Jump to content

Reglaj faruri aftermarket Passat B6


valimaties
 Share

Postare recomandată

Salutare.

Am pus pe masina farurile din imaginea de mai jos. 

daylight_scheinwerfer_vw_passat_fk_fkfsvw011019(6)[1].jpg

Stiu ca s-a mai discutat pe forum despre faruri aftermarket puse pe B6, doar ca nu s-a zis nimic de reglajul lor. 
Pun si niste imagini si chiar o filmare, cum se vad farurile in mers... cred ca maxim 4 metri de masina si se opreste brusc lumina.
Trebuie sa mentionez ca am pus xenon 3000K pe ele...

Va rog, care aveti farurile astea, spuneti-mi si mie cum le reglati si de ce se vede pragul respectiv de lumina?!

Youtube Video

20161024_185953[1].jpg

daylight_scheinwerfer_vw_passat_fk_fkfsvw011019(6)[1].jpg

IMG-20161003-WA0006[1].jpg

Modificat de valimaties
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pragul ala e normal. Se numeste cutoff si e mai pronuntat la farurile noi cu lupe.

Problema ta e din reglaj. Poze cu spatele farului nu ai? Se misca la reglajul din habitaclu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 28.10.2016 at 11:39 AM, C o s m i n said:

Pragul ala e normal. Se numeste cutoff si e mai pronuntat la farurile noi cu lupe.

Problema ta e din reglaj. Poze cu spatele farului nu ai? Se misca la reglajul din habitaclu?

Salut.

Da, de reglat se reglau din habitaclu, motorasul fiind transferat din cele vechi in astea noi.

Am rezolvat problema. Ieri am primit o poza de la furnizorul meu de faruri. Prin telefon mi-a explicat apoi cum se regleaza. Astfel am reusit sa le inalt. Am adaugat pe poza si explicatii pentru cei care au modelul si nu stiu cum sa faca singuri. 

Culmea e ca am fost la 2 service-uri si n-au stiut... mi-au zis ca asa sunt ele si n-am ce sa le fac, nu pot fi reglate. Mda :)

 

Mai jos aveti poza cu detaliile de reglaj.

Va salut!

2016-10-29 14.17.03.jpg

Modificat de valimaties
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata acum... bine, cat a putut face si telefonul poza pe timp de noapte, in mers, din masina... :)
Ca idee, acum cutoff-ul este undeva in departare :D am ridicat destul de mult fata de pozitia initiala astfel incat sa am si vizibilitate buna si sa nu deranjez in trafic... Nu mai spun ca si ledurile sunt foarte puternice :) pe timp de noapte nu prea te poti uita in ele :) 

Faruri1.png

Faruri2.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

De la șuruburile de reglaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reglati farurile la service. E plin drumul de masini cu faruri dereglate si cu xenoane din astea minunate chinezesti. Nu se regleaza ca la Dacia pe gardul vecinului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Problema e ca majoritatea service-urilor nu au/nu vor sa foloseasca prisma optica.

Desi e obligatorie pt autorizarea RAR a unui service... dar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă se respectă niște reguli, poate fi făcut un reglaj corect și la perete. E același lucru, acel aparat doar facilitează reglajul pe un spațiu restrâns (prin poziționarea mașinii la o distanță de 0,5 metri în loc de 10 metri cât ar fi necesari la perete).

@valimaties, ce raport de înclinare au farurile? La el te raportezi când le reglezi. Pentru 1% (spre exemplu) înseamnă că acel cutoff coboară cu 10 cm sub nivelul farurilor la o distanță de 10 metri.

Dacă pare greu, și eu recomand să mergi la un service, de obicei stațiile ITP au aparatura necesară pentru astfel de reglaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, detinator said:

Problema e ca majoritatea service-urilor nu au/nu vor sa foloseasca prisma optica.

Desi e obligatorie pt autorizarea RAR a unui service... dar...

Fals - tine de ce autorizări /lucrări faci. Nu pentru orice autorizare rar, ai nevoie de aparat de reglat faruri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, MyKe said:

Dacă se respectă niște reguli, poate fi făcut un reglaj corect și la perete. E același lucru, acel aparat doar facilitează reglajul pe un spațiu restrâns (prin poziționarea mașinii la o distanță de 0,5 metri în loc de 10 metri cât ar fi necesari la perete).

@valimaties

Fals. De aia foarte multe masini au faruri dereglate. Si de obicei lumina ce nu e pe asfalt e in ochii celorlalti. Plus ca nu poti regla bine in lateral. Farurile se regleaza diferit. Si daca prinzi control iti ia talonul. 

E ilegal si nu e bine sa recomanzi asa ceva deoarece e periculos. Mai ales ca e foarte ieftin chiar si la reprezentanta si reglezi doar o data la cativa ani cel mult. Eu am dat 78 de lei la o reprezentanta VW din Targu Jiu acum un an la faruri cu xenon, fusesera reglate de un "expert" pe gard si nu vedeam nimic. 

La faruri cu halogen la service multimarca ar trebui sa fie chiar ieftin. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am recomandat nimic ilegal.

Foarte multe mașini au farurile dereglate fiindcă oamenilor nu le pasă și nu le reglează. Mai ales, merg cu greutate sporită și nu le reglează nici măcar din interior.

Aici despre reglaj, și cu desene:

https://www.hella.com/techworld/uk/Technical/Automotive-lighting/Headlight-adjustment-835/#

Eu le-am reglat la perete iar la service am dat 0 lei fiindcă reglajele au fost corecte.

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, valioglu said:

Eu am dat 78 de lei la o reprezentanta VW din Targu Jiu acum un an la faruri cu xenon, fusesera reglate de un "expert" pe gard si nu vedeam nimic. 

Pe prisma ti le-a reglat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Se numeste reglofar. Dar la xenon de fabrica trebuie si interfata ca sa memoreze noua pozitie. 

Daca nu ai xenon dureaza 3 minute toata treaba la orice servis. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!