Jump to content

Skoda Superb 2 Combi


sebip

Postare recomandată

On 13.04.2018 at 5:43 PM, Rave said:

Eu abia acum vad masina asta. Frumoasa! :) 

Mersi! Balenele nu ies in evidenta...alea micute si slabute atrag privirea! :D

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Misto :icon_thumright:

Poti merge mai departe pe ideea asta cautand o hala de caramida abandonata, sau ceva cu iz industrial, cat mai ponosit. Argintiul de la Superb ar da un contrast genial...

Link către comentariu

@cogdao hibridul era la volan...nu sub capota! :)

Am făcut plinul, m-am învârtit prin Cluj vreo 50 km, am ajuns la Baia Mare după 150 km și aveam autonomie 1050 km. Deja știu cine va conduce în concediu.... :d

Link către comentariu
  • 5 weeks later...

Mâine avem programare in service pentru schimb distributie, pompa de apa și curea accesorii. 

Având în vedere că în ultima luna am primit două mesaje in bord legat de senzorul de ulei, facem o verificare la fire și senzor să vedem de unde vine problema. Bineînțeles că și in bord îmi arată temperatura uleiului cu intermitente...

Link către comentariu

Cu senzorul am rezolvat. Era piscat firul! :)

IMG_20180530_095639.jpg

Link către comentariu

Bine ca a fost rezolvare rapida !    Consuma putin balena ....mai ales cu jantele alea.. :) 

Link către comentariu

@Doomy eram pregatit oricum cu senzorul! Asa am scapat mai ieftin. Legat de consum nu prea m-am agitat niciodata. Important ii sa ma pot folosi de masina, apoi +/-1 litru...astea is detalii! :)

Am rezolvat si distributia. Am mers pe kitul de la Dayco, pompa de apa Hepu, si curea de accesorii Conti. Am schimbat si aici o rola ca avea un joc usor.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Mai punem cate o poza de pe drumurile facute spre santierele patriei!

Vineri intram in service pentru un schimb placute frana si discuri fata/spate.

IMG_20180626_144256.jpg

IMG_20180626_143448.jpg

IMG_20180626_143508.jpg

Link către comentariu

Fac echipa împreună cu băieții din atelier: ei cu atenția la detalii ...eu cu banii! :)

Link către comentariu
On 4/5/2018 at 7:34 PM, sebip said:

@DaNNinho am dat jos Nokian WRD4 si am pus Falken Azenis FK510. Astea de vara nu au numai un sezon!

Cum apreciezi FK510'urile?

Link către comentariu
On 5/26/2017 at 4:11 PM, sebip said:

Inspirat de topicul colegilor cu S3, m-am luptat si eu cu lumina la bricheta. Pentru ca nici la mine nu mergea respectiva lumina, si gandindu-ma ca inca la S2 nu au facut "economii", am tras concluzia ca am becul ars. Asa ca:

1. Am scos rama schimbatorului

2. Am scos urmatoarea rama cu butoane

3. Cu un torx de 20 an desfacut 2 suruburi care in etapa asta devin vizibile

4. Am scos mufele de la respectivele butoane 

5. Am desfacut panoul lateral de la picioare stanga pasager

6. Am scos mufa de la alimentare de la bricheta

7. Am scos scrumiera cu priza atasata

8. Am desfacut "scoclul" de plastic al beculetului de pe bricheta

9. Am inlocuit becul

Si acuma am lumina...de roman VERDE...

;))
 

20170526_073028.jpg

20170526_073114.jpg

20170526_073123.jpg

20170526_153817.jpg

20170526_152100.jpg

20170526_152643.jpg

Imi poti spune te rog cum se demonteaza rama schimbatorului? Eu am cutie manuala dar prinderea ramei este identica. Vreau sa schimb nuca cu tot cu fusta si mi-e teama sa nu stric ceva. Multumesc! 

Link către comentariu

@andrei0241 anvelopele isi fac treaba cu brio, nu am avut situatii in care sa faca figuri. Bine ...acuma nici nu is puse pe o masina cu tenta sportiva. Ma apropii cu ele de 25.000 km si probabil merg undeva pana prin 50.000 km, adica inca vara viitoare. Cred ca au un raport pret/calitate imbatabil si nu stiu daca un Continental sau Michelin, dublu la pret, ar aduce ceva in plus pe masina asta.

@sofo_bogdy din ce imi aduc aminte, rama schimbatorului ii prinsa doar in cleme. 2 fata/2spate, se vad si in poze, se trage cu simt de raspundere! :D

Link către comentariu

Salutare! Am gasit un set de Themisto si ma gandeam sa fac trecerea de la 16 la 18.Crezi ca merita? Ai avut ceva probleme cu articulatiile din cauza jantelor? Momentan am 2 seturi de Spectrum vara-iarna! 

Modificat de sofo_bogdy
Link către comentariu

Mașina rulează de doi pe drumuri din Romania în proporție de 85% și încă nu am schimbat nimic pe parte de bucșe/suspensii. Vorba aia: nu bate...nu troncane. In rest nu știu ce să zic legat de consum, confort sau stabilitate, că eu nu am condus-o cu alte jante.

Astăzi am schimbat ștergătoarele: 165 de lei cu montaj inclus! :D

 

 

IMG_20180709_153158.jpg

Link către comentariu

Eu nu am condus cu roti mai mari de 16.Multi se plang ca deja de la 16 in sus masina devine prea rigida. Din punct de vedere al look-ului e clar un castig! Imi place foarte mult cum arata masina ta cu jantele Themisto si mi-e foarte greu sa ma abtin din a face acest upgrade. Sper sa nu imi para rau! 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!