Jump to content

Moon White Superb MK3


RzzV

Postare recomandată

Cred ca am sarit de 5600km daca imi aduc aminte bine. In schimb am vazut ca antigelul s-a dus pe minim, iar cand e oprit motorul de multe ore, e chiar putin sub minim. Inca nu am completat, daca mai scade o sa cumpar sa completez, dar daca nu scade, o las asa. La cealalta la fel pateam si daca puneam, scadea in 2 zile inapoi la minim, dar mai mult nu scadea.

Totusi, la tdi nu imi faceam griji sa plec cu a3a la 80km/h...era suficient a4a. La asta pentru cuplu si putere calumea, trebuie a3a. Totusi motorul trage bine, si se aude si frumos inauntru, dupa 3000-4000rpm (pana acolo nu auzi aproape nimic in masina).

Link către comentariu

Din cate citisem problema cu pompa de apa ce curge era doar la 2.0tdi, nu ar trebui sa fie la fel si la benzina...

Link către comentariu

Cu toate ca masina "trage" de la 1500 rpm, nu te sfatuiesc inainte de 2.500 rpm sa fii cu "pedala in radiator". 

Modificat de Bebeee
Link către comentariu

@ShadoWzZ Nu inteleg ce vrei sa spui. Daca te referi la antigelul papat, si colegul @skoderia care are 2tdi 150cp pana in 5000km a ramas treptat fara antigel pana a ajuns si la el la minim.

@Bebeee Hai sa nu exageram, turbina intra la 1500rpm, de unde are si cuplul maxim. Nu face confuzie intre a calca pe coada un tdi la 1400rpm cand el are cuplul maxim la 1900-2000rpm si a calca pe coada un benzinar la turatii mai joase (evident, nu vorbim de acceleratii pana la fund de la 1000rpm).

@75NOR La Octavia nu curge nicio pompa de apa, pur si simplu se pierde antigel in neant...nu sunt urme pe nicaieri, nu scoate fum alb, nu nimic, iar mecanicul la care merg la service-ul VW Ploiesti mi-a spus ca stie foarte multe 1.9tdi-uri care se manifesta asa, din generatia aia. In schimb nu ma deranjeaza sa stea pe minim, atata timp cat mai mult nu scade (apropo de pompa de apa, am schimbat-o oricum acum 2k km cand am schimbat si distributia). La fel si la 1.4tsi, am un fost coleg cu varianta de 122cp pe Golf 7 la care se manifesta la fel, cum pune antigel, scade la minim repejor, apoi ramane acolo multa vreme. Si tot asa mai am cateva exemple de masini VAG care se comporta asa, fara motiv vizibil, real. Deci eu am ajuns la concluzia ca asa face toate, si important e sa stea pe minim, daca nu vrea mai sus. Daca scade in continuare, e o problema, altfel, nu.

Modificat de RzzV
Link către comentariu

A trebuit sa schimb pompa de apa si la Superb si la O2-ul 1.6TDI, la ambele curgea, era depunere. La fel patisem si la Passat, "disparea" antigelul. De acord cu tine, "asa face toate" :) 

Link către comentariu

Sau poate nivelul antigelului a scazut pur si simplu pentru ca masina a fost noua, in rodaj. Eu zic ca dupa ce completezi nu o sa mai ai probleme :D

 

Link către comentariu

Nu o sa completez momentan decat daca scade sub minim sau daca mi se aprinde martorul in bord. Dar ma indoiesc ca se va intampla asta..

Link către comentariu

Si daca tot a venit iar zapada, i-am tras o poza aseara inconjurata de alb.

20170209_141632_resized.jpg

Modificat de RzzV
Link către comentariu

Azi, uitandu-ma pe net la Superburi, ma gandeam cum i-ar sta superbei mele cu jante 19" Sirius. Si mi-a rezultat asta...

20161029_172537_resized copy copy.jpg

20161029_172627_resized copy copy.jpg

Link către comentariu

Evident, pozele sunt facute in Photoshop si masina e coborata mai mult decat cea cu suspensie sport de fabrica, cred.. :) Dar arata genial.

Oricum nu o sa o fac asa. Ca de obicei, greu cu locurile de parcare in Bucuresti, mai ales in zona unde lucrez, asa ca cel putin 2-3 zile din 5 sunt nevoit sa urc borduri destul de inalte cu ea. Zilele astea de doua ori am atins cu spoilerul fata pe dedesubt la urcare/coborare borduri. Evident, urcat/coborat extrem de lent, cu piciorul pe frana si cu roata coborand foarte fin bordura, daca o las sa coboare din prima pana jos cred ca imi muta toata bara din prinderi. Asa, coborand usor, ating doar acele "aparatori" din fata rotilor fata.

Modificat de RzzV
Link către comentariu

In cazul asta, mai bine "stai pe fundul tau", cum se spune in Ardeal :) 

Eu planuiesc sa parchez doar cu spatele, imi asum si prin asta alegerea facuta cu suspensia :) 

Link către comentariu
  • 1 month later...

In weekend am zis sa ii redau putin stralucirea si in acelasi timp sa trec si inapoi la rotile de vara.

Si cum fara o sedinta foto scurta nu se putea, am zis sa ii fac cateva poze + un consum cu 2 persoane si bagaje in masina, mers regulamentar + 6666km :)

In schimb, de la ultimul plin am facut cam 550km din care doar vreo 150km extraurban, iar restul de vreo 400km in Bucuresti la ore de varf, si desi n-am mai folosit decat de cel mult 2 ori incalzirea auxiliara, consumul la pompa a fost 8,85% in timp ce in bord era afisat 8,3% de la ultima alimentare. Ciudat, ar fi trebuit sa fie aproape de cel real consumul afisat.

 

20170312_135456.jpg

20170312_135524.jpg

20170312_135535.jpg

20170312_135553.jpg

20170312_135559.jpg

20170312_135604.jpg

20170312_135620.jpg

20170312_135628.jpg

20170312_135648.jpg

20170312_143243.jpg

20170312_150722.jpg

20170312_151311.jpg

Modificat de RzzV
Link către comentariu

Bun, bun, arata bine...

Sa dai de veste cand o plimbi pe la munte, la aer curat :) 

Link către comentariu

Da, da. Momentan o ținem la câmpie, am fost sâmbătă cu cealaltă si ningea din greu pe dn1a la granița dintre BV si PH, era strat de zăpadă pe carosabil.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Saptamana trecuta am sarit de 7000km, acum avem undeva in jur de 7200 :)

Imi place foarte mult utilitatea Smartlink-ului - folosesc zilnic Waze-ul pe el si merge super, ma scapa de rutele extra aglomerate la ore de varf in Bucuresti.

resized.jpg

resized1.jpg

Link către comentariu

@RzzV: 7k, frumos, abia astept si eu sa ajung acolo :) 

Apropo, si tu lasi trip-ul sa se reseteze singur la 9999? :P 

Link către comentariu

@75NOR Cam asa ceva :D nu-mi trebuie la nimic ca sa simt nevoia sa-l resetez :))

@Luciosu Nu-ti plac animalele marine? :)) Busted again? Dimineata prin aceeasi zona ca data trecuta? :)

Link către comentariu

Ieri dimineata, la urcare pe pasajul Basarab. Eram in fata ta, cu masina din semnatura si numere de Viena ( Vrancea) :)

Link către comentariu

Felicitari, urmaresc de ceva timp, insa trebuie sa ma bag si eu in seama acuma :)

O informatie: iti apare waze pe ecranul infotaimentului ? Ce telefon? Mersi :)

LE: mda....deci pt Apple inca este de asteptat, mersi ^^

Modificat de ToniM
le
Link către comentariu

Dap, exact. Cred ca avem acelasi drum dimineata, Afi catre Pipera. Arata bine masina. si ingrijita. :) 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!