Jump to content

readaptare consum real pe BC


cascadoru
 Share

Postare recomandată

salutare.

in urma unei interventii la sistemul de injectie ( verificare+curatare pompa inalte ) si efectuarea unei optimizari a acestuia,

mi-a crescut consumul instantaneu pe BC de la 0.5 ...0.6 in ralanti fara consumatori cu apa la 90gr., 

la minim 0.7 in aceleasi conditii.

am intrebat unde am facut lucrarea si mi-au spus ca trebuie facuta o readapta in BC a consumului.

ma poate ajuta cineva cu o opinie/indrumare spre cum ar trebui sa protejez pentru a avea/citi date reale in bord in actualele conditii  ?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU exista adaptare pentru ceea ce vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. multumesc de raspuns.

imi poti spune " de principiu " si din experienta de pana acum, ce anume ar fi putut influenta aceasta " deviatie " a consumului in conditiile enuntate anterior ?

 

 

imi cer scuze cristi... eu vorbeam de datele reale ca fiind cele pe care le afiseaza BC-ul cand accesezi consumul instantaneu "1"  si "2" ....

si care nu este tocmai cel real .........despre cel afisat ziceam eu ca e marit acum fata de cel existent inainte de opeatiunile de curatare/verificare/optimizare

 a sistemului de injectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar verificarea, curatarea si optimizarea sistemului de injectie sunt premisele ce influenteaza schimbarea, mai precis s-a dat jos pompa de inalta? Daca da, din acea cauza exista diferenta.

Modificat de Torque
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. a fost demontata, verificata, curatata si remontata.

in opinia ta, documentata, de ce a avut loc aceasta schimbare ? ce anume a influentat-o ... concret ? ce trebuie facut ptr ca lucrurile sa fie la fel ca inainte ?

stii ?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este posibil ca marirea onsumului sa fie direct proportionala cu optimizarea injectiei ?

acum motorul raspunde parca mai bine la accelerari, mai ales in turatii medii,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

rog un coleg moderator sa inchida topicul asta sau, daca credeti ca poate fi util .....lasati-l..

am descris in topicul : 

cum am rezolvat problema.

multumesc de intelegere.

zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

acum am vazut eroarea din postul precedent.... scuze

din pacate, nu mai stiu sa postez doar fereastra de trimitere la topicul respectiv asa ca, am copiat toata postarea si aici.

multumesc pentru intelegere.

aceasta este postarea mea cu rezolvarea problemei in topicul " Consum Real ":

 

" Posted October 20 · Report post

revin cu " rezolvarea " consumului marit in ralanti pe care-l acuzam eu in ultima vreme.

si .. nu era din cauza " vremii "  ci, din cauza optimizarii pe partea de injectie , ca sa fie mai " fasneata" facuta la o reprezentanta Bosch 

atunci cand au verificat pompa CR. Cica, daca tot am platit o gramada mare de bani si pompa n-are nimic, m-au facut posesor al unei  "optimizari a injeciei ",

optimizare la care am renuntat azi. 

In urma dezinstalarii respectivei optimizari, consumul meu a revenit la val. de 0.5 cu motorul cald si fara consumatori - de la 0.8 asa ca,

aviz amatorilor.

eu i-am intrebat daca e normal sa-mi creasca consumul instant in urma procedurii aplicate, si mi-au zis ca nu.

am facut si un test de consum asa zis "la pompa", am parcurs 263.5 km cu 14 l motorina si vit medie de cca 65km/h. a rezultat un consum de 5.3 l%dar ( care nu era deloc rau- cu optimizarea facuta si masina parca ceva mai fasneata ) dar, ceva nu cred ca  era in regula daca la ralanti era considerabil mai mare iar motorul parca galopa mai mult ( fara a creste sesizabil turatia in bord).

Asta este experienta mea referitor la acest subiect.

Drumuri bune. "

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!