Jump to content

Touareg 7L R5 masina mea de teren


Red

Postare recomandată

13 hours ago, Jetta20tdiHLDSG6 said:

Cu suspensia stii cum se face?

Se coboara masina la maxim, se asculta o melodie, se topeste zapada, se ridica masina la maxim si se pleaca :)

Ihi. Siguuuur ca da. In timpul asta, langa masina, marmota inveleste ciocolata in staniol.

Merge figura doar daca ai suspensia cu portale - gen Unimog. Altfel, indiferent cat de sus sau jos e "cotetul", in momentul in care bratele suspensiei, diferentialele si puntea spate sunt suspendate pe zapada - e mumu si ramane mumu. Valabil si la G - Klasse, cu toate 3 diferentialele blocate. Dai din roti in gol si atat.

Sufa cinetica (prepupunand ca ai fost suficient de istet incat sa nu pleci singur in padure), troliu sau clasicul "mers in sat si cautat tractor" :P  Asta ultimul e "priceless" si se numeste ca nu faci "off-road" pana nu faci o faza din asta :P:P:P  Mai ales privirile si cuvintele si "posetele in cap" din partea "pasagerei/pasagerelor" fac toti banii :P 

KO vine intotdeauna de la tractorist: "Dar ce cautati aici? Apoi iti face cu ochiul: umbli dupa q**zda, ha?" :P 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Jetta20tdiHLDSG6

Eu nu vorbeam de padure :))) mormane d astea de oras, asa..finute :)

La padure musai cu insotitor, in primul rand desi padure plus zapada = dubios ca nu stii in ce dai.

Plus restul. De tractor n am avut nevoie da, ca si posesorul, n am avut ocazia de offroad extrem.

Link către comentariu

Ma gandesc la primul retrofit.. sa schimb butoanele de la geamuri si switchul pt. faruri,cu undele cu crom, cum masina nu are Xenon si senzor de lumina, nu am functia Auto pe switchul actual de la faruri, daca cumpar unul care are si functia "auto" o sa fie compatibil pe celelate pozitii, cam toate care le-am gasit cu crom sunt cu " auto" 

Link către comentariu

Poti pune unul cu functia 'auto' impreuna cu un senzor de lumina. Diferenta de pret nu e foarte mare.

Link către comentariu

Pe mine ma intereseaza sa fie compatibil acum, fara senzorul de lumina..clar ulterior il pot monta si pe ala, desi nu stiu daca pot rezolva prinderea oglinzii pe parbrizul actual !

Link către comentariu

Azi am iesit intr-o mini excursie prin padure, in cautare de zapada, un pic de "Off Road".. a fost excelent.. desi nu am fortat masina deloc, am mers pe ceva coclauri si printre pomii padurii  fara probleme , am "parcat" intr-o poenita si l-am tras cu sania pe fiu-miu  :):) (nu cu masina !)

20161226_141531.jpg

20161226_143128.jpg

Modificat de Red
Link către comentariu

Bravo, linistit mergi cu ea la off-road. Doar sa ai grija la crengi, asa numitul "polish de padure" :( 

Eventual, poti pune o folie pe partile laterale ale masinii, adica aripi + usi, sunt cele mai expuse 

Link către comentariu

Ma gandesc si la niste folii transparente, special pt. protectie pe zonele sensibile, pana una alta caut sa ajung la un stadiu de confort maxim cu masina, revizii, curatat adecvat, schimbat anumite butoane... etc. 

Caut sa cumpar roata de rezerva pt.masina ca nu am, stiu ca prinderea e 5 x 120 de la R5 iar la restul motorizarilor e 5 x 130..ce e ciudat ca am masurat cu sublerul distanta intre gauri si nu e chiar 120... cam 115-116 ( masurat din centrul gaurii in centrul gaurii) Sa fi gresit eu ceva la masuratoare ?

Am tot cautat plafoniera cu lumina ambientala si nu am gasit.. am vazut doar ca pe oglina electrocromata sunt leduri rosii pt. lumina ambientala, oglinda asta cred ca o sa fie primul retrofit :)

Link către comentariu

pentru off road......folie antirasturnare....:biggrin:. Avand stranse legaturi cu domeniul off road http://www.nissan4x4.ro/, pot spune ca Touareg e o masina potenta (comparativ cu alte suv-uri) si in afara asfaltului, dar sa nu uitam ca vb despre un suv premium - are alte atuuri.

Este foarte ok pentru iesiri in aer liber, o padurice, un deal, etc - dar nu exagerezi cu el, ca-ti bati joc de ea.

asa este, R5 are 5x120, restul 5x130

sa te bucuri de el, sa te tina multi km !

Uite o masina de off road, sosita zilele trecute la reparat, la un service dedicat transformarilor pt cei pasionati.... dupa cateva zgarieturi....

nissan 1.jpg

nissan 2.jpg

nissan 3.jpg

nissan 4.jpg

nissan 5.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu

e ok pentru asa ceva.

scut de metal daca nu ai, vezi ca are Adi - Mecatronic, unele care i-au ramas (probabil le-a comandat cineva si nu a mai venit dupa ele... nu stiu), de dural. Acesta nu trebuie sa iti lipseaca.

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu

Am scut de plastic..dar in perspectiva ar trebuii sa ma gandesc la ceva de metal..am sa-i scriu colegului.

Link către comentariu

da, nu te ajuta/fereste de nimic, decat de mizerie, cel mult - asa poti da linistit cu burta de pamant, zapada, etc....

Link către comentariu

@Red: neaparat scut de metal. Asa cum zicea si @F l o r i n, scutul de plastic e bun doar la mizerie. La orice obstacol, ori se sparge, ori se muleaza pe diferential - sa zicem - si transmite tot socul in diferential. Chiar nu vrei sa afli cat costa sa remediezi o carcasa de diferential fisurata - nu e nevoie de mai mult damage, ca sa iti strice zen-ul in buget, iar asta e cel mai simplu "rau" pe care il poti pati la un off road cand masina aluneca doar 10cm si atingi o buturuga, bolovan, etc, pe care nu l-ai vazut sub zapada.

Asa cum ziceam si pe un alt topic, costa prea mult fiarele astea ca sa nu le protejezi.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

asa tata... sa vezi acum cum urca dealurile....:P

Glumesc - spor la modificari !

Link către comentariu
16 minutes ago, F l o r i n said:

asa tata... sa vezi acum cum urca dealurile....:P

Muhahahahah, buna asta :biggrin:

Si eu iti urez spor la modificari si scoate-o pe dealuri, mai ales ca se anunta ceva zapada. Un peisaj, o maslina, un gratar, 2-3 poze, d-astea.... :cool:

Link către comentariu

Pentru intalniri va rog sa mutati discutiile pe PM sau in aria dedicata.

Multumesc.

Link către comentariu

Am iesit azi asa cum am spus, nu m-am putut abtine, pe dealurile Siriei, a fost excelent pt. o plimbare light, am intrat un pic mai adanc in padure si am facut deja "buba" (Ca mare dreptate aveti in ceea ce priveste folia de protectie pe laterale). Sper sa iasa buba cat de cat la polish.. daca nu, oricum tre sa vopsesc bara spate.. o aripa in plus nu e dezastru :biggrin:

 

20161230_131939.jpg

20161230_133829.jpg

20161230_133853.jpg

20161230_133903.jpg

20161230_140254.jpg

20161230_150823.jpg

Link către comentariu

Aia nu e buba :) Prin tinereti cand am urcat la Padis in Apuseni, si prin Poiana Pelegii din Retezat cu o Alfa 156 diesel tractiune doar fata asa zgarieturi le consideram minore :)

Preferam d-astea decat sa busesc baia :D  Poze nu-ti pun ca poluez topicul cu non-vag-uri :)

Multe aventuri faine impreuna cu utilajul asta iti doresc!

Link către comentariu
On 12/18/2016 at 6:33 PM, Red said:

Taxa de inmatriculare e ... 7460 de euro :):).. aberant de mare, mai am numere de Tol pana in ianuarie, apoi numere rosii, vedem daca se voteaza ceva cu legea pt. taxa

Huh ? nu cumva 7460 RON ? :)

Eu am platit ~7500 RON in decembrie 2015 ! 3.2 V6 benzina, 2004.

Modificat de C Z R
Link către comentariu

Salut, a fost calculata la 7460 euro, pt. ca masina e euro 3 iar nivelul noxelor emise e 265...chiar daca masina are DPF montat cu TUV si in service VW, ( neamtul avea nevoie de euro 4 pt a intra in oras) in RO nu e recunoscuta ca fiind euro 4... asa dar, pana la noi regelementari probabil ma indrept catre instanta. 

 

 

Link către comentariu

Extrem de ciudat, si eu cu CO2 331 g/Km sunt incadrat la Euro 4 :)):ceuameni:

Succes si sa o stapanesti sanatos !

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ziele acestea am avut ocazia sa bag masina intr-un garaj cu canal si am intrat sub ea, totul arata foarte bine si sunt incantat, insa am o nedumirire..

Am observat ca arcurile si amortizoarele au un fel de flansa suplimentara la baza, de culoare albastra, groasa, aproximativ de 30 de mm, sa fie vreun kit de inaltare sau o fi optiunea " drumuri grele " ?

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am reusit azi sa montez oglinda electrocormata, din pacate nu mi-a iesit sablonul pt. vopseaua ceramica 100% si o sa trebuiasca sa-l refac cand vremea se va mai incalzii. 

Nu am resuit sa montez senzorul de lumina si ploaie caci nu am reusit sa dau jos, pastila suportului de la oglinda veche, puteam sa incerc, dar riscurile sa crap parbrizu erau destul de mari si am renuntat pt. moment, pana cand o sa fie nevoie de un parbriz nou, sper ca nu prea curand :)

Pana una alta sunt fericit ca oglinda functioneaza perfect si am si ambilight-ul pe care mi l-am dorit :)

 

 

20170124_173111.jpg

20170124_173124.jpg

20170124_173227.jpg

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!