Jump to content

Touareg 7L R5 masina mea de teren


Red

Postare recomandată

Salutare, 

Am decis sa deschid acest topic si sa va prezint noul membru in familie, in ideea ca ma pot sfatuii cu voi pentru unele probleme care sunt sau pot aparea pe viitor. 

Am cauta acest timp de masina, ceva timp, caci mi-am dorit o anumita configuratie si anume: motorul R5, in ciuda problemelor care pot aparea (are blocul motor versiunea 070 D, parca asta e cel cu mai putine probleme, corec ? BAC e codul motor), cutie manuala, suspensie normala, senzori de parcare fata si spate si musai MFD-ul S2 ca sa am si clusterul color, carlig.

Dupa mai multe luni de cautari printre care si cateva rateuri am gasit "masinuta" asta. 

Touareg 7L R5, cod motor BAC, 2005 an de fabricatie cu suspensie normala,cutie de viteze manuala, sistem de navigatie MFD S2, cluster color, comenenzi pe volan, tempomat, oglinzi electrice incalzite si pliabile electric,senzori de parcare fata-spate, pachet de lumini ambientale, carlig demontabil, gemauri " privacy glass" cu tenta verde, interior de velur (musai a fost sa fie fara piele, la cererea sotiei), geamuri electrice fata si spate, homelink (cireasa de pe tort pt mine, la Audi am cautat sa fac acest retrofit), tempomat, climatronic, sonorizare cu 10 difuzoare, incalzire auxiliara (care momentan are ceva eroare, o sa o prezint aici si sper sa-i dau de cap)... cam astea ar fi cele mai importante dotari.

M-ar fi placut sa aiba in plus, xenon, oglinda interioara electrocromata, trapa si roata de rezerva... dar pot traii si fara acestea.

Masina are 236 000 km, cu service la zi in reprezentante VW din DE la 135 000 are ambreias si cardan schimbate (oare sa ma astept deja sa le schimb si eu in curand, momentan nu sunt simptome)

Km sunt cam multi, dar normali pt. varsta masinii, iar avand in vedere ca este a 3-a masina in familie si nu ma astept sa faca mai mult de 5000 de km pe an, zic ca nu sunt dezastruos de multi.

Am ales aceasta masina si aceasta configuratie din mai multe motive: aveam nevoie de o masina mai mare pt. sotia mea si pt copii, Beetleul a inceput sa fie neincapator si inconfortabil pt. 1 adult,uneori 2 si cu 2 copii mici cu toate ustensilele necesare, aveam nevoie si de o masina pt. off-road, vroiam o masina relativ ieftina la intretinere (fata de 3.0 sau 4.2).

Dupa 1200 de km facuti cu ea, pot sa spun ca sunt incantat, masina nu e sprintena mai ales treapta 1-2, dar se descurca onorabil, am venit pe autostrada lejer cu 140 km/h ( nici nu ai nevoie de mai multa viteza pt. cele 2.3t , motorul are zgomotul specific pt. transmisia pe pinioane insa nu e deranjant pt mine, cel putin, inca nu am reusit sa o duc pe " coclauri" si pe dealuri.. dar urmeaza, dupa ce reusesc zilele acestea sa inspectez cardanul, de control)

Masina are si cateva problemute.. bara spate e zgariata, 2 butoante din interior sunt sterse, uzate excesiv, incalzirea auxiliara are o eroare( nu am apucat sa ma ocup de ea), haionul are telescoapele moarte (din ce am citit ar fi o problema comuna la 7L), asta ar fi cea mai mare problema.. dar o sa o rezolvam.. chiar daca e multa munca si telescoapele costa aprox 60 de euro/buc. trebuie sa-i fac serviceul si sa o inmatriculez :)

Am platit pt. ea 5800 de euro, mi-as fi dorit sa platesc un 5500.. dar nu s-a putut nici cum, dealerul m-a lasat sa pun diagnoza pe masina si sa  o inspectez cat de amanuntit mi-am dorit. 

Momentan am doar niste poze de pe telefon, dar maine dupa ce o scot de la cosmetica revin cu poze.. 

Prima modificare care a primit-o, i-am schimbat presurile de mocheta, care erau murdare si deteriorate cu unele PETEX, de cauciuc, vreau sa schimb cat de curand ledurile de la iluminatul de funtal al climatronicului din albastru in alb, nu se incadreaza in peisaj nici cum, sunt singurele, albastre, restul totul e un alb-galbui.

Astept parerile si sfaturile voastre pt. viitor.. cel mai stringent pt. mine este acum sa repar haionul si sa fac revizia. 

 

 

 

Screenshot_20161212-194516.png

Screenshot_20161212-194546.png

Modificat de Red
Link către comentariu

Sa o stapaniti sanatosi, referitor la telescoapele de la hayon o sa ai ceva de munca, in jur de 2 ore daca faci singur toata treaba, la reprezentanta doar manopera era 1900 ron.

Link către comentariu

Multumesc pt. urari, din pacate nu am apucat sa fac azi pozele promise din lipsa de timp sa duc masina la cosmetica..

Stiu ca e un pic de munca pt telescoape..insa prefer sa fac eu lucrarea chiar daca e sa lucrez 6 ore..decat sa platesc nu stiu cat si sa nu fiu sigur de lucrare (am avut neplaceri in trecut cu mecanici de reprezentata)

Link către comentariu

Felicitari!

Sa o stapanesti sanatos!

Monitorizeaza antigelul si uleiul ,se amesteca la acest motor.

Ulei trebuie norma 0w30 506.01

Link către comentariu

Ma poti ajuta cu mai multe detalii ? Sunt un pic bulversat in ceea ce priveste norma uleiului..pana acum masina a primit 5w30, la toate servisarile...

 

Multumesc

Link către comentariu

Are DPF montat ulterior, masina fiind din fabricatie fara si cu norma de poluare Euro3, a foat montat DPF-ul pt. a primii norma Euro4.

Deci e ok 5 w30 

Multumesc pt.sfaturi

Link către comentariu

*Consumables TOUAREG (7LA, 7L6, 7L7); 2.5 R5 TDI; kW: 120 (BLK, BPD)

Engine oil with filter 8,90 litres

Engine oil viscosity VW 507 00 SAE 5W-30 

Engine oil specification VW 507 00 

*Consumables TOUAREG (7LA, 7L6, 7L7); 2.5 R5 TDI; kW: 128 (BAC, BPE)

Engine oil with filter 8,90 litres

Engine oil viscosity VW 506 01 SAE 0W-30 & SAE 5W-30  /   VW 507 00 SAE 5W-30 

Engine oil specification   Without particle filter Longlife VW 506 01 /  With particle filtere Longlife VW 507 00 

Scurt si la subiect:ai filtru particule 507.00 5W30,nu ai filtru particule 506.01 5W30 sau 506.01 0w30.

 

 

Link către comentariu

Ce de noutati!

S-o stapiniti sanatosi!

Nu stiu ce setari am la forum de imi arata un topic de care nu stiu si cind colo ce sa vezi: Red-u' cu inca o masina si inca un copil :)))

Link către comentariu

Mda..e cam mare, dar asta am cautat, daca o sa fie stres maxim cu parcarea, o sa foloseasca Brotacul cand nu o sa fie nevoita sa ia ambii copilas cu ea...

Taxa de inmatriculare e ... 7460 de euro :):).. aberant de mare, mai am numere de Tol pana in ianuarie, apoi numere rosii, vedem daca se voteaza ceva cu legea pt. taxa auto, daca nu, doresc sa ma judec cu statul si daca castig sa o inmatriculez fara taxa, dezavantaj maxim in caz de revanzare, insa nu ma gandesc ca o sa o vand..daca cumva nu imi ies cele 2 variante, am sa o inmatriculez din nou in Germania si am sa platesc taxele acolo..asta !

Azi am reusit sa o spal un pic si sa pot pune poze in sfarsit mai de calitate, 

Nu stiu sigur ce inseamna eticheta " Webasto".. preincalzitor sau incalzire auxiliara.. poate ma ajutati, pana gasesc alte detalii.

Vreau sa schimb iluminarea de la displayul climatronicului.. e singura pata de albastru in masina.. in rest am un alb-galbui cu rosu, sper sa nu fie prea complicat sa-l dau jos :)

 

 

 

20161218_143525.jpg

20161218_143540.jpg

20161218_143609.jpg

20161218_143650.jpg

Link către comentariu
Jetta20tdiHLDSG6

Salut, sa o stapanesti sanatos.

Doar ce am prins pe.diagonala:

1. Aia cu intretinerea ieftina...depinde ce pica si unde repari.

2. Daca ai si senzori n.ai treaba cu parcarea. 

In rest, daca pe tine te multumeste e tot ce conteaza.

Numai bine

Link către comentariu

Multam Bebeeee,

Am facut acum o scurta diagnoza si se pare ca am bujia arsa..trebuie sa o inlocuiesc.

Dupa cateva zile de cand am masina pot sa spun ca sunt incantat :), Abia astept sa o bag pe ceva drumuri off road :)

Link către comentariu

Salut,

Felicitari pentru masinuta.

Ce (gen de) offroad vrei sa faci cu ea ? 

In primul rand iti trebuie un set de cauciucuri. Avand in vedere ca faci sosea preponderent, iti recomand sa nu mergi mai sus de un AT. Iti recomand General Grabber 2 sau BFG AllTerrain, cu mentiunea ca ultimele sunt mai slabe pe sosea uda. Am avut Grabber-uri si am fost multumit si pe sosea si in afara. Nu are sens sa te complici cu MT-uri, sunt grele si dau vibratii pe sosea, in plus pierzi serios la tinuta de drum pe sosea.

Pentru off-road de iarna ramai cu gumele de iarna, sunt cele mai indicate.

Inainte de a te apuca de off-road, iti recomand cu caldura sa schimbi fluidele esentiale, mai ales ca masina are niste km: ulei diferential fata/spate, ulei cutie transfer (reductor). Cam astea sunt cele "generice"

De asemenea, iti recomand o schimbare de lichid de racire - mai ales daca cel OEM e inca in masina dupa toti anii astia. Te va ajuta la a evita incalzirea motorului.

Ai scut metalic sub masina ? Daca nu, ar trebui neaparat scut sub cutia viteze si cutia transfer.

Ambreiajul in ce stare se prezinta ? Incursiunile in off-road au "darul" de a pune la munca intens ambreiajul. La viteze mici peste denivelari, bolovani, etc poti folosi "low range"/reductorul pentru a nu chinui inutil ambreiajul

In rest...numai de bine, Touaregul este masinuta care "poate" cel mai mult dintre SUV-uri, exceptand cele "traditionaliste", care intra la capitolul "utilaje" :) 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Multumesc, 

Momentam am niste Dunlopuri AT, care cel putin pe fata au cam 8-9 mm profil, nu am apucat sa vad cat de vechi sunt dar par intr-o conditie foarte buna. 

Cat despre revizii, masina e programata sa schimb, aboslut toate consumabilele, chiar daca a avut service-ul la zii. 

Cat despre off-road.. nu imi doresc ceva extrem, de obicei ma duc cu bicicletele pe deal si cum o masina mica nu-mi conferea confortul necesar pt. astfel de excursii, combinat cu necesitatea de o masina mai mare... am ajuns la Touareg :) Mai am nevoie si pt. remorca cu ATV-uri, iar iarna daca ma duc la o cabana sa nu am stres, recent am fost in Retezat la Rausor si am avut ocazia sa merg cu un Q7, ce e drept 3.0 si nu am avut nici cea mai mica emotie cu nici o suprafata si cu nici o panta.

Cam asta ar fi aplicabilitatea.. nu imi doresc ceva extrem caci nu am experienta necesara si nici bugetul necesar :)

Link către comentariu

Dunlopurile probabil sunt GrandTrek - sunt okish, adica ok pe sosea dar slabute in teren - comparat cu Grabber-urile AT2 sau BFG AT-urile, dar sunt bune daca sunt deja pe masina si nu cer bani. Cand va fi sa le schimbi - te poti re-orienta, mai povestim daca vrei

E foarte foarte OK Touareg-ul si poate foarte mult - chiar si cu suspensia cu arcuri de otel (nu ma refer la cea pneumatica - are avantajul varierii garzii la sol, dar pe termen lung e o solutie scumpa, mai ales la intretinere/reparatii). Cutia manuala e de preferat daca faci off-road, deci per total - ai ales bine.

Nu ai nevoie de trolii si accesorii de extrem. Trebuie doar sa ai grija sa nu o "pui pe burta" in zapada mare/noroi. In rest masina te va duce foarte departe, cu putina grija. 

Sa verifici preventiv existenta si starea scutului/scuturilor de sub masina. E prima grija inainte de a iesi in off-road.

Frumos cu remorca cu ATV-uri, am si eu ceva amintiri frumoase la capitolul asta... :) 

Link către comentariu

@75NOR, da, exact GrandTrek sunt.. masina si configuratia asta nu am ales-o asa fara documentatie, cam 6 luni am cautat masina si aprox tot cam atata am studiat configuratia ideala pt. ce am eu nevoie..

Cat despre ATV-uri.. pot sa spun ca e foarte misto, mai ales in compania copiilor :) desi tind sa-i imping mai mult spre " miscare" adica spre bicicleta.

Modificat de Red
Link către comentariu

Sa te bucuri de ea si asteptam poze - mai ales din afara asfaltului, zapada, etc. 

E foarte rar sa vezi masinutele astea folosite la altceva decat mall/asfalt, etc, desi sunt foarte capabile

Link către comentariu
Jetta20tdiHLDSG6
8 hours ago, 75NOR said:

[...]Trebuie doar sa ai grija sa nu o "pui pe burta" in zapada mare[...]

 

Cu suspensia stii cum se face?

Se coboara masina la maxim, se asculta o melodie, se topeste zapada, se ridica masina la maxim si se pleaca :)

Link către comentariu

:) Doar ca eu am suspensia normala, nu cea pneumatica !

Momentan ma chinuii sa schimb bujia de la webasto si ledurile de la climatronic.

 

 

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!