ce preturi sunt, am preferat sa-i fac cateva imbunatatiri si sa-l pastrez. O sa-i fac un topic si lui si o sa detaliez acolo ce modificari a suferit.

Modificat de Liviu_sbn
le
Link către comentariu

De ce nu îi faci revizia înainte de concediu? Sa stii o treaba...filtre noi, ulei bun! 

Link către comentariu

Imi arata inca 1200 km pana la urmatorul schimb, daca depasesc cu 1000 de km schimbul nu e problema. Dar motivul principal este lipsa de mecanic :)) La service-ul la care merg eu mereu (service-ul unui prieten) tocmai a ramas fara 2 mecanici foarte buni. Daca nu rezolva situatia pana ma intorc, o sa merg la reprezentanta sau ma supar si-l schimb eu :))

LE: glumesc, nu-l schimb eu, n-am eu talentul asta :))

Modificat de Liviu_sbn
LATER EDIT
Link către comentariu
  • 1 month later...

Am schimbat si uleiul de motor si filtrele intre timp, plus uleiul la Cutia de viteze.

Se pare ca am facut 4500 de km intr-o luna... Am ajuns la 205.000 km.

WP_20170912_08_44_58_Pro.jpg

Link către comentariu

La mai multi! Este bine de stiut ca G7 trece de 200k fara sa arate semne de batranete :) cum merge A/C-ul, nici un zgomot in functionare?

Link către comentariu

Multumesc!

AC-ul functioneaza perfect, nu doar ca nu am avut probleme cu el, dar nu am avut probleme absolut cu nimic de cand am masina de 22.000 de km. A, mint, i-am schimbat un becurile de faza scurta fiindca unul s-a ars si am preferat sa le schimb pe ambele cu ceva mai bun ? Probabil am si avut noroc cand am luat masina.

Au fost niste infiltratii de apa pe la stâlpul A, B si C. Problema o văzusem de cand am luat masina ca plouase tare in noaptea de dinainte sa vad eu masina si ramasesera urme de apa la stâlpul A. nu a fost de la parbriz ci de la sistemul de scurgere de la trapa. A fost rezolvata usor dupa ce am a fost desfundata.

Masinuta merge ca unsa la kilometrii astia.

Link către comentariu

N-am laudat-o bine ca mi-am dat seama ca s-ar putea sa necesite o reparatie. Se aude un huruit fin de tot in timp ce fac jocul de pedale acceleratie/ambreiaj la treapta 1. Nu se aude mereu si e f scurt. Am încercat sa-l reproduc dar nu iese mereu. Observasem chiar zilele trecute dar nu am băgat in seama dupa eveniment, atât de fin si scurt e acel sunet UUU. Ca de rulment. Pesupun ca e de la ambreiaj, placa de presiune, dar mai sigur o sa aflu zilele astea ca o duc la service mâine.

La km care ii are masina mă asteptam sa pice una-alta. Mai ales ca nu a fost schimbata niciodata nicio piesa importantă. Încă sper sa nu fie mare lucru fiindca dupa cum spuneam, este insesizabil acel sunet. Orice ar fi se rezolva.

Link către comentariu

Nu stiu daca sa plang sau sa rad... Nu a vrut sa scoata niciun sunet cand a testat-o mecanicul si nici astazi cand am fost sa-i arat eu mecanicului ca cica nu stie el sa asculte :banghead:. Am mai lasat-o sa incerce si maine cineva. Incepe sa ma enerveze. Sau am eu bube pe creier si incep sa-i caut probleme? :)) 

Link către comentariu

De cand am scos-o din service nu vrea sa mai scoată niciun zgomot. Tace muta. Cred ca i s-a facut frica si nu mai vrea la service ?

S-o tina tot asa!

Link către comentariu

Salut, ne-am intersectat azi pe la ora 16:15 la intersectie Vasile Milea cu Iuliu M, erai pe banda 2 sa faci stanga spre Iuliu M si eu eram fix in dreapta ta pe banda 1 cu leonul alb de MM. Am dat putin din maini dar nu te-ai intors, te-am recunoscut dupa numere, masina si abia apoi am vazut si stickerul. Frumoasa masina, imi place si sper ca urmatoarea achizitie a mea sa fie break. In spate esti blindat cu anti uv, pt cel mic. :icon_thumright:

Link către comentariu

Salut, îmi cer mii de scuze dar nu te-am observat. M-ai pus pe gânduri cu intersectia aia, cea de la Apaca, daca eram pe banda 2 sigur nu făceam stanga ca e interzis acolo sa faci stanga spre Militari (probabil veneam dinspre Afi), sigur eram io? Nu se alta, dar eu niciodată nu fac stanga acolo. Plus de asta, la ora aia zaceam prin trafic intre Romana si Universitate daca îmi aduc aminte bine. O fi alt Golf 7 break Silver cu numere PIU ?? Si cu sticker?... Ciudata treaba.

Oricum, intr-adevăr, lui fi-mea nu-i place soarele deloc, cu greu am acceptat sa pună sotia parasolar pe spate cu ELSA si cu ANNA ?

Din păcate trebuie sa o harjonesc pe asta prin oras saptamana asta pana scot din service Golful 4 (agata in treapta 1 si marșarier si caraie uneori - placa de presiune e suspecta).

Tot zic ca-mi fac timp si-i fac un topic la Golful 4 si niciodată nu am timp.

No, ai dreptate, cred ca eu eram ca pe la 16:00 scapasem de traficul de la Universitate si m-am dus pe la Razoare si in Afi, dar era Vasile Milea cu Bd. Timisoara ?

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Cum o fi sa-ti lasi seara masina in parcare ok, fara nicio problema, si dimineata, cand te urci sa pleci ca tot omul la servici, sa iti apara asa ceva in bord:

IMG-20171013-WA0004.jpg

IMG-20171013-WA0003.jpg

In plus, desi nu-mi arata eroare, senzorii de parcare au luat-o razna, butonul dedicate daca il apasam sau daca cumva se activau automat senzorii, imi palpaia in continuu fara sa-mi afiseze nimic pe ecran...

Am dus-o urgent la service si i-au facut o diagnoza rapida:

WP_20171013_14_56_48_Pro.jpg

WP_20171013_14_57_21_Pro.jpg

WP_20171013_14_58_10_Pro.jpg

WP_20171013_14_58_49_Pro_resized.jpg

WP_20171013_14_59_26_Pro_resized.jpg

WP_20171013_14_59_58_Pro_resized.jpg

WP_20171013_15_00_33_Pro_resized.jpg

O sa se uite cu atentie maine sau luni sa vada ce e, cea mai plauzibila variant ar fi soarecii :)) La ultimul schimb de ulei mi-au spus ca au gasit un fel de cuib de soareci, scutul avea roasa o portiune mica din el unde a naibii soareci voiau sa-si faca cuib. Nu am luat foarte in serios problema, tot am zis ca ma interesez de un apparat cu ultra-sunete sa instalez la motor si sa scap de ei... m-am luat cu treaba mereu si am uitat sau nu am avut timp.

Va dati seama care o sa fie urmatorul "upgrade" pe care I-l fac dupa ce iau masina din service... :))

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!