Jump to content

SUV battle: Ateca vs Sportage vs Tucson vs Tiguan vs altii


CristiALF
 Share

Postare recomandată

2 hours ago, Sop said:

Din ce mi-a zis dealerul senzorii de parcare sunt optionali. Dar pe configuratorul online nu ii gasesc.

 

Daca apesi pe “Exterior” o sa poti accesa si celelalte pagini ale configuratorului. Senzorii de parcare ii gasesti acolo

ddee16998290094.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelian.paratu

Aveti grija cu Honda CRV 1.5 vtec turbo. Se pare ca peste ocean dar si in China sunt probleme grave cu acest motor. In China au fost rechemate 350.000 de masini in service pentru remediere. Insa se pare ca solutia de remediere inca nu a fost gasita.

Problema majora= benzina in ulei ducand pana la distrugerea motorului (oil dilution)

Modificat de aurelian.paratu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In China a fost rezolvata problema. Era cauzata de clima umeda si au modificat softul pentru a elimina altfel gazele arse. In Europa motoarele noi de 1.5 cu filtru de particule au deja implementata rezolvarea.

In State se pare ca sunt alte cauze si se va incepe remedierea din luna Noiembrie. Tine cont ca acolo este cam cea mai proasta benzina posibila. Mai mult, lumea pune in general si cea mai ieftina benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie scaunele fata mi s-au parut punct forte la Sportage. In comparatie, scaunele de Ateca mi s-au parut foarte plate. Vorbesc de sezut.

A, deci nu ai facut test drive. Ma rog, si eu am refuzat sa mai fac test cu Kuga dupa ce am inspectat masina.

Modificat de Flavyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sportage este facelift un avantaj zic eu care m-am aruncat la Skoda Octavia 3 model nou aparut si am avut destule probleme . Inainte am avut un Megane 2 facelift fara probleme pe viitor clar voi cumpara un model facelift nu ma mai arunc ca berbecu . Ce zice colegul de Honda crv intareste ideea mea .

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La FL Sportage s-au introdus si niste motorizari noi, apropo de bolile copilariei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flavyus, ce varianta de echipare ai testat pe Ateca? Intreb pentru ca scaunele de pe Style sunt intr-adevar destul de slabe ca suport lateral, cele de pe Xellence sunt mult mai ok ca suport lateral.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la confortul scaunelor , conteaza foarte mult cum e construit fiecare sofer ... la sezut , corp , etc

eu ma simt inconfortabil in masini din care altii nu se mai dau jos , asa mult le place

de aia trebuie fiecare sa faca macar un test drive  cat de mic , cu orice masina vor sa cumpere

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vorbesc de sezut, nu de suport lateral la Ateca. Scaunele de Sportage mi se par gen fotoliu, carnoase. La Ateca sezutul foarte plat/ tare. Versiuni cu piele ambele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic, e e subiectiv oricum, mie mi se par foarte confortabile si moi, ca sezut. Nu mai retin cum erau la Sportage.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelian.paratu

Despre 3008 peugeot 1.6 benzina de 180 cp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

27.000, daca tin bine minte, e Ateca Excellence 4x4...

Da, 3008-ul e mult mai bine la interior dar Ateca sta mult mai bine pe strada si nu numai :) .

Acum depinde ce vrei de la o masina... Eu, la pretul asta, as cauta sa fie si 4x4. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Cand a venit colegul nostru de forum @kthor la o intalnire de duminica cu al lui 3008 recent cumparat ( diesel, gt line) ne-a cam cazut fata la toti cand ne-am urcat la interior.

Am si uitat cum arata masinile noastre si nu ma refer la seatul meu ca erau la intalnire si golfuri, passaturi, dotate bine de tot. Diferenta de materiale la interior si design, era mult prea uriasa. Era ca si cum te-ai urca intr-o masina care iese peste 10 ani.

 

 

IMG_8919.thumb.JPG.71ec08030c0c507f607207774bdd27b3.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chestia asta cu diferenta de design e pur subiectiva

la unii le place , la altii nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, deenman said:

 Cand a venit colegul nostru de forum @kthor la o intalnire de duminica cu al lui 3008 recent cumparat ( diesel, gt line) ne-a cam cazut fata la toti cand ne-am urcat la interior.

Am si uitat cum arata masinile noastre si nu ma refer la seatul meu ca erau la intalnire si golfuri, passaturi, dotate bine de tot. Diferenta de materiale la interior si design, era mult prea uriasa. Era ca si cum te-ai urca intr-o masina care iese peste 10 ani.

 

 

IMG_8919.thumb.JPG.71ec08030c0c507f607207774bdd27b3.JPG

Asa este, dar cine vrea SI altceva (motorizare, tractiune integrala) va ramane doar cu uitatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4×4 este un moft cari 80 de kg degeaba in 99, 9 % din km pe care ii faci . Suv - urile aste din acest comparativ sunt de oras toate .  Mai utila este functia pusa pe Peugeot,  Renault x mod sau cum se numeste grip control la Peugeot . Motorizari ai la Peugeot foarte bune si la diesel sunt experti . Ce nu imi place la Peugeot 3008 volanul subdimensionat si prostia cu turometrul asezat invers . In rest o masina buna confortabila si cu finisari decente. Nu am mers cu una doar am urcat la dealer intr-un 3008 

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am zis ca nu e buna. Stiu foarte bine despre motorizarile de la Peugeot, am un 307 SW 1.6 HDi. 

Tu sigur glumesti cand scrii ca 4x4 e moft, dar las' ca e bun Grip Control-u'... Pe acelasi principiu putem spune ca 95% din timp, toate masinile sunt un moft, Dacia Logan face acelasi lucru, restul sunt bani aruncati. Chiar si Loganul e scump daca ma gandesc mai bine, si Olticul ma ducea la destinatie..

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E interesant ca 4x4 e moft :). Sunt sigur ca toti cei cu genul asta de pareri au 4x4 si strugurii sunt acri. Probabil de aia se cumpara si anumite smartphone-uri desi le lipsesc lucruri. Sunt mofturi, n-ai ce face cu ele, conteaza sa arate bine. Imediat iese la iveala faptul ca pentru romani doar imaginea conteaza, restul sunt mofturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acu' am picat de la salonul auto ... nu stiu cum erau versiunile anterioare, dar cele curente de la Kia si Hyundai nu prea au ce invidia la finisaje la nicio marca concurenta. Fetele de usi spate la Karoq si Kodiaq sunt toc toc, pe cind la Tucson si Santa Fe (ca si la i30) sunt din plastic moale ...Asa ca baieti, mai cautati, mai faceti teste ca lumea e in miscare.

Foarte ok mi s-au parut si Fordurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piata este foarte competitiva acum in clasa SUV-urilor.

VW a avut ani de zile un avantaj al interiorului mai calitativ fata de competitie (si motoare mai potente). Spre deosebire de unii producatori japonezi, Hyundai/Kia au R&D prin Europa si au gandit masinile mai pe gustul europenilor si s-au apropiat mult de VW (uitandu-ma la i30 si ce au mai scos, cred ca modelul lor a fost VW). 

Hyundai/Kia sunt printre putinii producatori non-europeni care ofera transmisii de tip DCT (transmisii foarte populare in EU). Majoritatea japonezelor iti arata cureaua (CVT).

 

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, nu e intentia mea sa starnesc un flame, ceea ce v-am scris mai sus se bazeaza pe hard facts, chestii comparate una linga alta. Faptul ca detin sau nu o masina VAG nu ma impiedica sa fiu obiectiv. Iar pentru amatorii de offroad, vreau sa spun ca dintre toate modelele comparate, Hyundai/Kia sunt singurele care ofera diferential central blocabil (sistemul 4wd nu e Haldex, e Magna Steyr) si cutii automate cu 8 viteze pe dieselurile de 2 litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi arati si niste filmulete cu Tucson/Sportage cocotandu-se pe diverse obstacole, ma declar convins si imi voi schimba parerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!