Jump to content

Golf 4 1.6


Man93

Postare recomandată

Buna ziua, acesta este primul meu post pe acest forum, cu aceasta ocazie doresc sa va prezint masina mea. Este vorba despre un golf 4 1.6 16 valve, in 4 usi, cod motor BCB, and 2003 luna a 10-a.

Dotari: 

-Clima

-4xgeamuri electrice

-Computer bord

-Servodirectie,ecp,abs.

-Oglinzi electrice, incalzite si helionmate.

-Inchidere centralizata din cheie tip briceag.

-Volan reglabil pe adancime  si inaltime.

-Scaune reglabile pe inaltime

-Cotiera fata/spate.

-Iluminare interior full led.

-senzor parcare spate.

-volan 3 spite.

-Jante pe 16 OE volkswagen aliaj.

-Boxe 8 (4 cu 4 tweetere). Sunt foarte multumit de cd-playerul cu, care a venit masina. Stie de usb/aux si bluetooth.

Cam astea ar fi dotarile, daca am omis ceva, va rog sa ma atentionati.

Masina am cumparat-o acum o luna, cu, carte service, eu zic ca arata foarte bine, mecanic sta foarte bine, pana in momentul de fata nici o problema.

La masina am facut destule pana in acest moment, am spalat plafonul, am scos tot ce tine de unitatea centrala ( cd player, suport pahare, clima), curatate, spalate, degresate( butoanele de la clima erau "zob"- a necesitat vopsirea carcasei si pilirea butoanele pentru a avea o cursa lina fara sa mai ramana blocate). Curatarea interiorului si aplicarea unei solutii pentru plastic/piele. Am desfacut aripile de protectie din fata, unde am scos tot pamantul depus, degresat si uns cu vaselina.

Singurele doua probleme care le am/avut sunt Intra apa in portbagaj pe la stopul drept. Problema am rezolvat-o cu schimbarea garniturei. Si a doua problema care o am si acum este ca trebuie sa-mi fac timp pentru portiera stanga/dreapta fata sa schimb switch-urile din yala..

In viitor, vreau sa-i cumpar un schimbator cromat ca sa dea bine cu unitatea centrala, sa-i cumpar inele pentru ceasuri. si cam atat cu interiorul.

La primavara as vrea sa-i fac un polish, am ceva zgarieturi fine pe capota si usa dreapta.Pe capota am si 2 semne mai grave de la pietricele, alea nu stiu cum sa procedez sa le astup/ascund. Voi vedea in viitor ce m-ai modific.

Cam asta este jucaria mea, va multumesc pentru timpul acordat, o zi buna va doresc!

Poze: IMG_20161101_140842.jpg

IMG_20161101_140816.jpg

IMG_20161101_140826.jpg

IMG_20161101_141015.jpg

IMG_20161101_141001.jpg

IMG_20161101_141029.jpg

IMG_20161101_141212.jpg

IMG_20161101_141241.jpg

IMG_20161101_141251.jpg

IMG_20161101_141322.jpg

IMG_20161101_141340.jpg

 

Link către comentariu

Imi place interiorul in combinatia actuala. Player-ul destul de rar ca si optiune. Un singur lucru am de obiectat, legat de stopuri, pentru ca ar fi trebuit sa vina cu semnale albe, nu orange.

Link către comentariu

Bine ai venit pe forum.Frumoasa si dotata masina, nu isi arata varsta.La cum te-ai ocupat de interior si faptul ca ai dat jos si curatat protectiile aripilor, as zice ca ai mai avut experiente cu Golf 4 sau modele asemanatoare

.Ai facut treaba buna cu curatarea interiorului, arata foarte ingrijit,Tine-o tot asa.La interior sa iti pui inele de pe Passat, nu chinezarii, arata mult mai bine cele OEM. Ar mai merge la interior niste pedale si footrest de aluminiu, niste grile de ventilatie iluminate de Bora si niste scaune Sportline sau Recaro 2.Poti sa iti faci iluminare in manerele de deschidere ale usilor O sa schimbe mult interiorular o sa le faci tu in timp.

Sa pui la punct si partea mecanica si partea de aprindere.Sa schimbi distributia, ulei, filtre, bujii.Sa monitorizezi consumul de ulei, e o problema la motoarele astea.

In rest imi place ce ai facut la masina, bafta la cat mai multe upgrade'uri.Multi km fara priobleme!

Link către comentariu
57 minutes ago, flaviusmaff said:

Imi place interiorul in combinatia actuala. Player-ul destul de rar ca si optiune. Un singur lucru am de obiectat, legat de stopuri, pentru ca ar fi trebuit sa vina cu semnale albe, nu orange.

Stopurile nu sunt cele originale presupun, a avut un mic accident in spate, si au fost schimbate stopurile si de acolo aveam si problema cu intratul apei in portbagaj, cine s-a ocupat de ea a uitat sa mai puna garnitura la stop dreapta. In viitoar poate le schimb, dar pe moment sunt ok.

54 minutes ago, ionutMK4 said:

Bine ai venit pe forum.Frumoasa si dotata masina, nu isi arata varsta.La cum te-ai ocupat de interior si faptul ca ai dat jos si curatat protectiile aripilor, as zice ca ai mai avut experiente cu Golf 4 sau modele asemanatoare

.Ai facut treaba buna cu curatarea interiorului, arata foarte ingrijit,Tine-o tot asa.La interior sa iti pui inele de pe Passat, nu chinezarii, arata mult mai bine cele OEM. Ar mai merge la interior niste pedale si footrest de aluminiu, niste grile de ventilatie iluminate de Bora si niste scaune Sportline sau Recaro 2.Poti sa iti faci iluminare in manerele de deschidere ale usilor O sa schimbe mult interiorular o sa le faci tu in timp.

Sa pui la punct si partea mecanica si partea de aprindere.Sa schimbi distributia, ulei, filtre, bujii.Sa monitorizezi consumul de ulei, e o problema la motoarele astea.

In rest imi place ce ai facut la masina, bafta la cat mai multe upgrade'uri.Multi km fara priobleme!

Experienta cu golf nu am mai avut, este prima mea masina, dar citesc in fiecare seara despre golf 4, aici pe forum cat si pe cele externe, de acolo am invatat despre problemele comune, si m-am bagat eu sa le curat, cam la orice ma bag, imi place sa lucrez la masina mea.

DIn punct de vedere mecanic, are schimbat distributie cu tot ce tine acolo(pompa. rola accesori si ce mai este) ulei schimbat acum 1k  km, baterie noua varta 60amp,filtre tot, placute si discuri noi. La drum nu bate, nu troncane, uneori imi scartiei frana de pe disc spate stanga, doar daca apas usor pe frana, vad ca de 2 zile nu mai scartie.

 

Link către comentariu

Provenienta masinii? Cumva Italia? Spun asta pentru ca majoritatea " italiencelor " vin fara ESP si cu trimurile aluminum brushed

Link către comentariu

Da, din Italia este, si proprietarul era barbat, il chema alberto ca si pe mine, are ceva daca este din Italia? eu stiam ca este ok, mai ales ca nu au umiditate si nu este problema cu rugina cum sunt cele din Germania.

Modificat de Man93
Link către comentariu

Italienii nu prea au grija de masina lor cum au germanii, de exemplu.Majoritatea mecanicilor de acolo nu sunt asa de buni, si pretul manoperei si a pieselor e ceva mai mare.Nu prea fac ei reviziile la timp sau sa schimbe alte piese.Plus ca in Italia 1 din 3 masini este lovita pe undeva.Dar sa nu generalizam, poate sa fie o masina intretinuta, indiferent de tara de provenienta.Asta o sa vezi tu in timp.

Link către comentariu

Da stiu ca italieni nu prea au grija de masina, dar a mea cel putin, are carte service exact din 2004, pana in 2015, la Milano, omu a avut grija de masina, eu am cumparat-o de la un roman care are service auto, el avand-o din 2015, accidentul in spate a fost in Romania, un logan a intrat in curul fostului proprietar la semafor, am si amiabila:)), de unde am cumpart-o eu, am primit factura la: distributie(are 1k km), discuri+placute, ulei filtre (500km), baterie noua, Pana acum, doar benzina si drumuri bune, vedem pe viitor cum se comporta.

IonutMK4, parca la tine am vazut ca ti-ai facut manerele la usi stil r32 cu burete de "vase"? cum ai reusit? as vrea sa le fac si eu asa, nu-mi place cromul, nu se pupa cu nimic, totul este aluminium brused.

Link către comentariu

Astazi, era sa rup mufa usb la cdplayer, cu aceasta ocazie m-am pus pe mesterit. Noroc ca fumez Kent si am castigat un stick de 16gb aluminium.

Asa arata stick-ul 100517690_3_1000x700_memory_stick_usb_20

In mare, am luat stick-ul din cdplayer, I-am dat cu acetona la imbinarea dintre stick si "saracia" aia care ajuta la prindere stick-ului de un snur, ceva.Am tras cu patentu de al pana a iesit, am curatat lipiciul, am dat cu foaie abraziva si a iesit un mini stick de toata frumusetea.

IMG_20161102_164628.jpg

IMG_20161102_164705.jpg

IMG_20161102_164705.jpg

IMG_20161102_164855.jpg

Link către comentariu

Ce bine da ministick'ul, zici ca e din fabrica acolo.Ai noroc cu Player'ul ala, foarte rar si foarte destept.

La manere e foarte simplu, iei 2 bureti Scotch Brite care sa aibe parte aia abraziva.Si cu partea abraziva dai direct peste manerele cromate intr-o singura directie.Dai asa de cateva ori si ai sa vezi ca se transforma in aluminium brused,Ai si 2 poze dintr-un proces asemanator.Nu trebuie sa dai jois manerele, le faci direct pe usa, dar sa ai grija sa nu dai pe marginea de plastic.

WP_000141.jpgDSC00146.jpg

Link către comentariu

am incercat cu burete, cu partea abraziva si nu a avut niciun efect...sa incerc sai bag niste cif?

Link către comentariu

Imposibil, trebuie sa iasa pentru ca am facut eu si mi-a iesit din prima,Sa nu iei burete ieftin ca nu iese, trebuie sa fie mai calitativ.Si apesi putin sa zgarii suprafata,

 

Link către comentariu

Pana la urma, am fost in cora, am gasit buretele buclucas, am ajuns acasa, i-am dat o mana de burete, si a iesit super, am reusit sa fac doar unul din 4, a inceput ploaia,

IMG_20161103_122027.jpg

Link către comentariu

Merge doar cu Scotch Brite,restul desi seamana nu o sa mearga,pt plastic izolezi cu banda de hartie.

Ma simt norocos cu garajul in vremuri ploioase,etc :D

 

Link către comentariu

Stiu ce zici, sper ca la primvara sa-mi fac timp pentru construirea unui garaj, ajuta foarte mult, poti sa lucrezi linistit la masina fara sa te vada vecinii:))

Link către comentariu

La multi km fara problem,Man.Pune si cu motorul poze si zi ceva de doapele negre din bara spate.Toate bune.

Link către comentariu

Multumesc, doapele negre din bara sunt senzori de parcare. Poze cu motorul maine, astazi nu am avut timp de nimic, dupa ploaia marunta de aseara, ma trazesc cu apa in portbagaj, foarte putina, dar tot intra pe undeva, asa ca m-am pus pe treaba, am dat bara spate jos sa investigez problema, si cu aceasta ocazie am vazut ca, si garniturile de la aerisiri erau afectate, asa ca am bagat silicon la fiecare surub in parte si la toate garniturile posibile, daca mai intra apa in ea chiar nu stiu ce sa-i mai fac. Sper sa fi rezolvat problema, doamne ajuta!

IMG_20161104_145540.jpg

IMG_20161104_145545.jpg

Link către comentariu

Vezi poate iti intra apa nu din natura ci de la furtunul ce merge la stropitor luneta,am avut si eu problema similara...

Link către comentariu

cat timp a fost frumos afara nu a fost pic de apa, ueri cand a plouat toata ziua, am verficat portbagajul si avea putina apa, in mare am observat eu pe unde intra, iam bagat silicon, eu zic ca am rezolvat problema, astept o ploaie sa vedem, cu furtunasul pt stropitoare spate, am citit despre problema asta, dar eu cel putin nu folosesc atergatorul pe spate...

Link către comentariu
  • 1 year later...

Am revenit cu ce am mai schimbat la masina, sa ma ajute si pe mine sa tin istoricul masini:

Piese mecanica:

-Montat filtru sport+tubulatura. 2a.jpg  2b.jpg  2c.jpg 2d.jpg 2e.jpg

-Schimbat bucse spate.

-Schimbat bucse bascula R32 mare/mica + pivoti.

-Schimbat dogbone+suport motor stanga.

-Schimbat bucse bara stabilizatoare.

Piese estetica:

-Schimbat bara spate oem.

- Schimbat stopuri Hella fumuri.

- Imbracat volan in piele Nappa, perforata.  1b.jpg

-Pedale aluminiu.

-Plafoniera cu lumina ambientala facuta de mine.  23432377_10213732164639565_1772411132_o. 23379593_10213732164479561_409153744_o.j

-Lumina ambientala la picioare. 1a.jpg 1c.jpg 1d.jpg  1e.jpg

-Emblema VW luminata actionata la frana. 

 

-Inlocuit switch-uri portiere.

-Presuri oem textil.

-Tras fire pentru subwoofer, montat pe Cd player-ul masini cu adaptor Hi-to-low, Buton remote.  3a.jpg 3b.jpg 3c.jpg  3d.jpg

-Lumina banda led portbagaj.

In viitor sper sa reusesc sa cumpar grile bora iluminate, footrest gti si folii pentru ceasuri. In mare cam atat cu interiorul.

Pe exterior nu am foarte multe modificari de facut. In mare la vara jante pe 17 sau 18 (r32), Faruri R32, si in rest sunt multumit de aspectul masini.

Sper ca nu am omis ceva!

Modificat de Man93
Link către comentariu

Sa fie treaba, treaba !! 

Trusa 2022 11 valabilitate.

Extinctor 2019 10 valabilitate.

IMG_20180113_163000.jpg

Modificat de Man93
Link către comentariu

La vara o sa te bucuri din plin de filtrul ala de aer pentru ca se stie ca trasul aerului cald si clapeta aia de pe capacul motor este cea mai mare prostie pe care am putut sa o vad vreodata(cica ar consuma mai putin iarna si vara merge cu aer oparit chiar daca clapeta ar functiona motivele sunt stiute...un fel de 2 feluri si nimic bun).

Link către comentariu

Da ajuta iarna sa se-ncalzeasca motorul mai repede cu capac, dar nu cu mult, gen cu capac se incalzeste in 7 km fata de 10km cu filtru.sport.

Pe mine nu ma deranjeaza, mai mult de praful care poate sa treaca de filtru. Am sa-l ung cu ulei sa reziste la praful din Bucuresti :D

Link către comentariu

Am revenit si eu cu o problema, am avut leduri ca astea 38edac4a8b5976530c8f97f3596a0a3951d657fd puse la numar, si astazi cand ma duc in spatele masini constat ca nu mai functioneaza niciunul. Nu mai functioneaza cu niciun led, exista siguranta ceva? tin sa precizez ca miroseau urat ledurile cand le-am scos.

 

20180114_175251_HDR.jpg

Altceva cu trusa asta fata de cea veche :D

Modificat de Man93
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!