Jump to content

Scule schimbare rulmenti fata-spate


marcelinho23
 Share

Postare recomandată

Salutare, am comandat ieri rulmentii fata si spate si doresc sa ii schimb personal. poate cineva sa imi spuna cineva de ce chei am nevoie pentru aceasta operatiune? am presa , chei tubulare . am nevoie de imbusuri , sau torx? masina e passat b5.5 variant 1.9 tdi

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara presa hidraulica pentru depresare nu faci nimic.

Pe fata trebuie sa demontezi fuzeta. Probleme mari pot aparea la surubul ce tine bratele de sus. In 90% din cazuri nu iese decat incalzit cu flacara.

In rest, torx T45, dorn pentru lovit surubul-minune si eventual pivotii bratelor de sus, inbus de 14 sau 16 (in functie de motorizare)pentru surubul de la planetare, inelare/tubulare/fixe de 10, 13, 16, 17, 18, 19, 21 si poate imi mai scapa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de torx t45 le am. Bratele sunt noi si chiar saptamana trecuta le-am desfacut pentru ca am schimbat capul de planetara. butucul , cu ce e prins pe fuzeta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulmentul intra presat pe butuc si tot ansamblul presat in fuzeta. Iar surubul de la planetara tine tot ansamblul sa nu se destrame.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha... . torxul de 45 e pentru butucul de pe spate? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru etrierii fata. Sau daca il demontezi cu tot cu portetrier, folosesti doar tubulara de 17 sau 18.

Pe spate n-am demontat niciodata. Din stiinta mea iti trebuie o presa pentru rulmenti. Sau mai tiganeste cu dalta si ciocan, dar nu va fi usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presa am . pe spate e butucul complet , doar asa se schimba si e prins in 4 sau 5 suruburi... da nu stiu ce cheie trebuie la ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru tutoriale. azi au ajuns piesele si am avut o surpriza... am comandat rulment spate MAPCO  si m-au sunat sa imi zica ca nu mai au pe mapco dar o sa imi trimita ceva apropiat ca pret si calitate. zic bun ,trimiteti. azi ajung piesele, cand deschid coletul o cutie mare pe care scria TRISCAN. Bag o serie de sfinti si ma apuc sa il deschid. cand il deschid si ma uit pe rulment ce scrie?!?! FAG MADE IN GERMANY;-) . norocosul de mine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!