Jump to content

Skoda Superb 2


saishnoo

Postare recomandată

Salutare,

Am decis sa imi prezint si eu masina, o Skoda Superb 2 TDI.

Venind de la o Octavia II FL 1.6 MPI, trecerea la Superb 2.0 TDI a fost facuta cu oarece emotii fiind primul diesel din "cariera". Dar, pana la urma sunt extrem de multumit din toate punctele de de vedere: consum, confort, putere.

Masina este relativ decent dotata neavand xenon, incalzire in scaune, navigatie si senzori de parcare. Cutia este manuala cu 6 trepte, ceea ce ma bucura :) .

 

Masina a avut parbrizul crapat, dar deja s-a schimbat cu unul de la AGC Automotive. Anvelopele de iarna primite cadou (de masina de la mine) sunt Nokian WR3 dot 4316. Pana acum sunt multumit de ele. 

Intre timp am comandat senzorii de parcare (fata spate). Mai departe vedem ce alte dotari o sa mai primeasca. Sunt deschis la recomandari :) 

 

 

IMG_0457_1.jpg

IMG_0458_1.jpg

IMG_0462_1.jpg

IMG_0465_1.jpg

Link către comentariu

@saishnoo : salut si felicitari pentru achizitie. 

O sa vezi diferenta de clasa fata de Octavia, motorizarea asta e suficienta pentru caroserie.

Pe dotari, poti face multe up-grade-uri, depinde daca si cat esti dispus sa investesti.

Ai putea incepe cu o folie de calitate pe geamuri, dar nu varianta "smoala", ci un Llumar discret, cat sa imite privacy glass aka sunset.

Poti pune: roti mai mari, scaune incalzite, navi, bixenon, etc. Doar de tine depinde.

Ai putea pune un 17'' OEM frumos si eventual un eleron spate OEM, ar da chiar bine pe culoarea ta.

Ceva poze cu interiorul ai ?

Bafta si...asfalt uscat - daca esti tu in avatar, desi sezonul nostru s-a cam incheiat ;)

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

 

@75NORcam da... s-a incheiat, dar vine curand primavara :)

Folie a primit aseara gama ATR de la Llumar. cema relativ discret, 64% opacitate pe laterale spate si luneta. Am pastrat jantele de 17 de la Octavia pentru vara. Navi nu cred ca ii pun pentru ca nu as folosi. Bolero-ul momentan imi e de ajuns. Scaune si bixenon m-ar tenta. Sa vad ce costuri ar implica si ma ocup.

Mi-am mai comandat un buton de deschidere portbagaj din interior. Acum sa vad daca poate fi montat. Daca nu o sa apara la vanzare.

Poze cu interiorul o sa pun zilele astea. 

@loghy da... am avut oferta pentru asta si a meritat. Octavia am vandut-o in 2 zile... 

Link către comentariu
4 hours ago, saishnoo said:

 

@75NORcam da... s-a incheiat, dar vine curand primavara :)

Folie a primit aseara gama ATR de la Llumar. cema relativ discret, 64% opacitate pe laterale spate si luneta. Am pastrat jantele de 17 de la Octavia pentru vara. Navi nu cred ca ii pun pentru ca nu as folosi. Bolero-ul momentan imi e de ajuns. Scaune si bixenon m-ar tenta. Sa vad ce costuri ar implica si ma ocup.

Mi-am mai comandat un buton de deschidere portbagaj din interior. Acum sa vad daca poate fi montat. Daca nu o sa apara la vanzare.

Poze cu interiorul o sa pun zilele astea. 

@loghy da... am avut oferta pentru asta si a meritat. Octavia am vandut-o in 2 zile... 

Felicitari de masina! Legat de deschiderea portbagajului din interior, cred ca totusi butonul ii cea mai mica investitie. S-ar putea sa ai nevoie si de pistoane!

Link către comentariu

Multumesc pentru urari!

@teologulera versiunea Elegance, si ceva dotari in plus, puse de mine. Pretul de vanzare a fost de 7500. De fapt tot cu atat am cumparat-o.

@sebip o sa caut sa citesc mai mult. Cred ca se poate face, chiar si cu pistoane. 

Modificat de saishnoo
Link către comentariu
15 hours ago, saishnoo said:

Folie a primit aseara gama ATR de la Llumar. cema relativ discret, 64% opacitate pe laterale spate si luneta. Am pastrat jantele de 17 de la Octavia pentru vara. Navi nu cred ca ii pun pentru ca nu as folosi. Bolero-ul momentan imi e de ajuns. Scaune si bixenon m-ar tenta. Sa vad ce costuri ar implica si ma ocup.

Mi-am mai comandat un buton de deschidere portbagaj din interior. Acum sa vad daca poate fi montat. Daca nu o sa apara la vanzare.

Salut,

Buna alegere folia.

Ref la scaune, o sa ai nevoie si de alt panou pentru climatronic. Vezi ca in Bucuresti sunt mai multi colegi care se ocupa cu retrofit-uri.

Cat despre butonul de deschis portbagaj - nu am vazut asa ceva pe Superb limuzina... Combi-ul avea optiunea asta de deschis portbagaj din interior. Pe langa buton, cabalaje, iti trebuie si pistoanele de actionare, dar pentru limuzina nu cred ca exista, din cauza hayonului split. Probabil doar daca anulezi deschiderea "mica" adica sa ai doar deschidere tip hayon, nu si cea mica, doar capota portbagajului. Sunt curios ce iti iese :) 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Felicitati pentru masina... arata foarte bine. Chiar ar merge niste jante pe 17", chiar am vazut una cu jante Laurel si dadeau super bine pe ea.

Legat de portbagaj sigur se poate pune, dar trebuie schimbat intreg sistemul (inclusiv pistoanele) nu doar butonul :) si cred ca ajungi pe la vreo 200E cu el + montajul. Sa ne anunti si pe noi daca l-ai facut.

 

Spor la km.

Link către comentariu

@razvromerci frumos. Jantele de 17, le-am pastrat de la Octavia. O sa primeasca un set de anvelope noi, inca nu imi bat capul  ce/cum or sa fie. 

Trebuie sa ajung pe la Cristi( @Al Bundy) sa facem un plan de atac :). As vrea sa ii montez si TPMS sau senzori in roata. Dar nu stiu daca suporta modulul de ABS, sau ce mai trebuie in cazul in care ma decid la senzorii in roata. 

IMG_3041.JPG

Link către comentariu

Faine jantele, seamana mult cu Venus-ul OEM 17'' care a echipat Superb 2-ul pana in 2011

Vezi ca TPMS-ul e pe senzorii de ABS, nu e "calitativ", deci nu ai nevoie de senzori in roata.

Iti mai trebuie un buton, se aplica pe consola schimbatorului, in stanga.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Uite ce inseamna TMPS :)

Sistemul cu senzori in roata e alta mancare de peste si una mult mai scumpa de pus. Si eu vreau sa pun TMPS, cred ca o sa o fac odata cu senzorii de parcare si probabil tot la Cristi.

Link către comentariu

Stiu. Mi-am montat pe Octavia asta. Se conecteaza la modul de ABS. 

L-am comandat si pe asta preventiv. 90% sunt convins ca se poate.

Link către comentariu

Si am apucat in we sa fac ceva km cu masina. 

Intre timp s-a aprins si martorul de DPF. S-a regenerat printr-o tura scurta pe autostrada. 

In rest inca sunt extrem de incantat de masina :) 

IMG_0503.jpg

Link către comentariu

Mama ce bine arata pentru rulajul ala.

De altfel am si eu in cercul apropiati de prieteni, oameni care au trecut de 160k rulaj cu Superb 2 fara nicio reparatie, in conditii de uz intensiv/company car.

Superbul 2 a fost una dintre cele mai fiabile masini VAG ale epocii ei.

Ai mai apucat sa mai montezi cate ceva ? 

Link către comentariu

Momentan masina a mai primit un set de becuri led. In interior si la oglinzi. 

Din pacate nu am mai vazut masina pe lumina, sa ii fac niste poze cu folia aplicata. Sper zilele astea ca tot e o minivacanta. 

Link către comentariu

De sezon. Mai ales cand se lucreaza la parterul blocului vecin...

A mai primit un set de stergatoare noi Valeo sa mearga cu parbrizul nou :D

 

FullSizeRender.jpg

FullSizeRender.jpg

Link către comentariu

Tocmai au aparut (prin DHL) senzorii de parcare fata/spate. Acum am doua probleme: sunt negri si nu a ajuns butonul pentru ei. 

Unde si cum as putea sa ii vopsesc? Daca se poate un mesaj privat. Butonul inca este pe drum. 

 

 

FullSizeRender.jpg

Link către comentariu

Avem si cabluri. Am inceput sa caut sa vad xenon oem.

Acum sa vad la ce costuri finale ajung :)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Si s-a intamplat primul retrofit la masina. Un modul bluetooth 3C8035730A. Am apelare in maxidot cu comenzile de pe volan, pe RCD510 si bineinteles pe telefon.

 

IMG_0655.JPG

IMG_0648.JPG

IMG_0649.JPG

IMG_0650.JPG

IMG_0651.JPG

IMG_0653.JPG

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!