Jump to content

VW Golf 6 1.4 80 Hp


cbughyy

Postare recomandată

mda.jpg

Am inceput 2017 bine....:251:

Am lovit-o pe o tipa in spate.... Cum am facut asta? Simplu...Bucuresti, pe Bd-ul Iuliu Maniu, la intersectia cu Apaca, urma sa fac dreapta spre Afi, sa merg la munca....prima zi la noul job.....Tipa in fata mea, Statea la Verde intermitent ...Am claxonat-o sa plece, sa facem dreapta, s-a uitat la semafor, a realizat ca sta de pomana, a plecat de pe loc , eu dupa ea, bara la bara, am intors capul in stanga sa ma asigur, si ea in fata mea, la trecerea de pietoni, desi era goala, si nu era nici urma de om sau masina, s-a panicat si mi-a pus frana brusca imediat dupa ce plecasem......Nu am mai avut timp sa reactionez...si am intrat in ea........

 

Am trecut si pe la service. Nu curge nimic din ea...si nu pare afectata alta piesa inafara de cele de jos....Am mers cu masina asa inca vreo 20 de km de la accident ...totul pare in regula pe partea mecanica...Inafara de un bec ars in bord, totul pare ok...macar atat ....Momentan am lasat-o in parcare, si am acoperit partea cu farul, sa nu ninga pe el.:mellow:

Revenind la masina...Dupa cum se vede....trebuie sa schimb neaparat: 

-Far dreapta . Complet 

-Bara fata 

-Grila fata . 

--Capota e indoita doar o portiune de 10 cm pe partea dreapta. ramane de vazut ce voi face cu ea.

--Aripa nu pare afectata deloc din punctul meu de vedere. 

--Tragerul? desi nu sunt sigur (panou fata, partea dreapta cu farul spart) .

Deocamdat sunt in cautari de far, bara si grila. Ramane sa mi dau seama cu acel trager/ panou. Sau poate ca este suportul de far..nu sunt convins.....

Orice sfat, piesa, intrebare ajutatoare pentru o rezolvare, este binevenita aici sau in privat.....

:mellow:Off..... BUG-ul meu.......

 

Revin cu reparatiile......Multumesc anticipat...

 

Link către comentariu

Poti cauta prin dezmembrari si exista oferte bune. Cu farul si grila cred ca se rezolva cel mai repede. Cu ocazia schimbarii grilei poti gasi una de CL/HL cu crom.
Bara fata desi e o culoare des intalnita din experienta mea e greu de gasit doar cu spalatoare. Multe se gasesc fie fara nimic, fie si cu spalatoare si cu gauri de senzori.

 Atentie cu capacul de la spalator sa nu se piarda. Grilele de jos nu par afectate, desi ele sunt foarte sensibile la prinderi (de verificat).

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

16237256_1321677147884704_780922_n.jpg

 

Am luat si eu masina din service ieri. Sunt multumit de rezultatul final. ^_^

Trecusera 8 zile fara masina....deja imi era dor de BUG.-_-

Distanta intre capota si grila este putin mai mare acum...cu ceva mm.

Totusi sunt bucuros ca am putut sa salvez capota originala!

Sunt multumit de rezultatul vopsirii, si de faptul ca nu s-a bagat chit sau alte magarii in capota. sau in masina.

Per total, inca odata, sunt multumit. Ramane sa vedem pe termen mai lung rezultatul final si revin cu alte pareri. 

Ca si costuri/piese/operatiuni:

Piesele:

-> 210 RON -> Bara Fata(AM), cu gauri pentru spalator, noua (garantie 24 de luni) (a venit Grunduita);

-> 200 RON -> Grila (AM), noua (garantie 24 de luni) - a venit pe negru;

-> 330 RON -> Far dreapta (AM -marca DEPO) - complet , garantie 24 de luni; 

-> 210 RON -> Trager , garantie 24 de luni;

-> 100 RON -> suporti far.

----

Service: 

-550 RON -> Vopsit Capota + bara + montat demontat

-100 RON -> Procedura de indreptat capota 

-125 RON -> Montat demontat far + diagnoza + reglare

-150 RON -> Montat demontat trager 

-180 RON -> Procedura de centrat + montat grila

-30 RON -> Bec far H7

Total aprox : 2200 RON

------------------

Am cautat initial piese si in dezmembrari, dar dupa ceva telefoane....Gaseam asa: Ba far cu suport rupt, ba ca e zgariata bara, ba ca-i lipseste ceva, intotdeuna piesa avea ceva...mi-a ajuns sa dau telefoane la dezembrari...Asa ca am preferat sa comand piese noi AM si cu garantie. 

 

 

 

Link către comentariu
  • 2 months later...

58dd31bf27070_lednumar.thumb.jpg.b1d697a1cb022b006245b18e072a95db.jpg

Si avem si noi LED-uri la numar:D. Parca este altceva. Noaptea numai zic....

Cum am facut? Am cumparat lampi cu led, plug and play. Easy install :D . cam atat. No errors, bineinteles.

Lampile au 3W (0.3 A) / 12V.

Bulb Type:6000K xenon HID white color light / 3528 SMD

lampi.PNG.541c9418bfbeec3e194a3b42e9486886.PNG

----

Si am ajuns si la 155.000 Km:D . Aproximativ 8250 Km De cand e la mine :D. 

km.thumb.jpg.f74ced81e2d7ca26ab5ad81b415cd98d.jpg

Urmeaza sa va arat si interiorul cu leduri :D . Nu am apucat sa fac poze . 

Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Am facut 158.000 de km cu BUG-ul meu :D si a sosit vremea sa schimbam uleiul.

Am mers pe Liqui Molly TOPTEC 4600 5W30 si filtrul de Ulei MAHLE. Si daca tot am schimbat uleiul, am zis sa schimb si placutele pe spate, cele vechi scartaiau putin si mi s-a pus mie pata sa le schimb. Am ales placute VW Economy cu sistem de franare TRW comandate de pe autokarma dupa codul punte spate 1KD.

Vineri am schimbat uleiul, si m-am plimbat astazi si ieri putin cu ea, si ca o mica concluzie dupa schimbul de ulei: pare putin mai silentioasa ca inainte. (Aveam ulei HELIX 5W30 din Germania de cand am venit cu ea). Am ramas si placut surprins cand am vazut culoarea vechiului ulei - care nu era inca negru...inca se tinea bine. in 11.250 KM nu mi-a mancat gram de ulei, sa vedem acum :D cum se va comporta cel nou. Sper sa fie cel putin la fel de bun!

 

 

19181799_1482824328436651_74447766_o.jpg

19243980_1482824331769984_584494498_o.jpg

19251146_1482824318436652_2080456912_n.jpg

19265225_1482824315103319_1623125607_n.jpg

19369480_1482824298436654_1252219634_n.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!