Jump to content

SUV battle: Ateca vs Sportage vs Tucson vs Tiguan vs altii


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Multumesc de info, sunt pregatit pentru o devalorizare de acest gen. Pe de alta parte daca iau SUV cu tractiune ca lumea, ulterior il tin pe langa casa de vacanta, zona de munte, prinde bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru orice configuratie? Eu zic sa te interesezi, e pentru variantele de mijloc si anumite motoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci nu ai facut nimic. Poti obtine discounturi mai mari daca nu esti multinationala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm reducerea de 6.000 euro,de la 30.800 cu tot cu Tva la 24.800 .Am cumparat in iulie 2015 pe firma,Passat B8 Comfortline 2.0 Tdi ,150 cai de la Midocar Odai.

Masina era pe stoc la Curtici.Cand am aflat de reducere am intrebat dealerul ce e cu atatia bani discount si mi-au spus ca actiunea asta e doar pentru firme si doar pentru Comfortline.Daca as fi comandat Highline nu as fi primit nici pe departe reducerea de 6.000 .

Initial am vrut Superb ,dar cand am fost la PBN si am vorbit de discount, au spus ca imi pot da max 3%.Stiau de discounturile pe care le pot da cei de la VW si erau cam frustrati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu de care ziceam a luat de la PBN, Passat 2.0 150CP DSG, tot Comfortline, cu destule dotari pe el (faruri si stopuri LED, ACC, Active Driving Display, pachet iarna, volan incalzit, Park Assist, camera marsarier, Full Link, jante de 17, roata de rezerva normala, pachet lumini interior...cam astea mi le aduc eu aminte din hartiile lui), ce m-a mirat e ca nu are Navi (de obicei masinile pre-configurate de dealer includ asa ceva)..ideea e ca pretul de lista cu toate dotarile era 35k euro. Culmea, si el a fost la Skoda prima data sa se intereseze de un Superb :P

Nah, in anumite situatii poate sa tina norocu cu tine si sa prinzi mega discount exact la ce te intereseaza.

Daca va zic de 18% discount la Seat (un Leon Cupra) probabil n-o sa ma credeti, dar am vazut cu ochii mei contractul si factura finala. Asta nu inseama ca oricine va obtine aceeasi reducere ;)

 

 

Modificat de ovi_ice
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, nu amestecati "actiunea de stoc importator" cu ce se discuta la configurarea unei masini noi. 

Hai sa le luam metodic, incet si sigur, ca in Ardeal :P 

- Actiune Importator: "Gen Actiunea Passat". Se refera DOAR LA MASINI PRECONFIGURATE, DE STOC. Nu iti poti configura ce vrei tu. De regula sunt 1-2 motorizari (1.6TDI sau 2.0TDI) cu echipari predefinite si dotari predefinite. De asta se numesc masini de STOC. Actiunea de 6k eur e promotia de la importator, nu de la dealer. Dealerul mai da maxim 1-2% ca sa iti scoata ochii, asta presupunand ca mai da ceva. Masinile sunt din stoc, din Cur-tici :P     Variatia Bavaria, este cam aceeasi chestie, doar ca la ei ai libertate de configurare: poti alege si azi orice seria 3, atat timp cat e 2.0diesel si XDrive, cu 25% discount si il poti configura dupa bunul plac, masina nu e deja produsa. Cand au avut actiunea cu masini produse, adica decembrie 2015, discountul era de 40%. Dar tot doar pentru 2.0diesel X Drive, ca asta "viseaza si picteaza romanul": premium, diesel si 4x4 - scuzati sarcasmul

- Discount de achizitie masina noua: te duci la dealer si iti configurezi masina noua. Importatorul poate avea deja o promotie, gen "Cleverpack", "Pachet Business", "Pachet tehnic", etc - adica bundle de dotari la un pret discountat, la care se poate adauga un extra discount gen "Cleverbonus" - de exemplu 500Eur cum e la Superb. Toate astea sunt actiuni de discount "la vedere", adica tu ca si potential client le poti selecta din configurator si le stii de la inceput. La asta se adauga, in urma negocierii cu dealerul inca un procent de discount. Cat obtine fiecare e treaba lui si frumos/etic/profi e sa-si tina pentru el "reusita". Pentru fiecare model de masina exista o marja de profit a dealerului. Cat din aceasta marja imparte cu clientul, este strict treaba lui si are un rationament in spate, iar procentul variaza in functie de foarte multi factori pe care nu-i discutam aici.

Haideti sa ne exprimam corect si complet: Gen ti-ai luat Passat cu 6k Eur discount, i-ai luat pentru ca a fost oferta de achizitie stoc si aia era promotia, nu ca atat ai negociat tu la achizitia unei masini noi, configurate de tine.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenind on topic, stie cineva cand apare Mazda CX5 in showroom? In configurator inca este modelul anterior. Sunt curios sa vad cum e modelul nou, cel vechi nu mi-a placut suficient incat sa il pot baga in versus cu Ateca si Tiguan, cam la astea 3 am restrans comparatia. Tucson am condus, nu imi place suficient de mult, e prea mare, prea greu si din cauza asta 1.6 turbo consuma mai mult decat 1.4 TSI de pe Ateca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rog ramaneti ontopic. Nu au nicio relevanta discounturile pe diferite modele, d-apai marci diferite.... offtopic-ul a fost sters

Sunt foarte multi factori (campanii run-out pe model, stocuri, situatia importatorului/dealerului la acel moment, vechimea modelului, etc) insa pana la coada tine si de pricepere... cum este o chestie subiectiva, nu vad personal o relevanta in discutie.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

babanoana@yahoo.com

multumim CristiALF pentru topicul tau,foarte elocvent dar ,avand in vedere ca sunt posesorul unui passat si al unui peugeot si a venit momentul sa ma decid(masina noua)intre un TIGUAN /SPORTAGE la momentul asta nu stiu ce sa aleg ......tot citesc fel de fel de topic-uri ,pareri pro si contra si la unul si la celalalt iar eu sunt tot in ceata ,probabil un test drive va fi decisiv in a lua o hotarare clara ..pfuu sau poate ma va baga mai rau in ceata.......sufletul imi zice VW!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca preturile difera destul de mult intre cele doua, la echipari si motorizari similare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@babanoana@yahoo.com

Preturile si echiparile "la acelasi pret" va diferi foarte mult intre Sportage si Tiguan.

Iti recomand un TD cu ambele masini, si vezi daca gasesti la TD aprox. dupa bugetul tau. Degeaba faci TD cu Highline la VW si ulterior achizitionezi Trendline- nu zic ca este gresit, insa este alta valoare perceputa, si alt feeling la interior

Sportage poate fi "cam acolo" cu confortul in varianta standard, sau poate un pic mai rigid in varianta GT Line. Insa recomand cu caldura TD, si daca te putem ajuta ulterior, cu drag ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM dat comanda la Sportage si va stau la dispozitie pt detalii, daca ajuta.

Ca preturi, Kuga si Sportage sunt cam la acelasi nivel, sensibil sub Ateca/ Tiguan. Kuga nu mi-a placut la interior si are un 4x4 inferior lui Sportage. Buget de Tiguan nu am.

Sportage diesel 185 cp 6AT (hidramata si mod selectare ECO/ Normal/ Sport) 4x4 (cu lock + mod coborare  + asistenta urcare) GT Line :P + optionale minore dar necesare (senzori, degivrare parbriz, upgrade audio JBL/ Harman), frana electrica pe buton (altfel ai o pedala micuta !), xenon adaptiv, upgrade ecran NAVI (de 8) + DAB (se trece la radio digital !) => pret de lista 30778, se aplica 4% discount. Nu include (dupa ce le-am pipait bine): trapa, reglaje electrice scaune, deschidere inteligenta portbagaj, sisteme pt sofer (doar Lane assist e in pret si mai e ceva cu o camera pt radare/ indicatoare de viteza & shit). ACC nu exista deloc la Kia. Garantie 7 ani. Motor diesel pe lant, o varianta mai veche revizuita (nu voiam experimente).

Venit de pe DSG6, cutia Kia mi-a placut mult, sa zic ca face 90% din ce face DSG (la nivelul meu de perceptie si utilizare). Mai putin frana de motor, imi pare.

Echiparea Style ar fi fost suficienta (partial piele, jante 17 etc), dar upgrade-ul la GT Line e doar 900 Euro - jante 19, anvelope Conti 5 (!), 2 evacuari (active !), padele pe volan, piele perforata, volan sport tesit, faruri ceata cu 4 leduri "ice-cube, pedale aluminiu (fara footrest !!!), multe brizbrizuri etc.

LE: rigiditate cu jantele de 19 - la test, vanzatorul m-a pus sa dau cu ea prin gropi, guri de canal etc. M-am simtit ca pe perne, comparativ cu 17 pe agregatula actual care are si suspensii sport.

Modificat de Flavyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@babanoana@yahoo.com: ma bucur ca poate fi de ajutor unora, asta este si ideea principala.

In primul rand depinde ce buget ai. Apoi ce motorizare doresti, benzina sau diesel. Ca si raport pret/calitate, eu zic ca Sportage este imbatabil. Mie unul imi place si cum arata, altora nu :) . Tiguan imi place mai mult, dar va fi mult mai scump fata de Sportage si sincer, nu stiu daca diferenta este chiar atat de justificata atunci cand bugetul conteaza.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aham, despre "botul" lui Sportage: m-am dus cu oarece emotii din cauza comentariilor, masina e foarte OK real. Nu m-a deranjat nimic la look. Pe culoare deschisa grila "tiger-nose" iese destul de agresiv in evidenta. Daca deranjeaza, se merge pe culoare inchisa si atunci nu se mai face contrastul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fie intr-un ceas bun ! ;)

Si pt mine Sportage e una dintre variante, alaturi de Ateca. Iar interiorul la variantele GT-Line arata foaarteee bine! Ca motorizare, eu as fi mers pe 1.6 T-GDI, 4x4, DCT 7, cu tot "riscul" consumului mai mare.

Pana la urma ce culoare ai ales ? Si in cat timp vine ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

babanoana@yahoo.com

multumesc ToniM,ai perfecta dreptate,un test drive va fi hotarator....echiparea si motorizarea vor fi aceleasi pentru comparatie,bugetul tot acelasi 30000-35000 ,dar pe mine ma framanta ideea,sa aleg un kia super echipat sau un tiguan mai chel,dar TIGUAN!!!! e mai bun TIGUANUL/KIA??? e mai fiabil????!!! sau aici vorbim doar de bani??!!!! la TIGUAN SE PLATESTE mai mult firma???!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ovi_icemultumesc, dar ramanem colegi (Passatul se da in familie si ma voi ocupa tot eu de el)

Culoarea e secreta, dar una deschisa, vrem sa se vada botul ala... Daca ai intrebari la culori, le-am studiat si in dunga. Metalizata e inclusa in standard, nu platesti extra.

Mie imi trebuie diesel la cat merg si vreau aia 400 NM, pentru mine sunt aur, v-am zis ca e masina pt sofer ! M-a incantat si ca am gasit materiale despre motorizarea asta, e probata de multi ani si au facut update acum la EGR etc. Motorizarea facuta in Coreea si asamblata in Slovacia.

Tiguanul l-am pipait in showroom, e impresionant dar pt mine Sportage e mai "fun" (niste multi ani pe Passat isi spun cuvantul) si mi-a venit manusa (in Kuga ma simteam persecutat). Din cate am studiat, Tiguan nu are Lock 4x4 si recunosc din nou: nu am buget de Tiguan. Cu fiabilitatea la Kia am rapoarte bune + 7 ani garantie.

Modificat de Flavyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-tiguan-ID7Gk5hL.html

Eu zic ca ai bani de tiguan. :)

 

4 hours ago, Flavyus said:

 

LE: rigiditate cu jantele de 19 - la test, vanzatorul m-a pus sa dau cu ea prin gropi, guri de canal etc. M-am simtit ca pe perne, comparativ cu 17 pe agregatula actual care are si suspensii sport.

Te pot contrazice, mi s a parut cel putin la fel de rigida ca Ateca si mai prost antifonata. Per total masina, Kia, e foarte misto. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai tare galerie foto pe noul Sportage, multe culori, compartiment motor, interior, poze impecabile. Plus prezentare.

https://www.netcarshow.com/kia/2016-sportage_uk-version/

Am spus, am comparat Sportage cu Passat din dotare. Apoi, Kia vine cu amortizoare gaz (pare-se cu cel putin 2 moduri/ nivele). Nu am condus Ateca.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte bine , asa si trebuie , daca nu ai buget ptr o anumita masina cumperi cea mai buna alta varianta raport calitate / pret

iar KIA e de departe nr 1 la acest capitol - cel mai mic pret cu cea mai mare garantie ptr ceea ce ofera masina

bine ca ai renuntat la Kuga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce vreau sa spun e ca masina e rigida, mai ales cu 19 in picioare. Fac referire la Kia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spun ca nu am bani de Tiguan cu motorizare si echipare identice. Daca aveam rapoarte najpa despre Sportage ca performanta si fiabilitate as fi mers pe Tiguan mai chel, desigur.

Absolut mi-am asumat "rigiditatea" care vine cu GT Line, dar e mai bland decat mi-am imaginat. E adevarat ca i-am dat tare intr-o curba si a stat impecabil dar am pus-o pe seama 4x4.

@ovi_icevine in 3 luni; 

Modificat de Flavyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa ca e faina masina

au pus si schimbatorul de pe Sorento 2014 la ea si arata mai " americana "

mie personal imi place , nu am mers cu Sportage nou ( prea mica ptr mine ) dar am mers cu Sorento 2014 si au urcat enorm la calitate fata de ce am eu acum

si eu ma tot uit la Touareg de dupa 2013 dar 3~4 ochi imi fug la Sorento cand numar banii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

babanoana@yahoo.com

Flavyus,spune-mi sincer,daca ai avea bugetul,ai lua TIGUAN fara sa te mai gandesti de 2 ori???!!!! sa fii sincer ,te rog!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!