Jump to content

Golf VII 1.6 TDI 105CP / Manuala


Liviu_sbn

Postare recomandată

Pentru pielea de pe scaune, am vazut ceva de la Meguiars, 2 produse. Unul de curatare si apoi unul pt aplicare pasta de protectie care face pielea mai fina si reda aspectul de nou.

Pielea de pe volan, mai ales in zona cusaturii unde se gaseste grasime si praf (jeg intarit) eu am curatat-o cu jet de abur, dupa uscare am aplicat produs de curatire pt piele si apoi conditioner. 

Concediu fain !

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • Replies 214
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Liviu_sbn

    115

  • zorro79

    24

  • MariusPD

    14

  • loghy

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am preluat masina din service abia ieri fiindca tot ieri am primit si placutele de inmatriculare :Driver:

Cat a stat in service s-au schimbat preventiv urmatoarele (mecanicul mi-a zis ca filtrele erau curate cand le-a dat jos deci dealerul a facut service-ul totusi asa cum scria in cartea de service):

 - kit distributie Conti 733 lei

 - Pompa Apa OE  547 lei

 - Curea transmisie 55 lei

 - Filtre + Ulei motor 383 + 222 lei

 - Manopera 450 lei

Am mai cumparat si un rulou de portbagaj nou Original: 1200 lei. Masina nu-l avea cand am luat-o eu din Germania, probabil se stricase si vanzatorul a preferat sa-l scoata de tot decat sa vanda ceva stricat, oricum observasem ca lipseste de cand am luat-o. Am preferat sa-l iau nou ca sa dea bine si cu interiorul, sa fie totul curat.

Am mai pus tot ieri si aparatori de noroi Cauciucate fata 78 lei + spate 117 lei (sunt foarte foarte flexibile, imposibil sa se rupa in borduri). Cu timpul o sa vad si rezultatele.

Dupa cum ii spuneam si lui @zorro79 , am pus si paravanturi fata si spate: 165 lei + transport, Team Heko. Ma bucur ca nu am dat o caruta de bani pe Clima Air. Eu personal sunt extreme de multumit si de aspectul lor dar si de cat de utile pot fi paravanturile. Merg cu geamul intre-deschis linistit acum fiindca nu se face niciun fel de current in masina. Can incep ploile, nu o sa am problema sa picure in masina, pufai din tigara electronica fara sa-i deranjez pe cei din masina ca e current si nici nu-i intoxic si pe ei cand ploua :) 

Pun si cateva poze cu paravanturile si aparatorile de noroi.

 

WP_20170309_10_39_12_Pro.jpg

WP_20170309_10_39_33_Pro.jpg

WP_20170309_10_39_40_Pro.jpg

WP_20170309_10_41_38_Pro.jpg

WP_20170309_10_42_53_Pro.jpg

WP_20170309_10_43_27_Pro.jpg

WP_20170309_10_43_34_Pro.jpg

WP_20170309_10_39_56_Pro.jpg

WP_20170309_10_41_00_Pro.jpg

WP_20170309_10_41_10_Pro.jpg

Link către comentariu

Ca sa zic asa sa o porti sanatos si sa te bucuri de ea in sfarsit ti-ai cumparat masina .  Desigur problema ta nu vin eu sa dau cu parul ca fiecare decide pe banul lui ce face dar de la cautari si intrebari de un Suberb nou Passat nou ai ajuns sa cumperi un sh alergat binisor ,motoras mic cutie manuala in 5 trepte ? P.S. Nu o lua ca pe o rautate e doar o intrebare de curiozitate .

Link către comentariu

Da, stiu, stai linistit, intrebarea e foarte pertinenta, insa "exista o explicate" ;) multi aproape m-au "blestemat" din cauza asta, idea e ca trebuia sa aman achizitia uneia noi si nu stiam exact cat dureaza amanarea, asa ca am luat decizia sa-mi iau ceva ieftin si bun, o solutie intermediara pana la achizitia unui Passat sau Superb.

 

Link către comentariu

:biggrin: Hater's gonna hate... fara tpoica sau etc. Intre timp... felicitati pentu paravanturi. Arata bestial. Au fost complicat de montat?

:scratch: esti sigur ca flapsurile pe fata sunt montate ok? intreb si io ca hater.. ca gap-ul ala e cam mare.... :o

Link către comentariu

Intrebare pentru Liviu, si eventual cunoscatori .. Liviu : cum ti se par scaunele cu tapiteria respectiva? Dpdv al fiabilitatii presupun ca si-a dovedit eficienta (poate ne poti arata o poza cu scaunul sofer) ; este vorba de dotarea scaun sofer ergo-active? 

Link către comentariu

Apărătorilor is OEM? Ca par ca nu se pupa cu aripile...

Link către comentariu

Sunt Ergo Active seats și schimba toată mașina nu numai scaunul sofer. Toată mașina e piele artificiala, piele naturală și textil, inclusiv bancheta spate, spatele scaunelor, tetierele și cele doua cotiere. Piele artificiala pe fetele de usi in loc de plastic sau textil. Este unul din lucrurile care m-au făcut sa aleg G7 vs S2 sau O3. Și eu sunt curios cum tine scaunul șofer la km respectivi. Uzura poate sa apara in stânga unde se freacă de picior. Altfel in restul mașinii cred ca tine foarte bine. Volanul cred ca arată modul in care fostul proprietar obișnuia sa conducă, dar nu crrd ca in DE sunt gherțoi ca la noi care freacă volanul pana la fier.

Modificat de codz
Link către comentariu

@zorro79: Eu nu am montat nimic, cei de la service au montat si paravanturile si aparatorile de noroi.

Sunt montate bine, piulitele care fixeaza aparatorile de noroi de aparatorile rotilor sunt la locul lor. Eu am o întrebare aici: Aparatorile de noroi trebuiau cumva montate intre aparatorile roților si tabla masinii? Adica bagate pe sub aparatorile rotilor? Ca la mine sunt montate peste.

Aparatorile de noroi nu sunt originale, nu as fi dat bani pe asa ceva, sunt doar cauciucate. Poate din cauza asta stau mai iesite putin. Oricum, am verificat si ele sunt profilate exact pe conturul masinii, nu aveau cum sa le monteze gresit mai înafara sau mai in interior, sus sau jos. Curiozitatea mea e doar daca trebuiau montate pe sub aparatorile aripii masinii sau asa pe deasupra?

Complicat de montat nu sunt, am instructiuni detaliate de montare si le puteam monta si singur. Chef n-aveam plus ca nu ma costa mai nimic la service. Duc mereu masina la ei si nu-mi ia bani pe nimicurile astea.

@Designer: Dupa cum a spus foarte bine si @codz , scaunele inca sunt ErgoActive si sunt inca ca noi. Functie masaj in scaunul soferului. Tapiteria de pe mijloc care e din material textil este foarte placuta la atingere si se simte foarte foarte rezistenta in acelasi timp. La fel si pielea, o sa fac mâine câteva poze la scaune si postez aici. Tapiteria asta partial piele este de vis. Spre deosebire de full piele (varianta fara ventilatie) nu te lipesti de ea vara, plus ca ridica foarte mult calitatea interiorului. Este o mare diferenta intre scaune doar cu textil si scaune cu partial piele, le recomand. Schimba masina foarte mult.

Poate duminica asta ajung si eu la întâlnirea baietilor in Bucuresti. Mai vad si eu alte masini si vad ce mai pot sa fac la a mea (ce pot sa fac ieftin vreau sa zic, ca retrofit-uri fara limita de pret)... The sky is the limit... Nu ma bag la alea.

Link către comentariu

La mine flapsurile originale sunt peste aparatorile aripii, fix asa cum prevede instructiunea de asambalre de la VW. Si mai mentionez ca nu au gap > 1mm.  Am dat in jur de 30 € pe perechea din spate. Vorba aia... sunt prea sarac ca sa imi cumpăr lucruri ieftine.

Desi arata fain paravanturile alea, ma mai gândesc... deocamdata am trapa si clima. :cool:

PS Is curios care e planul de intretinere a flapsurilor fata. Cat de des ti-ai propus sa la cureti sau cum o sa scoti jegul prins intre ele si masina. Sincer imi curge sange pe ochi cand le vad cum stau pe ea. :banghead:

Modificat de zorro79
Link către comentariu

Planul de întrerinere e următorul: Daca vad ca nu-si fac treaba sau îmi dau bătaie de cap le dau jos si le arunc la gunoi. Nu am dat bani multi pe ele asa ca nu o sa regret mare lucru. Am observat si eu ca sunt "putin" ? prea iesite in afara, dar sincer iti spun ca nu m-au deranjat cu nimic. Trebuie sa recunosc ca eu sunt mic copil fata de tine sau altii care bibiliti masina, e de apreciat ce faceti si încerc cat pot eu sa preiau anumite "obiceiuri si tradiții", dar eu abia am timp sa o duc la spălătorie. Sa zică mersi ca vede spălătoria o data pe saptamana. La interior mă interesează sa fie curata, dar nici acolo nu exagerez. O intretin sa nu se murdareasca, am grija sa scutur picioarele daca am noroi sau apa... Daca as avea timp de ea cu siguranta as bibili-o si eu.

In schimb, cand vine vorba de un zgomot ciudat la motor, imediat o duc in service.

O intretin asa cum trebuie, ea ma duce si aduce ca pentru asta a fost făcută. E o masina pana la urma, nu nevasta ?

Link către comentariu

Sunt Ergo Active seats și schimba toată mașina nu numai scaunul sofer.

In varianta facelift s-a schimbat filozofia..materialul e mult inferior (seamana cu o batista) chiar si stofei standard de pe comfortline, sunt oarecum uimit in sens negativ..vazut pe tiguan.

Link către comentariu

Mersi. Tapiteria textila as spala-o putin cand se face mai cald afara. Am un aspirator care si spala, credeti ca e ok sa-l bag? Nu afectează cu nimic încălzirea in scaune daca intra putina apa?

Cu pielea am 2 variante: sa folosesc un tratament recomandat de colegi tot aici pe forum, sau sa folosesc lapte demachiant Doina pe care mi l-au recomandat de la service. Curata bine si mai si hidratează pielea, ca doar femeile toate folosesc zilnic pe fata lor asa ceva, deci as zice ca e testat pe piele ? Va rog nu aruncati cu pietre daca logica nu vi se pare buna. Întreb si eu.

Link către comentariu

Eu zica ca daca ai aspirator cu injectie -extractie poti sa ii faci linistit o spalare... oricum nu lasa atata apa... si daca e cald afara se va usca rapid.

Cu pielea - sau ce material este ala, eu zic sa mergi pe solutii profi, nu minuni gen "Doina". Gandeste-te ca solutiile dedicate pt piele au agenti de curatire, hidratare si protectie UV, agenti anti-imbatranire. Eu zic ca aia de la service au facut misto de tine.

 

Modificat de zorro79
Link către comentariu

Gata, am comandat si eu din jucariile pe care le-am vazut la colegi. Cu ocazia asta tin sa multumesc tuturor pentru sfaturi. ;)

 - Folie protectie pentru faruri si proiectoare transparenta 60 cm x 60 cm - cica se zgaraie usor farurile la Golf 7, n-as fi ghicit fiindca la Golful 4 le am de 6 ani fara nicio zgaraietura. Dar astea sunt faruri de G7, nu G4, s-avem pardon'

 - Husa Silicon Cheie Briceag VW Volkswagen Golf 7 - multumesc @zorro79, le-am luat de la noi ca ajung mai repede si au acelasi pret, produsul e identic cu cel de pe e-bay

 - Suport pentru 4 buc roti de rezerva CarPoint - am vazut in poze tot la @zorro79

 - Servetele curatare tapiterie din piele

 - Solutie reconditionare si curatare piele  - hidrateaza pielea, momentan doar intretinem pielea ca nu am ce curata inca, arata foarte bine

 - Set 2 becuri auto Vecta cu 8 leduri SMD 12V T11x42mm C10W alb sofit Festoon Canbus 5050SMD cu radiator  - astea sunt pentru portbagaj. cele de la numar si interior sunt cu led, noroc ca a observant sotia lui @zorro79 ca cea de la portbagaj e mai galbena, ca altfel nu cred ca imi dadeam eu seama prea devreme :)

 

 

 

Link către comentariu

Ma bucur de paravanturile alea in fiecare zi, nu se mai face current in masina, dar cel mai bine le vezi utilitatea in momentele astea cand ploua. No stress :D 

Sunt multumit si de aparatorile de noroi, personal nu-mi displac absolut deloc. Sper ca la drum intins sa-si faca treaba si acolo si sa nu mai stropesc pe cei care stau in spatele meu, stiu cat de incomod poate sa fie.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

M-am decis. Fac Stage 1. Am facut un drum la munte 5 adulti si portbagajul full cu baxuri de băuturi diverse sortimente si motorul se simtea ca nu făcea fata la deal. Accelera greu. Se simtea sufocat. In orice alt moment calutii sunt îndeajuns, dar, ca sa evitam astfel de mici neplăceri m-am decis sa-i fac o resoftare.

Din ce am citit pe la colegi, am văzut ca sunt mai multe firme: TCM, REVO si DYN PERFORMANCE. La o căutare pe Google cu siguranta găsesc mai multe dar as avea nevoie de ajutorul vostru pentru o recomandare intre cei 3 mentionati mai sus sau chiar si altii.

Va multumesc anticipat pentru sfaturi ?

Link către comentariu

Ai trecut de la ALH care avea 90hp (daca ii mai avea) la asta de 105hp si deja ii faci stage 1? Cum era cu ALH-ul intr-o situatie asemanatoare? Banuiesc ca nu puneai 2 pasageri sa impinga la deal :P

Link către comentariu

@yeeeeman daca vrei neapărat sa fii offtopic te rog cauta alte topic-uri. Daca ai vreun sfat in legatura cu Stage 1, "sa fie primit" ?

Acum fii sincer: tu (sau oricine pe lumea asta as putea spune) nu te-ai razgandit niciodată in alegerile tale? Sa stii ca la ALH-ul ala de 90 nu-si merita investitia. Acum consider ca merita si o fac doar ca un moft, oricum 99% din timp in masina sunt doar eu, eventual si sotia iar portbagajul gol.

Link către comentariu

Mersi frumos loghy . Am citit acum topicul in intregime si concluzia e ca urmează clar un Stage 1 ?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!