Jump to content

Volkswagen Golf 6 1.6 TDI


brandy_tdi

Postare recomandată

Salut, sunt nou pe forum asa ca m-am gandit sa deschid un jurnal de bord pentru masina din semnatura. A fost achizitionata acum cateva zile si cu aceasta ocazie chiar accept sfaturi de la cei cu mai multa experienta in VW.

    Povestea a inceput asa: am avut un Renault Megane 2 din 2007 1.5 dci 86 CP remapat la 109CP , destul de fiabil cei drept, exceptand amortizoare, bucsaraie, bielete. Dar m-am gandit sa-l dau si sa iau un Golf mai nou si de ce nu mai fiabil (teoretic).

Golful l-am ales pe acesta din cauza ca singurul proprietar pe care l-a avut in tara a avut masina 4 ani si era de asteptat sa il intretina in atata timp. Iar inainte de acesta masina a fost adusa Luxemburg.

+ un teanc de facturi cu tot ce  schimbat pe ea;

Detalii:

An: 2010;

1.6 TDI , 105 CP, Euro 5, cutie manuala; (motorul din ce am observat este CR , stiam ca VW lucreaza cu PD)

Km 170.000 (am un istoric printat in momentul cand a fost achizitionat) si km pe fiecare factura la care a intrat in service , asa ca banuiesc ca sunt si reali;

Nu stiu exact ce nivel de echipare este, dar are climatronic, esp, volan piele, pilot automat , cred ca 8 boxe cu tot cu tweetere, jante pe 15 aliaj, rezerva ingusta, etc.

A fost inlocuit ambreiajul si volant acum 1 an, dar distributia nu a fost facuta. Am inteles ca se schimba la 210.000 km dar sincer ma gandesc sa o fac mai repede ca nu are rost sa risc. 

Discurile si placutele au fost schimbate;

Ulei din ce-am citit pe forum am vazut ca merge cu Castrol 5w30 sau 5w40 ceva cu o norma VW 507 si in jur de 4,5L , chiar va rog sa veniti cu propuneri ce este mai potrivit din experienta voastra pentru ea.

In rest ma declar foarte incantat de masina, are un cuplu foarte bun chiar si la turatie mica, articulatie independenta pe spate se simte de la o posta fata de cealalta maina si vad ca pe bord are in bucuresti intre 5.7 si 6,4% consum.( nu stiu daca este real) . La megane aveam pe bord maxim 5.8% dar real era 7% urban.

Voi reveni in scurt timp si cu poze.

Link către comentariu

Bine ai venit, frumoasa trecere ai făcut, sa-ti fie cu folos!

când ai timp, pune si niste poze

Link către comentariu

Multumesc pentru urari.

Am revenit si cu pozele.

Am cateva intrebari:

1. Ulei recomandat intre Total Quarz si Castrol Edge/Magnatec 5W30? Am dubii si nu stiu ce sa folosesc.

2. Distributia sa astept pana la 210000 km sau sa o fac mai repede?

3. Stiti cumva ce nivel de echipare este?

1.jpg

2.jpg

3.jpg

5.jpg

4.jpg

6.jpg

Link către comentariu
Citat:

In aria "Masina mea" este permisa:
- prezentarea DOAR a masinilor din gama VAG;
- discutarea aspectelor legate de tuning vizual si tehnic. Sunt strict interzise discutiile referitoare la problemele tehnice.

Pentru intrebari sunt deschise discutii cam despre orice pe acest forum

Din ce poze ai publicat, eu unul nu-mi pot da seama de nivelul de echipare... dupa grila fata pare a fi TL, dar dupa volan pare CL (cu toate ca e posibil sa fi fost schimbat)... Sa vedem ce zic si scaunele: ai 2 rotite de reglaj la scaune sau unul singur? Daca ai 2, atunci nivelul e CL...

Link către comentariu

Felicitari ptr achizitie!!S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!

1.La masina asta singurul ulei  recomandat e  cel cu norma VW 507!...Tu alegi ,dar obligatoriu 507 ptr ca e cu DPF...

2.Optiunea ta referitoare la distributie e OK...

3Nivel echipare...TREDLINE...

Bafta ...

Modificat de vulpe gabriel
Link către comentariu

Am verificat si are o singura rotita la scaun, deci e Trendline. Volanul a fost imbracat in piele de primul proprietar.

Am uitat sa specific: masina a fost echipata cu anvelope de vara Michelin Energy Saver destul de noi din 2014. Dar tinand cont ca vine frigul am ales sa iau pentru inceput 2 anvelope All Season Cross Climate pentru fata, iar luna viitoare urmeaza sa iau inca 2 pentru spate. 

Din experienta de la megane care a fost echipat tot cu aceste all season, a fost una foarte buna inclusiv pe gheata si zapada.

- ce-am mai observat cand se incalzeste, parca ambreiajul produce un zgomot de frecare usoara daca il calci foarte putin cu ea scoasa din viteze, desi volantul si ambreiajul sunt inlocuite acum 3 ani. ( din ce-am inteles este un zgomot tehnologic)

 

Link către comentariu

Am dat comanda in cele din urma la ~ 170500KM,  de kit distributie, kit accesorii si ulei + filtre, + inca 2 anvelope pe spate. 

       Kit distributie:

-Set role Ina 530 0550 09;

-Pompa Apa Hepu P655;

-Curea Continental CT1139;

-Antigel Hepu G13 Mov 3 litri + 3 litri apa distilata;

         Kit accesorii:

-Rola + curea COntinental PK1070K1;

         Filtre si ulei:

-ulei Castrol Edge 5W30 Long Life 5 L;

-filtru ulei, carburant, aer, polen - MANN.

Pret ~ 1320

 

Urmeaza sa o duc la mecanic sa le schimbe pe toate.

 

Modificat de brandy_tdi
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Intre timp am inmatriculat masina, i-am schimbat azi: kiturile de distributie, accesorii, revizie: ulei + filtre la 172000 km.

Urmatorul pas: RNS 510 + camera marsarier.

Am parcurs 2000 de km de cand e in proprietatea mea si ma declar la fel de multumit ca in prima zi. 

Link către comentariu

172500 km. I-am schimbat becurile faza scurta cu Philips Xtreme Vision. Sa vedem cat vor rezista. Diferenta este foarte mare de becurile stock. Lumina fiind mai alba si range mai mare.

Volkswagen-Polo-IV-PHILIPS-SET-OF-2-_57.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Update:173000km - am schimbat becurile de pozitie cu leduri 4000k ceva mai puternice;

-urmeaza sa fac investitia de kit complet de volant, ambreiaj, rulment presiune Sachs. Cea actuala a fost schimbata acum 20000 km dar produce zgomote la apasarea ambreiajului si la relanti care culmea tot Sachs este.

Investitia se ridica la 1401 lei kit complet + 400 manopera.

In rest merge foarte bine, o mica diferenta la consum am observat: cand imi arata pe bord 7.2% , la pompa prin metoda consumului plin plin mi-a iesit 6.48%. Banuiesc ca este un pic pesimist computerul.  

T10-4000k-gum.jpg

Modificat de brandy_tdi
Link către comentariu

Treaba cu consumul se poate regla din VCDS, gasesti detalii pe topic-ul specific, dar iti recomand sa mai verifici inca o data la "plin-plin", esti primul care sustine ca BC-ul e mai "pesimist"

Link către comentariu

De 2 ori am facut testul ca nici eu nu am crezut initial. Prima oara am testat pe 100 de km. Bordul arata 5.6 iar real a fost 5.2 si a doua oara aveam 7.2 pe bord si real 6.5 testat pe 400 de km la aceeasi benzinarie, aceeasi pompa si acelasi tip de motorina. Eventual o sa incerc pe o distanta mai mare.

Si cateva poze mai noi...

received_2125196671039067.jpeg

received_2125196617705739.jpeg

received_2125196634372404.jpeg

received_2125196557705745.jpeg

received_2125196621039072.jpeg

received_2125196687705732.jpeg

received_2125196727705728.jpeg

received_2125196734372394.jpeg

Modificat de brandy_tdi
Link către comentariu

Putea sa arate mult mai ok fara atatea dungi rosii care nu au vreo continuitate si par puse peste tot, inclusiv in interior si fara piesa de rezistenta sigla cu GTI pe aripa.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Am schimbat kitul ambreiaj,volant si uleiul la cutia de viteze la 173500km.

Cateva poze cu kitul vechi si 2 poze cu cel nou montat pe masina.

1.jpg

2.jpg

15065154_2133396616885739_596291232_o.jpg

15064179_2133403316885069_694523763_o.jpg

5.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!