Jump to content

Moon White Superb MK3


RzzV

Postare recomandată

Asa o fi, dar pana acum nu am fost la nicio revizie de atatia ani si sa iasa cineva cu masina in proba de drum ca sa vada "'daca merge bine". E ceva mai nou, sau pur si simplu pana acum nu a interesat pe nimeni daca masinile mele merg bine? :))

Link către comentariu

Am si eu o intrebare... de ce iti maschezi nr de inmatriculare ?

Modificat de gmtiby2016
Link către comentariu
17 hours ago, RzzV said:

E ceva mai nou, sau pur si simplu pana acum nu a interesat pe nimeni daca masinile mele merg bine?

Nici eu la reviziile VAG din Iasi n-am avut parte de asa ceva. In schimb atat in Irlanda cat si in SUA au facut proba de drum la fiecare revizie.

Avand in vedere ca Romania tot se dezvolta si asimileaza mai multe chestii de prin UE, probabil ca procedurile de genul asta vor aparea din ce in ce mai des si, intr-un viitor, vor deveni norma.

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

@Iulian M Inseamna ca usor usor, intram si noi in randul lumii civilizate.

In alta ordine de idei, am ajuns la ~47k km si din pacate cineva in parcare s-a gandit din nou ca ar fi cazul sa-mi faca o bucurie. Din fericire, kit-ul de retus OE + putin polish la mana a rezolvat problema. :) 

Prima poza, cum am gasit masina, apoi poza 2 si 3, cum a ramas dupa un polish rapid la mana, iar ultima dupa ce am aplicat vopsea+lac din kit-ul de retus.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Link către comentariu

Deja poti sa iti deschizi atelier la cata experienta ai acumulat :ceuameni:.

A iesit foarte bine, cred ca trebuie sa investesti intr-o camera auto.

Link către comentariu

@ciolib din fericire a iesit perfect si mi s-a luat o piatra de pe inima - nici nu imi venea sa trec pe la service pentru revopsire bara pentru doua puncte negre pe bara din cauza unui inapt. Restul zgarieturilor din jos s-au luat usor la polish.

In ce priveste camera auto, am, dar nu o las in bord noaptea pentru simplul fapt ca am cativa cunoscuti care au ramas fara ele,  paguba fiind mai mare decat valoreaza camera. Decat un geam spart prefer sa am grija pe unde parchez si sa fie cat mai putina inghesuiala in jurul ei. Din pacate unii si cand au spatiu sa intre cu un TIR nu-s in stare sa faca 2 manevre.

Offtopic: acum o saptamana am patit o faza hilara, de rasu'-plansu' intr-o parcare in centrul Ploiestiului, cu Octavia. Tocmai parcasem, in spatele meu voia sa intoarca o fata cu un Rapid, cu senzori pe spate, i-am spus ca o ajut eu, fiind destul de strans spatiul, facandu-i semn fata/spate. A zis ca nu e cazul, sa plec, ca ea se descurca, are senzori. Zic ok. Cand intorc capul. aud POC - tocmai imi mutase masina din loc cu spatele (in bara mea spate, care din fericire nu a avut nici macar o zgarietura, noroc ca a dat drept in ea, ca daca o harjaia, ii spargeam capul..). Ma intorc la ea, zic pai cum ramane, te descurci? Da da. Pai zic tocmai ai intrat in masina mea. Aoleu, da? Am intrebat-o daca s-a uitat pe senzori si raspunsul a fost mega interesant: "Da, senzorii ziceau ca mai am destul spatiu, mi i-a setat un prieten sa arate diferit ca niciodata nu aveam loc sa parchez cu setarile lor din fabrica".

Dupa faza aia am inceput sa ma resemnez si sa imi dau seama ca n-ai cum sa stai sa pazesti masina, efectiv unii sunt atat de prosti incat nu ai ce sa le ceri. Fata amabila de altfel, a zis ca facem amiabila daca vreau, dar pentru ce sa fac? Macar daca aveam vreo zgarietura. Doar ca ideea in sine m-a enervat. Nu inteleg de ce oamenii astia nu accepta ajutor cand stiu ca sunt incapabili.

Link către comentariu
  • 4 years later...
  • 8 months later...

@Doc Morelli Nicio problema pana acum, am fost si la recall-ul pentru airbag sofer acum cateva luni.

Nu a mai facut asa multi km, i-am lasat-o tatalui meu de vreo 3 ani cand am trecut la ceva nou si face sub 10k km anual. A ajuns pe la 112k km. Inlocuit doar filtre & ulei anual.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!