Jump to content

Moon White Superb MK3


RzzV

Postare recomandată

@ToniM  Da, pe ecranul infotainment-ului. Cu un Galaxy S7, dar merge si cu altele cu Android. Am incercat cu Android 6 si Android 7, nu stiu cu versiuni mai jos de astea.

@Luciosu Da, dar eu vin cumva din alta parte, ne intersectam doar de pe Vasile Milea pana in Pipera :) Cred ca mi-a mai sarit in ochi masina ta si in alte zile, dar nu stiam ca tu esti. Ai cumva TSI scris cu rosu pe hayon? Ca am impresia ca te-am zarit si azi dar erai ceva mai in fata. Incerc sa o ingrijesc cat imi permite timpul, nu mereu imi iese cum trebuie.

Weekend-ul asta i-am facut si o curatare interioara, am pus si inapoi covorasele textile in locul celor de cauciuc, dar am omis sa fac poze in interior :D

Link către comentariu

Dap. TSI scris cu rosu. Rosu sange, la cat mi-a mancat masina asta. :)) 

Link către comentariu

Si am mai omis ceva: in weekend (dupa ~7100km) am completat uleiul cu ~300ml pt a ajunge inapoi la nivelul la care era cand a sosit masina din fabrica. Sa vedem cum se comporta in continuare, consumul mi se pare decent pana acum - la tdi completam pana la 1l in 15k km; Asta in primii 30+k km, apoi s-a potolit aproape de tot consumul de ulei.

Antigelul este pe minim de vreo 2k km parca, dar nu a mai scazut de atunci si nici nu completez daca nu scade sub.

Modificat de RzzV
Link către comentariu

O sa urmaresc si eu uleiul, sa vedem cum evolueaza.

La niciun TDI CR nu am completat ulei intre schimburi, consumul a fost inexistent (pe joja) sau insignifiant...

Link către comentariu

In weekend-ul asta am facut o plimbare de 400+ km per total si pot sa zic ca a fost primul drum in care m-am bucurat cu adevarat de masinuta. :D

Am tras de ea la maxim (de la curbe luate in viteza la extrem, accelerari pana in 6000rpm si depasiri de tot felul pana la viteze mari pentru tara noastra) in toti km astia si pot sa zic ca am ramas cu urmatoarele impresii:

- cea mai importanta si de ansamblu impresie ar fi aceea ca masina sta extrem de bine pe drum, cu tot cu PDG si roti doar pe 17".

- motorul trage foarte bine si la viteze foarte mari, desi nu as fi crezut - asa am reusit sa ajung si eu la o temperatura a uleiului mai apropiata de colegii cu 2.0tsi. Dupa cateva zeci de minute de mers cu viteze peste cele admise pe autostrazile noastre si accelerari cu pedala la podea am reusit sa urc cel mai mult temperatura uleiului la 115 grade - afara fiind 22 grade. In schimb, fata de impresiile colegului @75NOR, 1.4tsi-ul se raceste foarte repede - maxim 1 minut de mers sub 130km/h si temperatura ajunge inapoi la 100 grade. Dupa alte 2-3 minute de mers in frana de motor temperatura ajungea in 93 de grade. Deci, desi e doar un 1.4 benzina, nu se simte obosit nici dupa cateva ore de tras tare de el. Pentru cine ma intreba acum cateva luni cum se comporta pe serpentine, in pante, cu bagaje, etc - se comporta foarte bine - nu mi se pare cu nimic mai prejos fata de tdi-urile cu care am mers.

- suspensia sta foarte bine, nu stiu daca sta mai bine decat cea standard, fiind mai rigida, dar cu siguranta nu se inclina ca cea din Octavia si efectiv ai senzatia ca masina nu se dezlipeste de asfalt, oricat de tare ai lua curbele.

- la viteze de peste 130km/h incepe sa se auda vantul pe langa oglinzi, dar nu cat sa ma simt deranjat - in rest, liniste in masina.

- consumul din nou ma uimeste, ma asteptam ca la un astfel de drum sa vad minim 7,5% pe bord, avand in vedere ca 80% din accelerari au fost facute incepand de la 3500rpm pana la 6000rpm - plaja de turatii in care chiar trage bine - in limita celor 150cp si 250nm.

- anvelopele sunt wow. As fi fost tentat sa bag mana in foc ca sunt cel putin slabe, dar am zis hai sa le incerc serios inainte sa-mi dau cu parerea, sa nu fiu subiectiv si sa privesc doar numele marcii. Da, Falken-urile cu care a venit masina stau pe asfalt la fel de bine ca GY Assy2 de pe Octavia. Efectiv nu am reusit sa le fac sa rupa aderenta pe curbe, si am abuzat de ele pana la limita subvirarii, nici macar nu scartaie, dar nici nu pierd aderenta vreo clipa. Deci nu, nu sunt proaste asa cum credeam si cum probabil cred si altii cand aud de ele. Aici probabil a contat si faptul ca am facut 80% din drum pe asfalt destul de proaspat turnat si/sau ca in palma, fara denivelari, gropi sau altele.

- din nou, laud Mirrorlink-ul, Waze-ul pe ecran mi-a facut viata extrem de usoara, e una dintre optiunile pentru care as plati si mai mult daca ar fi nevoie.

Pe final - imi place la maxim masina, imi ofera exact ce imi doream de la ea.

resize1.jpg

resize2.jpg

resize3.jpg

resize4.jpg

resize5.jpg

Link către comentariu

Frumos :).

 

Poti face, te rog, o poza cu Waze pe ecran?

Din ce stiu, inca nu  e disponibil; doar Google Maps e disponibil. Mersi

Link către comentariu

@_ophaeliu Poti urmari discutiile de pe topicul cu Superb 3, acolo e detaliat totul. Eu il folosesc zilnic, deci merge, si merge foarte bine. Se integreaza perfect cu infotainment-ul masinii.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Una buna, una rea. Am trecut pragul de 10k km, masina imi place din ce in ce mai mult, asa ca cineva s-a hotarat sa imi strice din nou cheful si nu a avut loc de ea in parcare :(

Rezultatul - inca un dosar pe casco anul asta. De fapt, doua. Ca altcineva s-a gandit sa dea si cu o usa intr-o parcare, atat de tare incat a lasat o dunga pe usa de sus pana jos aproape si a facut si o zgarietura adanca, pana la tabla, pe vreo 2cm (undeva in dreptul bandoului de pe usa respectivului cred). Desi nu se vede foarte mult, fiind alba masina, totusi vreau sa repar si la usa ca sa nu risc sa intre rugina in tabla pe acolo. Asa ca luni sunt programat la constatare.

20170515_184758_resized.jpg

20170516_180619_resized_1.jpg

20170516_180625_resized_1.jpg

Link către comentariu

Mda...prostia si nesimtirea merg mana in mana in Romania.

O sa o rezolvi si mergi inainte..n-ai ce face..

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Nu inteleg de ce unii sunt atat de iresponsabili si nepasatori. Chiar e asa greu sa-ti asumi o greseala? In fine, am inceput sa ma obisnuiesc cu ideea ca s-au adunat toti prostii in capitala si e din ce in ce mai mare "sansa" sa patesti chestii din astea neplacute cand esti inconjurat de astfel de oameni.

Link către comentariu

@RzzV: fain rulajul, bravo :) 

In ceea ce priveste bara spate, este "calcaiul lui Ahile" pentru tine :( 

Asa cum iti spuneam si aseara, bucura-te ca este bara si nu este pragul sau aripa spate. E un plastic ordinar, se vopseste, sau se schimba si se vopseste.

Atat timp cat nu ai sudura pe table, sau desfacut fete usi, sau tapiterie plafon, nu ai de ce sa te enervezi inutil. Viata e prea scurta pentru asa ceva... 

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Astazi am lasat masina la Brady pentru vopsit bara spate si usa dreapta fata in urma incidentelor pe care le-am scris cateva posturi mai sus. A durat mult asteptarea pentru intrat in service pentru ca exista programari extrem de multe la tinichigerie (acum este ocupat deja pentru urmatoarele 3 saptamani) si nu m-am grabit sa las masina ca sa stea degeaba in curtea lor.

Termenul maxim de predare este vineri, dar am primit asigurari ca se face tot posibilul sa fie gata cat mai repede, fiind doua dosare casco, deci clar e o "vaca de muls" :)

Sper pe miercuri seara sa o am si sa iasa perfect, sa ma pot bucura de ea intacta din nou.

Astazi cand am lasat-o in service, bordul indica exact 11500km. Km in care nu mi-a facut probleme cu nimic. Sper sa o tina tot asa, inca vreo cateva sute de mii de km :D

Link către comentariu

Si ieri am luat masina de la service, bara arata impecabil, la fel si usa dreapta fata. In sfarsit ma pot bucura din nou de ea ca noua. :)

Am avut un mic "incident" care mi-a displacut: baietii au ratat o zona de vreo 6cm lungime si 1cm latime pe aripa dreapta fata, cand au acoperit-o pentru vopsitul usii, drept urmare pe portiunea aia a fost vopsit peste vopseaua masinii, crezand initial ca mi-au lovit aripa (asa arata), iar apoi am observat ca de fapt era peste vopsea, nu luat din vopsea.

Mi-a luat cam 15-20min pentru a reusi sa curat vopseaua de pe vopseaua masinii si din fericire nu a ramas nicio urma, nu a stricat lacul, nu vopsea, nu nimic. Doar ca ma umplusem de nervi cand vazusem masina initial :) Cu un servetel umed si multa rabdare la frecat, s-a rezolvat.

Inca ceva, ca de fiecare data. baietii lasa zone de pe geamuri gazate (asta am patit la fiecare revopsire a vreunui element la ei la cealalta masina). Aveti idee cu ce sa curat cel mai usor geamurile si sa nu afecteze eventual daca ating chedere sau benzile cromate?

Si cateva poze cu masina readusa la starea initiala + consumul din dimineata asta pe cei 15km pe care ii fac zilnic pana la munca. Se vede ca nu isi mai duc parintii copiii la scoala si ca unii probabil sunt in concedii - nu mai fac peste 1h pe drumul asta si consumul e si el sub 9% cu ocazia asta.

20170614_175912_resized.jpg

20170614_175933_resized.jpg

20170614_175948_resized.jpg

20170615_080041_resized.jpg

Modificat de RzzV
Link către comentariu

@RzzV: asteptam vesti, e bine ca s-a rezolvat si ca e "as good as new"

Insa, nasol pentru povestile cu gazare si restul :( Sloppy job big time :( 

Sunt ceva discutii despre cum sa cureti geamurile gazate in topicul de Ingrijire Auto. Sau poti lua legatura cu un coleg care face detailing, macar stii ca nu risti sa zgarii/atingi ceva.

Spor si enjoy masinuta

Link către comentariu

@75NOR Chiar imi era dor de ea, dupa 2 zile jumatate de folosit metroul. :)

La cealalta curatam cu nitrodiluant geamurile, dar la asta imi e teama cu cromul ala, sa nu il strice nitrodiluantul daca il ating.

Link către comentariu

intoarce-te la ei si fa-le reclamatie. Daca ii lasi asa, data viitoare e la fel.

Si pune-i sa curete ei. la ce preturi sunt si calitatea trebuie sa fie ridicata. Daca stam si facem noi treaba lor,  serviciile vor suferi de fiecare data.

Modificat de teologul
Link către comentariu

Salut!

Poti curata foarte usor geamurile gazate cu ajutorul argilei de decontaminate (claybar) + lubrifiant (ONR/ Optimum No Rinse sau chiar sampon auto aplicat cu pulverizatorul). Gasesti produsele pe siteurile de detailing sau chiar la Carrefour (am vazut un kit format din claybar si lubrifiant la Carrefour Orhideea Bucuresti).

Numai bine!

 

Link către comentariu

@Azzuro Buna ideea cu argila, nu ma gandeam ca ar merge si asa. In felul asta nu risc sa degradez chedere/crom.

@teologul Le-am spus, chestia e ca eu am vrut sa am masina in seara aia. Omul mi-a zis ca daca vreau sa revin oricand in timpul programului lor la tinichigerie si imi da un baiat in parcare sa imi stearga, ca au o solutie degresant cu care se da inainte de vopsit zonele de plastic si care curata bine de pe geamuri si nu ataca nimic. Problema e ca a zis ca nu gasesc in comert sa cumpar solutia cu care dau ei, o au doar in service-uri, iar timp nu am eu sa ajung in timpul programului lor. Oricum, special i-am zis ca sunt nemultumit de asta, dar a zis ca din cauza ca am vrut masina atunci nu a mai avut timp decat sa o echipeze (sa puna bara inapoi dupa vopsit), nu si pentru curatat foarte bine si inspectat cap/coada. Important pentru mine e ca a iesit bine vopsitul. Am mai studiat-o azi/ieri si e ok, sunt multumit. Imi place ca fata de cealalta masina, vopseaua asta alba cred ca e mult mai usor de scos bine. La aia orice imperfectiune in vopsea se vedea foarte usor si mereu am fost nemultumit de revopsiri ale elementelor, indiferent de service si de cate ori s-a repetat vopsirea pt a iesi cum voiam.

Modificat de RzzV
Link către comentariu

@RzzV: hai ca rezolvi tu cu gazarea, doar ca e enervant, ca si idee, sa mai ai de munca dupa ei... :( 

Ref la culoare, da, confirm si eu, albul a fost singurul care a fost scos perfect ca nuanta la revopsire din tot ce am avut pana acum...

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Unghiul face toata treaba. Am studiat indelung, tu ce crezi, ca e asa simplu ? :lol: 

Link către comentariu

Si pentru ca avem un troll (@75NOR) care pune poze cu masina mea ca si cum as avea jante pe 17" de oftica, ca am si eu aceleasi jante ca el, am zis sa pun si eu o poza reala :))Intre timp masina se apropie de 13k km, iar in luna urmatoare voi mai adauga vreo 2-3k km cel mai probabil. Masina merge foarte frumos in continuare si sunt bucuros cu ea :)

 

DSCN4573_resized_2.jpg

DSCN4591_resized_2.jpg

Modificat de RzzV
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!