Jump to content

SUV battle: Ateca vs Sportage vs Tucson vs Tiguan vs altii


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Cine a evitat Duster pentru motoarele pe benzina de putere mica, nu mai are motive sa o face de acum incolo. Dacia primeste seria de motoare 1.3 Energy TCE: 130/160 CP, AWD sau FWD. Ar fi super sa permita cuplarea EDC cu AWD pe Duster.

http://www.automarket.ro/paris-2018/a-fost-anuntata-cea-mai-puternica-dacia-de-pana-acum-motor-turbo-de-13-87207.html

 

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se va cupla Edc cu 4x4.

Va existia fie m6 + 4x4 fie edc + 4x2.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, B_o_g_d_a_n said:

...sau mai bine nu. Am avut unul inchiriat pentru cateva zile si eu, pe banii mei, nu mi-as lua asa ceva decat daca mi-ar da reducere de minim 50%. Adica never ;) Daca vrei Compass, ia-ti Duster full. Iesi mai castigat.

Poti sa detaliezi ce anume nu ti-a placut la Jeep Compass? Personal nu am fost la testdrive, dar este una din masinile pe care le-as avea in vedere la urmatoarea achizitie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Manetele de semnalizare si cea de faruri joaca in punctul mort cam cum jucau schimbatoarele de viteze de la Dacia 1310. Ma rog, exagerez putin, insa nu-s "tapene" la fel cum sunt la celelalte masini.
2. Usile se inchid cumva prost si chederul de jos nu impiedica mizeria sa se depuna pe prag. M-am urcat in masina de 4 ori, de 4 ori am reusit sa ma murdaresc pe pantaloni.
In plus, usile spate se deschid doar putin peste 45 de grade ceea ce mie mi s-a parut nu putin, ci meschin de-a dreptul. 
3. Cotiera centrala se misca. Nu putin, se misca fizic si vizibil.
4. Motorul diesel de 140 cai si cutie automata mi s-a parut foarte, foarte galagios si cumva, tot bordul mi-a inspirat Fiat 500X.
Vorbim de o masina de rent-a-car de la Europcar, care avea 1.100 km. cand am luat-o. Drumul a fost doar autostrada, de la Aeroportul Nurnberg pana la Stuttgart (cam 220 km.) si in astia 220 km. masina a consumat putin sub 20 de litri, asta, fara sa abuzez de pedala de acceleratie.
Din afara mi s-a parut o masina destul de "fățoasă", insa din pacate se conduce din interior. Un Peugeot 3008 la aceiasi bani iti ofera o masina cel putin la fel de frumoasa si un interior mult mai bine lucrat.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deja cotiera si usile spate sunt suficiente sa nu iti doresti asemenea masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, merci de feedback. Pe afara imi place cum arata, insa de consumul exagerat imi e si mie teama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jeep-ul in general incearca sa isi pastreze traditiile...

Nu este o masina pentru fitzosi care isi cauta confortul...

In primul rand se gandeste la performantele off-road si pe urma la diferite gadget-uri...

Ca au intrat si ei pe sectoru asta de masini de oras...e cu totul altceva...nu poti avea aceleasi pretentii ca la Mercedes...

Daca o vrei strict pentru oras...cauta altceva...dar daca ai de gand sa te duci si undeva mai off-road sau nu ai chef de dat la zapada...e de luat in calcul :))

Eu am mers putin timp cu un Wrangler Rubicon MY2017 si masina e senzatie...pentru mers inafara asfaltului si pe drumuri inzapezite...

Pe asfalt ma incanta mai mult Bora pentru ca trebuie in primul rand sa te hotarasti ce vrei sa faci cu ea...vrei viteza...demaraj bun...sau vrei sa mergi linistit pe oriunde... :)

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, Teodoreanu said:

Daca faci atatia km pe an nu conteaza garantia in 3 ani ai terminat-o oricum la orice marca . 

Nu chiar. Unii ofera garantie fara limita de km.

https://www.hyundai-motor.ro/servicii-post-vanzare#5-ani-garantie-fara-limita-de-kilometri

Si cred ca mai sunt si altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma intereseaza masina ptr oras si drumuri extraurbane pe sosea. Cu skoda cred ca nu am iesit niciodata de pe asfalt.

Prefer totusi garda ridicata a unui SUV, de aceea ma uitam si la Jeep Compass. Pana la urma cred ca aveti dreptate, am vazut ca si unii analisti auto critica Jeep Compass, spunand ca sunt suv-uri si mai confortabile, si mai rapide, si mai practice decat Jeep Compass.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La firme nu cred ca ofera acelas tip de garantie cu km nelimitati . O firma poate duce o masina in 5 ani la 400 - 500 de km nu cred ca se risca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vorbim aici de garantii dar excluderile nu sunt pentru firme ci pentru folosire in scop profesional, cel putin la Hyundai, unde se aplica urmatoarele:

Daca autoturismul este achizitionat in scop comercial (ex: scoli de soferi, taxi, companii de inchiriere auto, sau transport marfa, dar fara a se limita la exemplele mentionate) beneficiaza de garantie in urmatoarele conditii:

3 ani garantie internationala in limita a 100.0000 km

6 ani garantie antiperforare in limita a 100.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lista cu cele mai fiabile SUV-uri pe 2018 conform unei publicatii de specialitate in UK :

 

SUV fiabilitate.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare surpriza mare... Autobild compara Kia Sportage, Hyundai Tucson, Mazda CX-5 si Honda CR-V cu VW Tiguan. Ia ghiciti cine castiga... :biggrin:
(puteti da clic fara emotii, spoiler alert: e Tiguanul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in afara pretului de ce ar fi altfel ? Ai ceva input in legatura cu masinile comparate si e clar vreuna peste Tiguan ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CX5 e clar peste, indiferent ca vorbim despre motoare sau calitate a interiorului. 
In plus, un CX5  cu AT si motor de 184 CP, 4x4, dotat complet, cu toate optionalele bifate, costa 38.120 Euro.
Un Tiguan complet dotat, tot asa, AT si 4x4, complet dotat, ofera doar un motor de 150 CP la... 45.114,74 Euro. E clar best buy :)
Kia e clar peste, ca are 7 ani de garantie, fata de 2 cat da grupul VW. Calitativ nu stiu, ca nu m-am urcat decat in Tiguan si in CX5.
Tucsonul si CRV-ul nu-mi sunt cunoscute.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lista de mai sus e fara rost

se compara masini vandute in nr f mare cu masini vandute in nr foarte mic

se compara masini lansate in 2011 cu masini lansate in 2017

au facut ei o statistica a fiabilitatii bazata pe ce ?

unele nici nu au iesit din garantie

si eu sunt de parere ca cel UN Jaguar F-Pace din oras e fiabil , l-am vazut mergand pe strada

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CX5 e masina de sosea si atat, nu o poti scoate pe nimic in afara drumului mai mult decat poti scoate o Octavia/Focus/Passat etc.. Mai mult, optionalele pe care le bifezi la CX5 sunt cu adevarat limitate, pe langa numarul lor ci si ca echipare. Compari numai partea de motorizari diesel, desi la Tiguan exista inca 2 motorizari diesel mult peste ce ofera CX5 (190 si 240 ). Iti mai ramane pretul care cum am zis este mai jos in cazul celorlalte. Insa oricum vad ca te-ai urcat doar in CX5 si intr-un TIguan cu motor diesel 150 CP.

Hai sa mai facem o analiza CX5 - Tiguan:

- chiar daca nici 4x4 de pe Tiguan nu e cine stie ce, cel de pe CX5 e jucarie, singurul loc in care te va ajuta este pe strada

- n-am vazut unde exista suspensie adaptiva sau virtual cockpit pe CX5

- partea de Android Auto si Apple Carplay inexistenta pe CX5

- acel 184 CP e de 2.2 (impozit mai mare pt ce ? )

- spatiul interior e rusinos pentru o masina de dimensiunile alea

- motorizari benzina care nici n-ar trebui mentionate la CX5 (probabil de asta nici n-ai zis nimic de ele).

Spre deosebire de tine eu le-am condus pe toate si chiar le-am analizat puternic pentru ca era vorba despre ceea ce urma sa cumpar. CX5-ul e peste Tiguan la condus pe sosea, insa atata timp cat Tiguan-ul are suspensia normala. Cand Tiguanul are suspensia adaptiva e peste CX5. Probabil cu cea sport de pe Rline e chiar mai bine in curbe.

Cei 7 ani de garantie de la Sportage sunt cu limita de km, iar daca o depasesti ramai cu o masina care nu este recunoscuta pt fiabilitate. E adevarat ca daca bugetul meu ar fi fost sub 29000 euro, Sportage ar fi fost un candidat puternic.

Pe langa tot ce am spus, sunt sigur ca mai exista destule pro-uri pt Tiguan in comparatia cu CX5, insa nu le mai tin minte , deoarece au trecut luni bune de cand am testat masinile. Singurele care pot fi comparate cu Tiguan aici , sunt Forester, Ateca, Kodiaq (desi e mai mare) si Karoq (daca ar avea 4x4 pe benzina), neluand in considerare pretul ( doar Forester are un pret mai mare). Are atatea lipsuri CX5 incat mi s-a parut absurd faptul ca ai considerat-o vreodata peste TIguan si probabil m-am aprins mai tare decat trebuia si imi cer scuze, insa informeaza-te inainte sa faci afirmatii.

Am mai uitat un plus pentru CX5 , faptul cum arata. Dar cine cumpara o masina doar pentru cum arata ?

Modificat de Xadrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xadrian, calm, rolul lui Bogdan pe acest forum e sa inflameze lucrurile, este atotstiutor la orice masina si de obicei parerile lui sunt contra orice model Vag.

Iti dau dreptate in mare parte cu CX5, eu nu am condus Sportage dar am condus Tucson, fratele de platforma, mi-a fost suficent. Este un curent in Romania contra orice inseamna model Vag, indiferent de clasa, probabil pentru ca marea majoritate isi cumpara modele sh, la care fiabilitatea nu are cum sa fie la nivelul modelelor noi.

Eu conduc de 4 luni Ateca si plarforma e foarte buna, mult mai usoara, mai agila si mai economica decat a concurentei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Xadrian as vrea sa iti zic ca sunt oameni care iau o masina pentru cum arata. La urma urmei daca alegeam ca si buget/garantie/spatiu interior poate alegeam kia in fata seat.

Dar nu ma pot impaca cu aspectul sportage.

Pe cand ateca e mai pe gustul meu.

Si cred ca oricum daca vrei benzina 4×4 cu un buget sub 30.000 sunt putine optiuni bune pe piata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristian Da, mi-am dat seama spre final ca m-am aprins, dar pur si simplu argumentele tindeau catre 0, singurul lucru adevarat fiind pretul.

@Sop Nici eu nu sunt un fan al aspectului de pe Sportage, insa la un pret sub 29000 are un motor benzina (1.6 T-GDI) destul de potent pentru dimensiunile masinii si reusesti sa pui cam toate optiunile disponibile de pe un Sportage (si Sportage are un numar redus de optiuni disponibile). Un Ateca e greu sa il configurezi sub 29000 cu un motor pe benzina de 180 CP si optiuni la acelasi nivel cu Sportage, insa e adevarat ca arata mult mai bine decat Sportage.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Xadrian ateca dsg 4motion cu 1.5 tsi in varianta excellence cu ceva optionale e in jur de 30.000 pret de lista.

Intradevar cam in aceeasi configuratie kia e cam cu 2000€ mai ieftina.

Dar e optiunea fiecaruia. Eu nu ma pot gandi sa ma urc zilnic intr-o masina care nu imi place cum arata.

Daca argumentul principal e pretul de ce nu cumpara lumea Lada si ssanyoung?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sportage e de noaptea mintii, nu stiu cum il cumpara unii iar Tucson, arata foarte bine la exterior dar bordul ... e cu 10 ani in urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu argumentul principal nu e pretul ci doar bugetul fiecaruia. De asta spuneam ca Honda CR-V, Mazda CX-5 , Sportage si Tucson, nu se pot compara cu Ateca, Tiguan, Karoq, Kodiaq si Forester. Pur si simplu nu au destule atu-uri atat ca optionale, capabilitati cat si ca motorizari. Iar Mazda CX5 si CR-V nu sunt prea departe la pret, desi cred ca si Tucson-ul e pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ieri noul Tucson in Pitesti explus in mall

fiecare cu ochii si mintea lui dar mie personal mi se pare ca are design mai nereusit decat versiunea anterioara

o tableta aruncata acolo aiurea nu compenseaza restul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!