Jump to content

Skoda Superb 2 Combi


sebip

Postare recomandată

Siguranta vine pe primul loc. Si eu am programare dupa 14:30 sa le pun din nou pe cele de iarna :))

Link către comentariu

Bravo voua. Nici sa vreau, nu am ce sa pun :) Da' ma rezum la drumuri doar in oras, rulez foarte incet si sper, sigur :)  

Link către comentariu

Domnu'  am fost si eu in ultimile 2 zile prin Cluj si nu mi s-a parut asa de grav :D  dar fiecare cu prioritatile lui , la Brasov insa a fost alta poveste  acolo a fost grav :D 

Link către comentariu

@Doomy acuma am ajuns în Târgu Jiu și de aici "iingrijoarea" mea. :D

Am găsit ceva ce nu îmi prea place la Superb: volumul rezervorului. La gabaritul ei, puteau sa pună unul cu cel puțin 20 litri în plus.

Link către comentariu

Cam la limita cu 60 litri , puteau sa puna macar 70L ca pe passat dar asta e....Sa ai drumuri bune ! 

Link către comentariu
20 hours ago, sebip said:

Am găsit ceva ce nu îmi prea place la Superb: volumul rezervorului. La gabaritul ei, puteau sa pună unul cu cel puțin 20 litri în plus.

De acord, resimtisem si eu asta. Mai ales ca B6-le avea rezervor de 75.

Link către comentariu

Aseară am ajuns acasă după un weekend în făcut împreună ~1100 km. In mare am ajuns la Târgu Jiu, Drobeta Turnu Severin, Portile de fier 1, Orșova, Cazanele Dunării. Am mai trecut doar pe la Tismana și Hobita. Pot sa zic doar ca masina ii facuta pentru astfel de drumuri. Drumurile europene, nationale, județene...un pic de autostrada au făcut ca media de consum pe kilometrii ăștia sa fie 5.1. Pentru un combi cu 170 CP, DSG, 1650 kg ii ok. 

La întoarcerea am avut doua evenimente:

- pe Valea Jiului începuse sa ploua/lapovita și undeva înspre Petroșani, căzuse piatra de pe versant. Cele mai mari bucăți...sa zic ca și pumnul. Am ocolit ce am crezut ca îs mari, dar într-una mica mi-am tăiat cauciucul. A fost veselie pana am găsit un refugiu și pe vremea aia sa pun rezerva. În mare vina mea, ca ma apropii prea tare de cel din fata și în felul asta îmi rămâne puțin timp/distanta de reacție. 

- aprope de Cluj am bifat borna de 180.000 km. Suntem împreună de 18.000 km și 9 luni. Am deschis capota doar la o revizie și pentru lichid de parbriz. Super mulțumit! :D

20170423_173145.jpg

Link către comentariu

Ai bifat ceva km :)

Nasol cu incidentul cu pneul, insa nu cred ca este acesta un motiv sa iti schimbe weekendul avut ;)

Valea Jiului e pe o parte foarte bun traseul, insa la aspectul cu pietrele nu prea ai cum sa il prezici :(

Ati avut si voi parte de toate anotimpurile prin traseu?

Si sa nu te aud cu rezervorul, nu ai haldex si ai si rezervor mai mare, deci sa stii ca se poate si mai rau cu autonomia :))

Link către comentariu

@sebip: faina plimbarea.

Imi pare rau de anvelopa :( 

Consumul in schimb - foarte bun

De la Tg Jiu pe unde ai mers la Drobeta ? Pe Motru ? Cum se prezinta zona ? 

 

Link către comentariu

@ToniM Nu pun la inima "evenimentele" astea. De anotimpuri ce sa zic: in Feleacu era zapada bine...pe urma am mers ba uscat, ba ploaie. La dus In Hateg a inceput lapovita. La Targu Jiu si mai in jos a fost soare, primavara, caldura intre 15C-20C.

@75NOR Intr-adevar am coborat in jos pe la Motru. Drumul bun, se poate merge frumos. Consumul in mare parte ii datorat traficului destul de aglomerat, cel putin Turda-Sebes si a faptului am incercat sa ma bucur de povestile cu familia si nu prea am tras de masina.

Link către comentariu

Pana am refăcut trecerea pe jante de vara, am cerut ceva preturi la anvelope de vara:

Nokian zline 424 buc

Dunlop Sport Maxx 490

Continental PC6 485

Toyo Proxes C1S 400

Am aruncat și o privire pe cauciucuridirect la Falken Azenis FK510 și îs la 356 lei/buc. Surprinzător de ieftin sau sursa dubioasa? :D

Link către comentariu

Boon, setup de vara din nou :) 

Astept ceva poze din fata si din spate, dupa bricolaj ;)

Link către comentariu

Hehe, arata bine rau cu jantele astea mari combi-ul tau :) cu anvelopele...nu e vorba de sursa dubioasa, ci doar e o perioada cu un pret mai bun. Totusi ai pus in balanta niste anvelope oarecum dintr-o clasa diferita. Daca de obicei nu tragi de masina, nu cred ca isi merita costurile Continentalurile si/sau Dunlopurile.

 

Link către comentariu

@RzzV trag de masina în limita bunului simt! :D Dar categoric, când am trecut la Superb Combi nu am avut în cap: liniuțe, circuite, și viraje în care sa încerc limitele fizicii! Pe măsură ce îmbătrânesc devin mai conservator! :)

Link către comentariu

Mulțumită colegului @75NOR urmează sa ma apuc de tuning. 

20170428_111103.jpg

Modificat de sebip
Link către comentariu

@sebip: spor la montat. Apropo de ce scrie pe ambalaj, nu e nimic "schneller" cu astea :biggrin:

Au si instructiuni de montaj, dar iti trebuie si ceva de masurat, ca sa centrezi placuta de inmatriculare intre cele 2 gheare de plastic. 

Link către comentariu

Succes la bricolaj, poate iti fac saptamana viitoare o vizita sa le vad live ;)

Link către comentariu

Bun asa! Pentru montaj am folosit simțul ingineresc și doua surubelnite: una cruce pentru montat/demontat și una clasica lata (pentru fixarea numărului, nu am vrut sa îmi stric manichiura). 

În spate arata ok, în fata încă nu îs convins ca ii ceea ce trebuie.

20170428_120009.jpg

20170428_120414.jpg

Și poze cu fata. 

20170428_121628.jpg

20170428_121632.jpg

20170428_121636.jpg

Link către comentariu

@sebip :coolpics:

Mie imi place cum arata, mai ales in spate :) 

In fata - aceeasi problema ca si la mine - clemele de plastic obliga placa metalica sa coboare vreo 3 cmm fata de rama preformata pe bara. Mai bine de atat este doar daca il lipesti cu dublu adeziv direct pe bara fata. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!