Jump to content

Skoda Superb 2 Combi


sebip

Postare recomandată

Am trecute peste un concediu de vreo 2.500 km prin Serbia, Grecia si Bulgaria. In rest nu am vreme nici sa respir... :)

Link către comentariu

Respect pentru pasiunea pe care o pui!foarte frumoasa masina!recunosc ca sunt un pic invidios de alcantara și de cârligul de remorcare!foarte tare ceea ce faceti cu totii aici pe forum!

Link către comentariu

In după masa asta pe centura orașului Gherla...vorba aia: in femei si frane de Dacia sa nu ai încredere! :)

IMG_20181021_170231.jpg

IMG_20181021_170054.jpg

IMG_20181021_170330.jpg

IMG_20181021_170126.jpg

Link către comentariu

Laterale nu am nimic afectat. Oricum ii interesanta dinamica în accidente. Numărul lui a rămas la propriu agata/găurit in cârligul meu. Șoferul și soția lui erau destul de zdruncinați că le-au sărit airbagurile în dinți. Șoferului i-a prins și mana airbagul că îl durea tare încheietura.

Noi am fost ok. Tocmai se treziseră  fetele in spate. In rest tabla și plasticul se repara. Doar că va trebui sa caut un vopsitor responsabil în Cluj. Și asta îi cel mai greu. Am ceva emoții cu haionul că îi electric. :d

Îs curios cum funcționează RCA-ul cu decontare directa de la Allianz.

Link către comentariu

Daca tu ai RCA cu decontare directa ar trebui sa functioneze ca la Casco cu regres. Allianz sunt destul de serioși și lucrează bine cu reprezentantele.  Probabil va fi si o constatare suplimentara după ce se demonteaza bara daca apar avarii ascunse. Daca este cârlig detașabil sau retractabil să te uiți atent la îmbinare unde vine de se prinde pe armătură. Sa vezi daca se demonteaza rabatează ușor.

Ciudat că au sărit airbag ul la Logan , probabil cârligul a lovit direct senzorul sau decelerarea a fost foarte bruscă. 

Modificat de ciolib
Link către comentariu

Da vad ca are si anvelope all seasson sau de iarna, si cu toate asta, patania. Nu a pastrat distanta, sau nu era atent din timp. Imi pare sincer rau, sper sa o repari fara complicatii si cat mai bine.

Link către comentariu

Deocamdata la o evaluare preliminara se inlocuieste haion si bara spate plus restul minunilor care mai pot aparea cand dau bara jos!

Modificat de sebip
Link către comentariu

@sebip: Imi pare tare rau de ce ai patit :(

Imi imaginezi ce injuraturi si altele au fost...

Partea buna a povestii este ca primesti hayon nou. Impactul i-a dat o curbura aiurea, e manopera cat nu merita ca sa-l indrepti. Ii stiu pe unii care si-ar da doctoratul in PDR pe hayonul ala, dar, nu are sens. Il schimbi si aia e. 

Asa cum au zis si colegii, verifica prinderea carligului, atat pe sasiu, cat si a lui pe suport

Bafta maxima si hai cu poze cu "dupa"

Link către comentariu

@75NORchiar am fost super liniștit. Am fost conștient că după impact nu se mai putea schimba nimic. Am avut doar un moment în care m-am speriat că initial Dacia era într-un nor de praf/fum și înauntru era o ceata de la praful de la airbag...și liniște. Le-a trebuit câteva minute sa se dezmeticească și să își revină. Un bărbat de 61 de ani cu sotia...

Link către comentariu

@sebip am dat zoom maxim sa vad mahle scris pe cutie :D... 

Îmi pare rău de ce ai pățit... Cum ziceai, e important vopsitorul sa aibă mana bună... Succes la reparații... Bine ca e toată lumea teafara

 

Link către comentariu

Astăzi am reușit să fac constatarea la Allianz. Mă bucur că am ales decontare directă. Cel care m-a lovit avea la Asirom. In 13.11 intra la reparat la Compexit și sper ca totul sa decurgă ok. Profitand de noua legislație vreau sa cer mașina de schimb pe perioada reparației. Cică pentru patru ore de manopera primești o zi mașina la schimb!

Modificat de sebip
Link către comentariu

Imi pare rau de patanie, bine ca nu a fost mai rau! Fierul se indreapta/inlocuieste, bine ca nu au fost victime.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Azi am fost sunat și in urma orelor de manoperă dintr-un deviz preliminar, voi primi mașina la schimb trei zile. Buna și polița RCA la ceva! :D

Link către comentariu

Stiu ca este Offtopic, dar as fi curios cum ai reusit acest miracol cu Compexit? O data am cerut masina de schimb de la ei ca aveam masina lovita si bagat la reparat la ei, a stat la reparatii a mea trei saptamani si au luat bani frumosi pe acea reparatie, si totusi nici nu vroiau sa auda de masina de schimb, efectiv faceau pe prostii... 

Link către comentariu

@Andrei1980 Nu are legătură cu Compexit. Are legătură cu polițele RCA. S-a schimbat legislația în domeniu de vreo 2 ani, și doar la reparatii pe rca, poți cere mașina la schimb pe dosarul de dauna. Echivalarea se face la 4 ore manopera=1 zi mașina la schimb. Eu am ales Compexit din comoditate, dar mașina o poți cere de la orice firma care închiriază mașini. Costul de inchiriere îl decontează pe dosarul de dauna. Problema ii că, evident, la constatare nu ți se spune de opțiunea asta...că sa nu le crești costurile! :D

Link către comentariu

Iti multumesc de raspuns ! Reparatie perfecta iti doresc si toate cele bune ! 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Inca asteptam sa termine masina! :) O lasati marti dimineata (13.11) si maxim o saptamana ii gata, adica urmatoarea marti (20.11). Joi (25.11) is sunat ca au mai facut o reconstatare (cum era si normal dupa ce au data bara jos) si masina va fi gata doar pe miercuri (21.11). Azi ii deja 22.11, dar masina va fi gata doar saptamana viitoare...luni sau marti (27.11). Sa nu iubesti Compexitul? Macar sper ca iese treaba bine!

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!